Pazartesi , 20 Eylül 2021

Kabil’de bombalı saldırılar: 70’den fazla ölümün olduğu saldırıları IŞİD üstlendi

Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından tahliyeler sürerken, Kabil Havalimanı’nın çok yakınında iki patlama birden meydana geldi. Saldırıları IŞİD üstlendi.

Afganistan’da Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinin ardından tahliyeler sürerken, Kabil Havalimanı’nın çok yakınında iki patlama birden meydana geldi. İlerleyen saatlerde ise başkent Kabil’de üçüncü bir patlama gerçekleşti. AFP son olarak başkentte yeni bir patlama sesi duyulduğunu aktardı.

Associated Press, ABD resmi kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde en az 11 ABD deniz piyadesi ile bir askeri sağlık görevlisinin saldırılarda hayatını kaybettiğini aktardı.

Afgan bir yetkili ise patlamalarda en az 60 kişinin hayatını kaybettiğini, 143 kişinin de yaralandığını duyurdu. Böylece bugün yapılan saldırılarda ölü sayısı 70’i geçmiş oldu.

Saldırıları kınayan Taliban, patlamanın ABD askerlerinin güvenliği sağladığı yerde gerçekleştiğini savundu.

Türk askerleri saldırılardan etkilenmedi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur.” denildi.

 

Saldırıyı IŞİD üstlendi

Taliban’ın hızlı şekilde yönetimi ele geçirdiği Afganistan’da gerginlik sürerken düzenlenen saldırıyı IŞİD üstlendi. Örgüt, saldırıyı düzenlediği öne sürülen militanın fotoğrafını yayınlayarak eyleme yönelik bilgiler paylaştı.

Kaynak:Sendika.Org

About Admin

Check Also

PEN, Yazar ve Şair Meral Şimşek için Uluslararası dayanışma çağrısında bulundu.

PEN üyesi, kürt yazar ve şair Meral Şimşek’e ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla 15 yıla kadar, ‘terör …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir