Cumartesi , 25 Haziran 2022

İstanbul’da 1 Mayıs: 207 kişi gözaltında

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Bakırköy’de geniş güvenlik önlemleri alınırken Beşiktaş, Taksim ve Şişli’de Taksim Meydanı’na yürümek isteyen isteyenlerle polis arasında olaylar çıktı.

1 Mayıs1

21.36 TAKSİM MEYDANI ARAÇ VE YAYA TRAFİĞİNE AÇILDI

Belediye ekipleri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının sona ermesinin ardından, araç trafiğine kapatılan Taksim Meydanı’nda bariyerleri  sökmeye başladı. Sökülen bariyerler kamyonlara yüklenirken, belediyenin temizlik görevlileri de meydanda temizlik çalışması başlattı. Taksim Meydanı’nda görevli polis ekipleri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle meydandan ayrılıyor.

Bu arada Gezi Parkı’na gelen bir grup, “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açarak, slogan atmaya başladı. Polisin müdahalesi üzerine bir kafeye giren eylemcileri, polis gözaltına alarak, emniyet müdürlüğüne götürdü.

Bariyerlerin kaldırılmasıyla İstiklal Caddesi kalabalıklaşırken, Taksim bölgesindeki otellerde kalan turistlerin otellerinden çıktığı görüldü.

Öte yandan gün içerisinde Taksim Meydanı’na çıkmaya çalışan göstericilerden 30’unun gözaltına alındığı öğrenildi.

19.40 TAKSİM’DE KAPATILAN YOLLAR KADEMELİ OLARAK TRAFİĞE AÇILIYOR

Taksim’de, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle önlem olarak sabah saatlerinde kapatılan sokak ve caddeler kademeli olarak trafiğe açılıyor.

Divan Kavşağı ve Mete Caddesi’nin bir bölümü araç ve yaya trafiğine açılırken, diğer cadde ve sokaklar da kademeli olarak araç ve yaya trafiğine açılacak. Demir bariyerlerle çevrili olan Taksim Meydanı ise henüz yaya trafiğine açılmadı.

18.07 İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN 1 MAYIS AÇIKLAMASI

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin bir açıklama yaptı:

“Öğleden sonra ise Bakırköy Pazar Yeri’nde işçi ve emekçi kardeşlerimizin de katılımıyla coşkulu bir şekilde, bayram havası içinde kutlanmıştır. Ancak 1 Mayıs kutlamalarını bahane ederek, halkımızın huzur ve güvenini bozmak isteyen bazı illegal gruplar Taksim Meydanı çevresi başta olmak üzere ilimiz genelinde yasa dışı gösteri ve yürüyüş yapmak istemişlerdir. Bu gruplara yönelik yapılan müdahale, üst aramaları ve kontroller neticesinde saat 17.30 itibarıyla 207 kişi gözaltına alınmış ve bu kişilerle birlikte 40 molotofkokteyli, 17 el yapımı patlayıcı, 176 havai fişek, 7 maske, 1 çift eldiven, 1 adet kurusıkı tabanca, çok sayıda yasa dışı bez-afiş-pankart ele geçirilmiştir.

Ayrıca sabah saatlerinde toplumsal olaylara müdahale aracının manevra yaparken yol açtığı kaza sonucu 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu elim kaza sonucu vefat eden vatandaşımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının huzur ve güven içinde geçmesi için özveriyle çalışan emniyet kuvvetlerimize, alınan tedbirlere yönelik göstermiş oldukları hassasiyet, olgunluk ve destekten dolayı başta işçi ve emekçi kardeşlerimize, sivil toplum kuruluşlarına, sendikalara, alınan tedbirlere sağduyu ve hassasiyetle riayet eden tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederiz.”

15.44 OKMEYDANI’NDA BİBER GAZLI MÜDAHALE

Yüzü maskeli bazı eylemciler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Okmeydanı’nda yoğun güvenlik önlemi alan polise molotofkokteyli ve taş attı.

Gruptakiler, polisin biber gazlı müdahalesi üzerine ara sokaklara kaçtı. Polisini biber gazı attığı Mithatpaşa Caddesi’ni duman bulutu kapladı.

15.42 BEKO: BU ÜLKENİN İŞÇİ SINIFINA İHTİYACI VAR

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs kutlamalarında yaptığı konuşmada taşerona kadro sözü verip, ‘özel sözleşmeli personel’ sistemini getirenlerden hesap soracaklarını söyleyip, tüm işçilere ayrımsız, kayıtsız, şartsız kadro hakkı istediklerini belirtti.

Beko, 1 Mayısları Taksim’de kutlama isteklerini yineleyerek, şunları kaydetti: “Taksim’de 1977’de katledilen arkadaşlarımızın katilleri bulununcaya kadar 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaktan vazgeçmeyeceğiz, kimse de vazgeçiremez. Taksim 1 Mayıs alanı olana kadar birlik olmaya, mücadele etmeye söz veriyor musunuz? Bu ülkenin işçi sınıfına ihtiyacı var. Çünkü işçilerin birliği sağlanırsa halkların kardeşliği de sağlanır. Barışın, kardeşliğin olmadığı yerde işçi sınıfı bölünüp parçalanır.”

ÖZGEN’DEN ‘TUTUKLU GAZETECİLER, HUKUKÇULAR VE AKTİVİSTLER SERBEST BIRAKILSIN’ ÇAĞRISI

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen de kıdem tazminatının ortadan kaldırılmak istendiği, modern kölelik koşullarının dayatıldığı bir ortamda 1 Mayıs’ın kutlandığına vurgu yaparak, halkın sorunlarının ve taleplerinin ortak olduğunu anlattı.

Lami Özgen, “İşçilere düşük ücret ödenmesine, iş güvencesine dokunulmasına, mezarda emekliliğe mahkum edilmeye, performans tuzağına, artan vergi dilimlerine, bütçenin eğitime, sağlığa, emekçilere değil güvenlik politikalarına aktarılmasına, itibarsızlaştırılmaya, kadınların toplumsal yaşamdan dışlanmasına, sözde istihdam paketlerine, ayrımcılığa, sürgün edilmeye son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Öncelikle nitelikli, parasız, ulaşılabilir ve ana dilde kamu hizmeti istediklerini ifade eden Özgen, tutuklu basın mensupları, hukukçular, siyasetçiler, öğrenciler ve aktivistlerin serbest bırakılmasını talep etti.

15.30 TÜKEL: SON 3 BUÇUK YILDA 38 BİN SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDETE UĞRADI

Bakırköy’deki 1 Mayıs kutlamasında konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, 1 Mayıs 1977’de yaşanan olayları anımsatarak, “Her 1 Mayıs’ta, bir yandan geçmişte yaşanan mayıs günlerini yeniden anımsamak ve anımsatmak görevimiz var. Öte yandan da gelecek güzler günlerde yaşanacak 1 Mayıs’ları dile getirmek görevimiz var” diye konuştu.

İşçi ve emekçileri selamlayarak konuşmaya başlayan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi İkinci Başkanı Dr. Mehmet Raşit Tükel ise, sağlık sektöründe çalışan personelin görevi başındayken yaşadıkları sorunlara dikkati çekti. Sağlık personelinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Tükel, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artarak devam ettiğinin de altını çizdi: “Sağlık alanında en büyük sorunları dile getirmek istiyorum. Son yıllarda giderek artan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olgusuyla başlamak istiyorum. Bizzat Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 3 buçuk yılda 38 bin sağlık çalışanı şiddete uğramıştır.”

15.15 İSTAKLAL CADDESİ GİRİŞ-ÇIKIŞLARA KAPALI

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliklerinin yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı’na polis ve gazeteciler dışında kimse alınmıyor. Şişhane istasyonunun İstiklal Caddesi’ne çıkışı da kapalı. Kabataş-Taksim füniküler sistemi de çalışmıyor.

Cumhuriyet Anıtı’nı çevreleyen bariyerler de sendikaların çelenk bırakması ve açıklama yapmasının ardından geçişe tekrar kapatıldı.

İstiklal Caddesi’ne çıkan ara sokakların tamamı bariyerlerle vatandaşların girişine kapatılırken, bariyerlerin önünde polisler bekletiliyor. Caddeye giriş-çıkışlar yine daha önceden Emniyet ve Valilikten alınan kartlarla yapılabiliyor.

15:10 BAKIRKÖY’DEN ORTAK BİLDİRİ: 1 MAYIS ALANININ TAKSİM’DİR

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Türkiye Sosyalist İşçi Partisi, Engelliler Derneği, 78’liler Girişimi, Demokratik İslam Kongresi, Demokratik Alevi Derneği, İşçi Mücadele Derneği, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, İstanbul LGBTİ’nin de aralarında bulunduğu 55 siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu ortak 1 Mayıs bildirisine imza attı.

Türkçe ve Kürtçe olarak okunan bildiride Diyarbakır, Suruç, Ankara, İstanbul ve Bursa’daki canlı bomba saldırıları hatırlatıldı: “Basın, ifade, toplantı ve gösteri hakkı diye bir şey kalmadı. Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve cinayetler her geçen gün artıyor. Meclis başkanı, anayasadan laiklik ilkesinin çıkarılmasından söz ediyor. Biz ise, toplumsal yaşamın dini esaslara göre belirlenmediği, tüm kimliklerin kendilerini özgürce ifade ettiği, eşitlik ve özgürlükten, kapsamlı bir laiklikten yanayız. Emek, barış ve demokrasi güçleri büyük bir kuşatma altında. Savaşa ve sömürüye karşı çıkan işçiler, emekçiler gözaltılar, tutuklamalar ve şiddetle sindirilmeye çalışılıyor. Sendikal hak ve özgürlükler gasp ediliyor. Grevler yasaklanıyor, kamu emekçileri keyfi soruşturmalara, sürgünler ve tutuklamalara uğruyor.”
Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmak istendiği aktarılan bildiride, vekilleri seçen milyonların iradesinin yok sayılmak, siyasal intikam alınmak istendiği savunuldu.

ORTAK BİLDİRİDE TAŞERON TEPKİSİ

Yılın ilk üç ayında 415 işçinin yaşamını kaybettiği, kadın işçilerin torba yasalarla eve gönderildiği ifade edilen bildiride, şunlar kaydedildi: “Her yeni güne, ‘Müjde’ diye yutturulmaya çalışılan bir saldırı politikasıyla uyanıyoruz. Taşeron işçilerini kadroya geçirme vaatlerine rağmen, mevcut haklarını bile geriye götüren, ‘özel sözleşmeli personel’ adı altında güvencesizleştirme girişimleri gündemde. Özel istihdam büroları adıyla, kölece çalışmanın dayatılacağı kiralık işçi büroları, fon adı altında, kıdem tazminatı hakkının gaspı, kamu emekçilerine yönelik tehdit ve saldırılar hükümetin ve sermayenin ajandasında.”

“Bugün, emek, barış ve demokrasi mücadelesi her zamankinden daha çok bir birine bağlı.” denilen bildiride, “Bugün, faşizme karşı mücadele ile kölelik yasalarına karşı çıkmak aynı anlama geliyor. İstanbul’da 1 Mayıs alanının Taksim olduğunu ve bu konudaki ısrarımızın devam edeceğini bir kez daha belirtmek istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

15.08 YÜKSEKDAĞ: 1977’NİN PROVASI ANLAMINA GELECEK BİR MÜDAHALE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Bakırköy’deki kutlamalara katılan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP grubuna yönelik polis müdahalesi ile ilgili açıklama yaptı: “İkinci arama noktasında sudan bahanelerle insanların elindeki parti bayrakları ve 1 Mayıs’ın mücadele sembollerinin indirilmesi… İnsanların adeta kendilerinin askeriymiş, robotuymuş gibi tek tip alana girmesini istiyorlar. Böyle bir faşist anlayış olamaz. Alana giriş noktası daracık bir koridor ve her taraf polis bariyerleriyle kapatılmış durumda, adeta 1977’nin provası anlamına gelecek bir müdahale gerçekleştiriliyor. Eğer o alanda, kitle soğuk kanlılığını korumasaydı, bir izdiham yaşanmasına izin verseydi, belki şu an burada ölüm haberlerini veriyor olacaktınız.”

‘VERDİKLERİ MESAJ BU, ‘YAN YANA GELEMEZSİNİZ’ DİYOR’

Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sendikaların gösterdiği iyi niyete rağmen, insanların 1 Mayıs’ta bir araya gelme çağrısı yapıp, bunun arkasında durmasına rağmen, bizler ve sendikalar alanından bu kadar yapıcı bir davranış gösterilmesine rağmen, izinli bir 1 Mayıs alanını daha kana bulamak için ellerindeki her fırsatı sonuna kadar kullanıyorlar. Çok acı bir durum. Bugün buraya gelen insanlar, böyle bir saldırıyı asla hak etmiyor. Buraya bir bayram kutlamak için geldiler ama alandaki emniyet güçleri, ‘Burası Türkiye, burada bayram kutlayamazsınız’ diyor. Verdikleri mesaj bu. ‘Yan yana gelemezsiniz’ diyor. ‘Kendi sembollerinizi, 1 Mayıs’ın sembollerini taşıyamazsınız’ diyor. Polisin müdahalesi özellikle HDP kortejine dönük bir müdahale, önemli oranda bir dağılma var. Bu saldırıyı gerçekleştirenleri ve bu saldırıya yol açan zihniyeti kınıyorum. Ona rağmen bizler işçilerle, emekçilerle, halklarımızla beraber, emek, barış ve demokrasi için bugün ve yarın bir araya geleceğiz. Hiç bir müdahale, hiç bir karanlık engel ve barikat halklarımızın yan yana gelmesine engel olamayacak.”

14.17 İstanbul genelinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde izinsiz gösteri yapmak isteyen 170 kişi gözaltına alındı. Alınan bilgiye göre, polis, Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Bakırköy’de izinsiz gösteri yapmak isteyen gruplara müdahale etti.

13.26 BAKIRKÖY’DEKİ 1 MAYIS KUTLAMALARI BAŞLADI

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB önderliğinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen kutlamalar, Bakırköy pazar meydanında başladı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin kutlamaların yapıldığı Bakırköy’deki pazar meydanına girişi tamamlandı. Sendikalar ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin alandaki yerlerini almasının ardından program, saygı duruşu ve ardından koronun 1 Mayıs Marşı ile Enternasyonel Marşı’nı okumasıyla başladı. Kutlama programı DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun koruşmasıyla devam ediyor.

 

13.25 FENERBAHÇELİLER E-5’TE EYLEM YAPTI

Bakırköy’deki 1 Mayıs kutlama alanına polis, Fenerbahçe taraftar gurubuna meşale ile girmelerine izin vermedi. Arama noktasında meşale ile girmek için polisle bir süre tartışan gruptan birkaç kişi bunun üzerine E-5 üzerinde, arama noktasına yakın bir yerde meşaleleri yakarak slogan attı. Meşaleli gruba arama noktasında bulunan taraftar arkadaşları destek verdi. Bir süre slogan atarak meşale yakan taraftarlar, tekrar arama noktasına gelerek arkadaşlarına katıldı. Fenerbahçeli taraftar grubu ellerindeki pankartla kutlama alanına girdi.

13.05 Talimhane yönünden Taksim Meydanı’na gitmek isteyen Mücadele Birliği ve Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi yaklaşık 20 kişi,  sloganlar attı. Polis ekipleri, gruba müdahale ederek, meydana girişlerini engelledi. Grupta bulunan 4 kişi gözaltına alındı.

13.01 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Bakırköy’deki halk pazarı alanına yürüyen HDP’liler ile polis arasında arama noktasında tartışma çıktı. İkinci arama noktasında yaşanan tartışma büyüyünce polis müdahalede bulundu. Polis, grubu biber gazı ile müdahale etti.

12. 46 BEŞİKTAŞ VE ŞİŞLİ’DE 36 GÖZALTI

Beşiktaş ve Şişli’den kutlama yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı’na yürümek isteyen 36 kişi gözaltına alındı. Beşiktaş Meydanı’nda toplanarak Taksim Meydanı’na yürümek isteyen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyelerine, polis ekipleri dağılmaları uyarısında bulundu. Burada basın açıklaması yapan göstericiler dağılmayarak yürümek isteyince polis ekipleri müdahale etti. Grupta bulunan 26 kişi gözaltına alındı.

Şişli Halaskargazi Caddesi’nde toplanarak Taksim Meydanı’na pankart açarak yürümek isteyen Sosyal Dayanışma Platformu (SODAP) üyelerini de polisler dağılmaları yönünde uyardı. Güvenlik güçlerinin ikazına rağmen yürüyüşe geçen grupta bulunan 10 kişi gözaltına alındı.

Halaskargazi Caddesi’nde toplanan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük ile bazı üyeler, Taksim Meydanı’nın kapatılmasını eleştiren slogan attı.

Kütük yaptığı açıklamada, Taksim Meydanı’na çelenk sunmak için geldiklerini, ancak izin verilmediğini ifade ederek, “Bakırköy’de önlem alanlar, Taksim’de de önlem alabilirdi. 18 Mart’ta Çanakkale ne kadar önemliyse, 1 Mayıs’ta da Taksim o kadar önemlidir” dedi.

12.12 TOMA’NIN ALTINDA KALAN BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Tarlabaşı bulvarında yolun karşısına geçmeye çalışan bir kişi, kavşaktan Taksim istikametine dönüş yapan TOMA’nın altında kaldı. Ağır yaralanan kişi kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

​Kaza saat 09.30 sıralarında Beyoğlu Tarlabaşı bulvarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Tarlabaşında görevli TOMA, kavşaktan Taksim istikametine dönüş yapmaya çalışırken o esnada yolun karşısında geçmeye çalışan 50’li yaşlarda ismi öğrenilemeyen bir kişiye çarptı. TOMA’nın altında kalarak ağır yaralanan adam, çevredeki vatandaşlar vepolislerin yardımıyla aracın altından çıkartıldı. İhbar üzerine olay yerine gelen ambulansla ağır yaralanan kişi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Burda yapılan tüm müdahalelere rahmen hayatını yaşlı adam hayatını kaybetti. Kaza sonrası polis ekipleri olay yerinde inceleme başlattı. Kazayla ilgili soruşturma sürüyor.

12.10 Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu: “Bu sene gerçekleştirilen bir çaba ile hep beraber konuştuğumuz bir çözüm çerçevesinde gösterilen mekanlarda, mutabık kalınan alanlarda 1 Mayıs’ın kutlanması dolayısıyla bütün sendikalarımıza, konfederasyonlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bu güzel bir gelenek oldu. İnşallah her yıl bu gelenek sürer, 1 Mayıs bir gerilim, çatışma günü, herkesin kaygı duyduğu, sokağa belki çıkmaktan çekindiği bir gün olmaktan çıkar ve 1 Mayıs bütün meydanlarda barış, huzur içinde, emekçilerin bir araya geldiği, emek ve dayanışma bilincinin yaygınlaştığı bir gün haline gelir.”

12.08 DİSK GENEL BAŞKANI BEKO: YAŞASIN 1 MAYIS

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Dilerim başta Bakırköy’de ve Türkiye’nin tüm alanlarında bir işçi arkadaşımızın burnu bile kanamadan 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü şiirlerle, şarkılarla, türkülerle ve çiçeklerle kutlanır” dedi. İşçilerin sorunlarını dile getirmesi için kürsüler kurulması gerektiğini belirten Beko, “TBMM’de her salı kürsüler kuruluyor. Her salı günü kürsülerde parti liderleri konuşuyor. Başbakan da konuşuyor, sarayda da Cumhurbaşkanı konuşuyor. Tabii ki işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal alanda talepleri var. Bu talepleri de en azından dile getirebilmek için yılda bir kez işçilerin istediği yerde istediği şekilde kürsüler konulmalı ve oradan ekonomik demokratik ve sosyal alanda işçiler taleplerini dile getirmeli diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Beko, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin önemine işaret ederek, yeterli önlem alınmadığı için çok sayıda işçinin hayatını kaybettiğini söyledi.

​Türkiye’de 6 milyona yakın işsiz bulunduğunu savunan Beko, “On binlerce taşeron işçisi hükümetten kadro bekliyor. Resmi rakamlara göre 6 milyona yakın işsiz arkadaşımız var ama gayri resmi rakamlara göre de bu ülkede 10 milyona yakın işsiz kardeşimiz var. Dolayısıyla Türkiye’de işsizler ordusu var. İşsiz arkadaşlarımız dolayısıyla iş bekliyorlar.” diye konuştu.

1 Mayıs’ın işçi ve emekçiler için önemli bir gün olduğuna işaret eden Beko şunları kaydetti: “Dilerim başta Bakırköy’de ve Türkiye’nin tüm alanlarında bir işçi arkadaşımızın burnu bile kanamadan 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü şiirlerle, şarkılarla, türkülerle ve çiçeklerle kutlanır. Yaşasın işçilerin birliği, hakların kardeşliği, birlik ve dayanışma günü. Yaşasın 1 Mayıs.”

11.30 ERDOĞAN’DAN 1 MAYIS MESAJI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs nedeniyle yazılı mesaj yayınladı. Erdoğan’ın mesajı şu şekilde: “İşçi ve emekçi kardeşlerimizin, tüm dünyada birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanan ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü’ tebrik ediyorum. Emekleri ve alın terleriyle, ülkemizin ilerlemesinde ve refah düzeyinin yükselmesinde önemli pay sahibi olan işçi ve emekçilerimizin, haklarını ararken gösterecekleri demokratik ve barışçı tavır, demokrasimizin gelişmesi bakımından da büyük önem taşımaktadır. Çalışanlarımızın sorunlarının çözümü, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, hak ettikleri yaşam standardına ulaşmaları, emeklerinin tam karşılığını almaları, bulunduğum tüm görevlerde önem ve öncelik verdiğim konular arasında yer almıştır.

‘PROVOKASYONLARDAN UZAK BİR BAYRAM HAVASINDA KUTLANMASI TEMENNİSİYLE’

Çalışma hayatıyla ilgili mevcut sorunların da, emekçilerimiz, sendikalarımız, işverenlerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz arasında karşılıklı diyalog ve uzlaşma yöntemiyle çözülebileceğine inanıyorum. Bu anlayışın tüm kesimlerce benimsenmesi, çalışanlarımızın ihtiyaçlarının ve beklentilerinin karşılanmasında mesafe alınmasının kolaylaşmasını da beraberinde getirecektir. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün barış ve kardeşliğin egemen olduğu, provokasyonlardan uzak, bir bayram havasında kutlanması temennisiyle, tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

İstanbul'da 1 Mayıs
© AA/ ONUR ÇOBAN
İstanbul’da 1 Mayıs

11.05 BAKIRKÖY’DEKİ KUTLAMALAR 13.00’TE BAŞLAYACAK
Kutlamaların yapılacağı meydana toplanma noktalarından İncirli’deki metrobüs durağında sabah saatlerinden itibaren yoğunluk yaşanıyor. Kutlamalara katılmak isteyen sendikaların üyeleri ve vatandaşlar, ilk önce buradaki üst geçitte, ardından miting alanına giden sokak girişlerinde, son olarak miting alanı girişinde güvenlik aramasından geçiyor. Miting alanına giden sokak ve caddeler, demir bariyerlerle kapatıldı.

Bakırköy Adliyesi önündeki halk pazarı alanında yapılacak kutlamalar için fonunda büyük bir ekran bulunan ve üzerinde ‘1 Mayıs’ yazan dev platform kuruldu.

Miting alanında da polis geniş güvenlik önlemi aldı. Sahne ve miting alanı arasında çift güvenlik bariyerleri kurulması dikkati çekti. Mitinge katılan vatandaşlar için seyyar tuvaletler kuruldu.

Öte yandan, canlı yayın araçları da miting alanının arkasındaki bölümde konuşlandı. Basın mensuplarının da programı takip edebilmesi için sahnenin önünde iki ayrı platform oluşturuldu. Sendika üyesi işçiler ve vatandaşlar, yavaş yavaş miting alanına giriş yapmaya başladı. Bu arada, programda görev alacak koro da sahnede provalarını sürdürüyor.

Kutlamalar, 13.00’te saygı duruşuyla başlayacak. Ardından koro marşlar söyleyecek. Programda daha sonra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB İkinci Başkanı Raşit Türkel konuşacak.  Sendikaların ortak 1 Mayıs bildirisinin okunmasından sonra sanatçı Yasemin Göksu sahne alacak. Konserlerle program sona erecek.

11.03 SİM-SEN ÜYELERİ MEYDAN’A ÇELENK BIRAKTI

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görev yapan devlet memurları tarafından kurulan Sivil Memurlar Sendikası (SİME-SEN) üyeleri, Kazancı Yokuşu’na karanfil, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na ise çelenk bırakarak kutladı.

Gümüşsuyu’nda sloganlar atarak Kazancı Yokuşu’na gelen sendika üyeleri, buraya karanfil bırakarak 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenleri andı. SİME-SEN üyeleri, kırmızı beyaz karanfillerle ‘1 Mayıs’ yazılı çelengi Cumhuriyet Anıtı’na bıraktı. SİME-SEN üyeleri, açıklamanın ardından Taksim Meydanı’ndan ayrıldı.

Bu arada Taksim Meydanı’na girmek isteyen ve polis tarafından geçmesine izin verilmeyen Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi Mehmet Çetav isimli bir gözaltına aldı.

10.42 ANKARA’DA EYLEM HAZIRLIĞINDAKİ 4 IŞİD’Cİ YAKALANDI

Ankara’da 1 Mayıs’a yönelik eylem hazırlığında oldukları belirlenen 4 IŞİD’ci gözaltına alındı. Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre; bir süredir teknik ve fiziki takibi yapılan 4 zanlı, eş zamanlı yapılan baskınlarla gözaltına alındı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirilen zanlıların, Suriye uyruklu oldukları tespit edildi.

10.39 BEŞİKTAŞ’TA HKP’LİLER TAKSİM’E YÜRÜMEK İSTEDİ, GÖZALTILAR VAR

Beşiktaş’ta, izinsiz yürüyüş yapmak isteyen gruba polis müdahale etti. Barbaros Bulvarı’nda toplanan Halkı Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri, pankart açarak gösteri yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Bölgede önlem alan polis ekipleri, dağılmaları için yaklaşık 30 kişinin bulunduğu grubu uyardı.
Polisler, dağılmayan gruba gaz sıkarak müdahale etti. Göstericilerden bazıları gözaltına alındı.

ŞİŞLİ’DE ÇANTASINDA HAVAİFİŞEK BULUNAN 3 KİŞİ GÖZALTINDA

Şişli Camisi yakınında da polis ekipleri kimlik kontrolü yaptığı sırada şüpheli 3 kişinin çantalarını aradı. Çantalarında havai fişek bulunan 3 kişi gözaltına alındı.
Öte yandan Tarlabaşı’nda seyreden TOMA, karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir vatandaşa çarptı. Yaralanan vatandaş, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

09.35 TAKSİM’DE 3 GÖZALTI

Diğer taraftan kutlamalara kapatılan Taksim Meydanı çevresinde önlem alan polis ekipleri, ellerindeki pankartla meydana çıkmak isteyen 3 kişiyi engelledi. İnşaat işçisi oldukları belirtilen 3 kişi, polisin uyarısına rağmen meydana çıkmak istedi. Polis ekiplerince gözaltına alınan 3 kişi, emniyete götürüldü.

 

HALKEVLERİ’NDEN BİR GRUBA TAZYİKLİ SUYLA MÜDAHALE

Divan Oteli Kavşağı’nda toplanan Halkevleri’ne üye bir grup da meydana yürümek istedi. Polis, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘1 Mayıs alanı Taksim Meydanı’, ‘1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız’ sloganları atan grubu, sözlü olarak uyardı ve dağılmalarını istedi. Uyarılara rağmen buradan ayrılmayan gruba, TOMA’dan tazyikli su sıkıldı. Bunun üzerine polisle göstericiler arasında kısa bir kovalamaca yaşandı. Göstericiler, slogan atarak ara sokaklara dağıldı.

09.27 BAKIRKÖY’DE HAZIRLIKLAR TAMAM, TAKSİM’E GİDEN YOLLAR KAPALI

Kentte 1 Mayıs kutlamaları, Bakırköy Pazar Alanı’nda yapılacak. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin de aralarında bulunduğu siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları, iki koldan alana yürüyecek. Marmara Forum önü ve İncirli Metrobüs durağında toplanmaya başlayan gruplar, saat 11.00 civarında pazar alanına yürümeye başlayacak.

Bu nedenle Bakırköy’de 06.00’dan itibaren İsmail Erez Bulvarı ve İsmail Erez Bulvarı’na bağlı sokaklar, Ekrem Kurt Bulvarı (Marmara Forum varyant ile Veli Efendi Hipodrom önü arası), D-100 güney yan yoldan Olgunlar Sokak girişi, D-100 güneyden Bakırköy Halk Pazarı’na girişler etkinlik bitimine kadar kapatıldı. Sürücüler, İncirli Caddesi, Aksu Caddesi ve Sahil Kennedy Caddesi’ni alternatif güzergah olarak kullanıyor.

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı Bakırköy ile etkinlik yapılmasına izin verilmeyen Taksim Meydanı’na çıkan bazı yollar trafiğe kapatılırken, toplu taşımada sadece Taksim metro istasyonu ile Kabataş-Taksim füniküler sistemi hizmet vermiyor.

Güvenlik önlemleri nedeniyle kutlamalar sona erene kadar Beyoğlu’nda Tarlabaşı Bulvarı, Mete Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Sıraselviler Caddesi 06.00 itibarıyla trafiğe kapatıldı.  Bu bölgede Unkapanı Köprüsü’nden ve Perşembe Pazarı’ndan gelen akım Kasımpaşa ve Karaköy, Kasımpaşa’dan gelen akım Tuz Ambarı Işıklar’dan Hasköy ve Karaköy, Dolapdere’den gelen akım Divan Kavşağı’ndan Tünel üzerinden Şişli veya stad üzerinden Beşiktaş, Dolmabahçe Gazhane Caddesi’nden gelen akım Gümüşsuyu istikametine verilmeden Beşiktaş veya Karaköy, Şişli’den gelen akım Yedikuyular Caddesi’ne ve Tünel Taksim Tünel üzerinden Beşiktaş, Defterdar Yokuşu’ndan Taksim’e çıkan yol kapatılarak (Firuzağa Meydan) akım Akarsu Yokuşu ve Taktaki Yokuşu, Mebusan Yokuşu çıkış istikameti Meclis-i Mebusan Caddesiyle kesişim noktasından kapatılarak akım Karaköy istikametlerine yönlendiriliyor.

24 BİN 500 POLİS GÖREV YAPIYOR

Kent genelinde vatandaşların güvenliğini sağlamak amacıyla yaklaşık 24 bin 500 emniyet mensubu görev alıyor. Sadece Taksim metro istasyonu hizmet vermiyor. Metro, bu istasyondan transit geçiş yaparken, Şişhane İstasyonu’nun İstiklal Caddesi’ne çıkışı da kapatıldı. Kabataş-Taksim füniküler sistemi de çalışmıyor. İptal edilen seferler haricinde kentte toplu ulaşım araçları hizmetlerine devam ediyor.

KILIÇDAROĞLU’NDAN 1 MAYIS KUTLAMASI

Bu arada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tüm emekçilerin Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Kılıçdaroğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı mesajında “Tüm emekçi kardeşlerimin emeklerinin karşılığını alabildikleri güzel bir gelecek umuduyla, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun” dedi.(sputnik)

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.