Salı , 9 Ağustos 2022

İtalyan gazeteci Türkiye’de gözaltına alındı

Hatay’da yeni kitabı için araştırma yapan Gabriele Del Grande’nin gözaltına alındığı, gözaltı gerekçesinin henüz bilinmediği bildirildi.

Gabriele Del Grande, “Gelin Tarafı” adlı belgeseliyle 2014 yılında Venedik Film Festivali’ne katılmıştı.

İtalyan gazeteci ve belgesel yönetmeni Gabriele Del Grande’nin dün Türkiye’de gözaltına alındığı bildirildi. Alman Haber Ajansı’nın (dpa) İtalyan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre Del Grande Suriye sınırında Hatay yakınlarında polis tarafından gözaltına alındı. Haberde gözaltı gerekçesinin henüz bilinmediği belirtilerek, İzmir’deki İtalyan Konsolosluğu ve Ankara’daki Büyükelçilik yetkililerinin devreye girdiği bildirildi.

İtalyan Gazeteciler Sendikası Başkanı Giuseppe Giulietti de, ellerinde resmi bir bilgi olmadığını, ancak diplomatik kaynaklardan kendilerine aktarılan bilgilere göre, Del Grande’nin Perşembe günü serbest bırakılmasını beklediklerini bildirdi. İtalyan Rai kanalı ise Del Grande’nin 48 saat içinde sınır dışı edileceğini duyurdu.

Ödüllü belgesel yönetmeni

İnsan hakları konulu “Fortress Europe” adlı bir blog yazan Del Grande, son yıllarda özellikle Suriye’deki savaş, savaşın nedenleri ve sivil halk için sonuçları hakkında haberler hazırlıyordu. Yazıları Almanya’da “die tageszeitung” gazetesinde de yayınlanıyordu. 34 yaşındaki gazeteci ve yönetmen ile, özellikle “Gelin Tarafı” (“Io sto con la sposa”) adlı belgesel için işbirliği yapan Alman mültecilere yardım kuruluşu MFH Bochum ise, Del Grande’nin bölgede yeni kitabı için araştırma yaptığını duyurdu.

İtalya’nın Lampedusa Adası’na çıkan Suriye ve Filistinli beş sığınmacının sahte bir düğün konvoyuyla İtalya’dan İsveç’e götürülmesini konu eden “Gelin Tarafı” adlı belgesel, 2014 yılında Uluslararası Venedik Festivali’nde gösterilmiş ve özel ödüle layık görülmüştü.

Kaynak:  Deutsche Welle Türkçe

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.