Perşembe , 9 Şubat 2023

İstanbul’da “Teslim olmayacağız” mitingi

Haziran Hareketi’nin çağrısıyla onlarca siyasi parti ve sivil toplum kuruluşundan binlerce kişi, Kartal’daki mitingde bir araya geldi. Göstericiler, darbe sonrası ilan edilen olağanüstü halin kaldırılmasını talep etti.

teslim-olmayacagiz

Birleşik Haziran Hareketi’nin (BHH) çağrısıyla İstanbul’un Kartal ilçesinde “Teslim olmayacağız” sloganıyla düzenlenen mitinge katılan binlerce kişi, 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının kaldırılmasını istedi. Kanun hükmünde kararnamelerin durdurulmasını talep eden göstericiler, “Başkanlık sistemine hayır” dedi.

Mitingin katılımcılarından Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Eş Başkanı Doğan Erbaş, partisinin eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’la birlikte toplam 10 milletvekilinin tutuklanması sonrası askıya aldıkları Meclis çalışmalarına yeniden etkin biçimde katılma kararı aldıklarını da burada açıkladı.

Kartal’daki mitinge, ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul il örgütü de destek verdi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ve Türk Tabipleri Birliği’yle birlikte onlarca siyasi parti ve sivil toplum örgütü, mitingin destekçileri arasındaydı.

Miting, polisin olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapıldı. Meydanı barikatlarla çeviren polis, katılımcıları tek tek arayarak meydana aldı. Miting, Suruç ve Ankara’daki bombalı intihar saldırıları sonucu ölenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Türkei Demo gegen den Ausnahmezustand in Istanbul (DW/K. Akyol)

TKP Genel Başkanı Erkan Baş: Kürt halkının sesini duyurmak zorundayız

Mitingin ilk konuşmacısı BHH adına kürsüye çıkan Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Başkanı Erkan Baş’tı. Baş, “Gün bugündür. Temsilcileri zorla cezaevine atılan Kürt halkının sesini duymak zorundayız. Sadece düşünceleri için cezaevine atılan gazetecilerin sesini duymak zorundayız. Gün bugündür. Tek bir kurtuluş vardır. O da bu ülkenin bütün halklarının iktidara el koymasıdır” dedi.

TKP lideri Baş, sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla kesilen konuşması sırasında iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) sert eleştiriler yöneltti. 15 Temmuz’daki darbe girişimine de karşı durduklarını belirten Baş, “Bugün burada tarihi bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Sadece tarihi bir buluşma için gelmedik buraya. Bu iktidarı yıkacağız demek için toplandık” diye devam etti.

Baş, mitingin iki mesajı olduğunu söyledi: “ İlki Ankara’ya. Ne yaparsan yap, bizi teslim alamayacaksın. İkincisi, Türkiye halkına. Recep Tayyip Erdoğan’ı padişah yaptırmayacağız. Sana cumhuriyeti yıktırmayacağız.”

Türkei Demo gegen den Ausnahmezustand in Istanbul Dogan Erbas (DW/K. Akyol)HDP İstanbul Eş Başkanı Doğan Erbaş

HDP İstanbul Eş Başkanı Doğan Erbaş: Mecliste daha etkin olacağız

Baş’tan sonra kürsüye çıkan HDP İstanbul Eş Başkanı Doğan Erbaş, parlamentonun üçüncü büyük partisinin temsilcisi olarak konuştuğunu belirterek, Demirtaş ve cezaevindeki diğer tutuklu milletvekillerinden selam getirdiğini söyledi.

HDP’li 10 milletvekilinin tutuklanmasından sonra partisinin fiilen Meclis çalışmalarından çekildiğini hatırlatan Erbaş, son birkaç gün içinde yaptıkları yoğun toplantılar sonucu aldıkları kararı açıkladı.

Erbaş, “Tecavüzcüleri aklayan yasa tartışmalarını hep beraber gördük. HDP olsaydı bu kadar kolay tartışılır mıydı bu yasa. Bu yeni durumdan sonra parlamentodaki çalışmalarda daha fazla daha etkin şekilde yer alma kararı verildi. Bunu buradan açıklıyoruz” dedi.

HDP’li yönetici, OHAL şartlarında referandum yapılamayacağını ancak AKP’nin bu koşullarda yeni bir düzen getireceğini söyledi. Erbaş, AKP’ye karşı hepimizin kendisini gözden geçirmesi ve birlikte hareket etme şartlarını zorlaması gerekir. O yüzden, parti olarak laik, demokratik, eşit yurttaşlıktan, kadın özgürlüğünden yana, ekoloji mücadelesi veren güçlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz” diye devam etti.

EMEP İstanbul İl Başkanı Gerçek: En küçük demokratik talep bastırılıyor

Kartal mitinginin son konuşmacısı İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına kürsüye çıkan Emek Partisi (EMEP) İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek oldu. Gerçek, daha sonra Kürtçesi de okunan konuşmasında, Suriye’deki savaşın derinleşmesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çatışma ve yıkımlardan AKP hükümetini sorumlu tuttu.

İktidarın 15 Temmuz’daki darbe girşimini “Allah’ın bir lütfu” olarak gördüğünü söyleyen Gerçek, “Ve muhalif kesimlerden kurtulmak için bir fırsat saymıştır. İlan edilen OHAL’le birlikte, artık en küçük demokratik talep bile bastıtılmaktadır. OHAL, toplumun tüm muhalif kesimlerini susturmanın, teslim almanın bir aracıdır” dedi.

EMEP’li yönetici, “Bizler, bu ülkenin işçi ve emekçileri, ezilen halkları, gençleri ve kadınları olarak; geleceğimizi asla teslim etmeyeceğiz, susmayacağız, teslim olmayacağız” diye devam etti.

Kartal’daki miting, müzik gösterileri eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.

©Deutsche Welle Türkçe

Kürşat Akyol / İstanbul

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.