Perşembe , 9 Şubat 2023

İSİG: Türkiye’de 2016 yılında 1970 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin 2016 raporuna göre Türkiye’de 2016 yılında toplam 1970 işçi, iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. En fazla iş cinayetinin yaşandığı sektör yüzde 22 ile inşaat sektörü
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre, aralık ayında en az 122 işçi, 2016 yılında ise toplamda 1970 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 2016 yılında yaşamını yitiren 1970 emekçinin 1682’si işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 210’u çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 78’i esnaflardan olmak üzere 288’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor.

İSİG Meclisi raporda iş cinayetlerinin önlenebilmesi için işçi örgütlenmelerinin önünün açılması gerektiğini belirtti. Raporda, “2014 yılında tarihimizin en büyük işçi katliamı olan Soma’nın yanı sıra birçok toplu işçi ölümü yaşanmış ve 1886 işçinin yaşamını yitirdiği bir yıl yaşamıştık. Geçen yıl Soma’sız 1730 iş cinayeti vardı. Bu yıl ise 1970 işçinin aramızdan ayrılması sorunun çözümünün yasa vb. ile değil işçi örgütlenmelerinin önünün açılması ile olacağını gösteriyor. Yoksa işçi sağlığı ciddi bir alarm vermekte” vurgusu yapıldı.

İş cinayetlerinde beyin kanaması ve intihar oranları artış gösteriyor

Raporda 2016 yılında iş cinayetlerinin ana nedenleri trafik/servis kazası, ezilme/göçük ve yüksekten düşmeler. Ancak bu yıl kalp krizi/beyin kanaması (olası karoshi), silahlı saldırılar ve intiharlar (olası karojisatsu) işçi ölümlerinde artan nedenler olarak dikkat çekiyor.

İş cinayetlerinin işkollarına göre dağılımı

2016 yılında en fazla iş cinayetinin yaşandığı sektör yüzde 22 ile inşaat sektörü. İkinci sırada ise tarım, orman işkolu bulunuyor.

İnşaat, Yol işkolunda 442 işçi, Tarım, Orman işkolunda 389 işçi, Taşımacılık işkolunda 265 işçi, Ticaret, Büro işkolunda 124 işçi, Belediye, Genel İşler işkolunda 109 işçi, Metal işkolunda ise 96 iş cinayeti yaşandı.

2016 yılında iş cinayetlerinin aylara göre dağılımı

Ocak ayında en az 119 işçi, Şubat ayında en az 144 işçi, Mart ayında en az 160 işçi, Nisan ayında en az 172 işçi, Mayıs ayında en az 127 işçi, Haziran ayında en az 210 işçi, Temmuz ayında en az 176 işçi, Ağustos ayında en az 206 işçi, Eylül ayında en az 150 işçi, Ekim ayında en az 169 işçi, Kasım ayında en az 196 işçi, Aralık ayında ise en az 141 işçi yaşamını yitirdi.

Son dört yılda toplam 6821 işçi hayatını kaybetti

2013 yılında en az 1235 işçi,

2014 yılında en az 1886 işçi,

2015 yılında en az 1730 işçi,

2016 yılında ise en az 1970 işçi yaşamını yitirdi.

2016 / Aralık ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitirenler:

Cevdet Can, Sinem Kır, Gürkan Yıldırım, Şenol Elmas, Fırat Oktan, Saim Karakaya, Ahmet Özata, Mustafa Yılmazlı, Harun Topçu, İbrahim Çapa, Emel Ay, Tuncay Güç, İlhan Ergene, Ümit Güler, Cevat Altuğ, Nuri Güllü, Nevzat Sarı, Nurettin Alpalan, Danyal Irgav, Ramazan Yıldırım, Ali Rıza Korur, Mehmet Nuri Gürsoy, Halil Bilmez, Sedat Berikpak, Oğuzhan Tosun, Yakup Yurtsever, Sevda ., Tevfik Türkoğlu, Beşir Mankay, Ali Alzeri, Sedat Yeşiltaş, İsmail Yüceler, Ayhan Ay, Cengiz Yıldırım, Ali Alak, Musa Akkuş, Bilal Akkuş, Mehmet Çınar, Mustafa Bay, Yakup Demirci, Askeri Ersin, İbrahim Karaaslan, Erol Gültekin, Fuat Ağaç, Mehmet Hanifi Polat, Ahmed Elfaris, Mustafa Tutuş, Yılmaz Bayrak, Mohammed Abdul Majeet, Osman Coşkun, Ahmet Kurt, Tanış Doğan, Mehmet Murat Durdu, Ercan Durdu, Mustafa Durdu, Murat Küçükoğlu, İlyas Siğinç, Malik Goseni, Mehmet Baylan, Deniz Daş, Servet Yıldız, Mustafa Mercan, Sedat Özdemir, Recep İnan, Mehmet Demirbaş, İsmail Polat, Bayram Kartal, Yasin Duran Esen, Gökhan Yılmaz, Hamit Özelci, Mahir T., Derya Koşca, Ali Barış Savaş, Uğur Öcal, Mehmet İşler, Nihat Bulca, İsa Önder, Rahmi Yerli, Serdar Akarsu, Resul Demirçi, Mahir Benzet, Özer Aydemir, Fecri Sezer, Fikri Hancı, Gökhan Düdükçü, İsmail Köroğlu, Erol Yılmaz, Yaşar Tutar, Hasan Sever, Ramazan Uğur, Velat Demiroğlu, Hasan Ali Tuncel, Metin Eryılmaz, Kemal Kayalı, Çağlar Yanardağ, Cavit Şahinkayası, İlyas Harmankaya, Mustafa Karahan, Abdullah Karaca, Ertuğrul Yetik, Mehmet Çelik, Bruce Gordon İrving, Nail Dursun, Abdülkadir Baba, Hulusi Yılmaz, Nurullah Akgün, Tunç Uncu, İsmail ., Selçuk Mumcu, Mücahit Yıldız, Hüseyin Dalkılıç, Halil Usta, Emrah Katrancı, Murat Aksan, Murat Aydoğmuş, Ramazan Uyar, Burak Ergin, İbrahim Taytoğlu, Ahmet Dokuyucu, Hatice Temel, Bayram İlik, Mehmet Ali Oyur, İsmail Cırıt, Ahmet Dal, Sait Karaman, Osman Aydın, Kenan Hurma, İlyas Bostancıeli, Hüseyin Karaman, Osman Nikferoğlu, Feridun Taygan, Abdurrahman Çacur, Hüseyin Koktay, Adem Dürge, Derviş Yılmaz, Cafer Tayyar Yalaza, Ahmet Sarıca, Nedim Aygün, Bekir Dalkıran, Ufuk Mutluer ve ismini öğrenilemeyen bir işçi.

Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.