Perşembe , 23 Mart 2023

IŞİD’in Gaziantep Kampı Alman Televizyonu ARD’de

Alman Devlet Televizyonu Kanal 1 (ARD) Irak-Şam İslam Devletine (IŞİD) destek vermek için Türkiye üzerinden Suriye ve Kuzey Irak’a giden militanların Gaziantep’teki eğitim kampını görüntüledi.

ARD Panaroma programında Halil Gülbeyaz imzasıyla yayınlanan haberde, Gaziantep’te terör örgütü IŞİD için savaşmak üzere gençlerin kampta nasıl örgütlendikleri ve tel sınırlar üzerinden “kontrolsüz” bir biçimde Suriye ve Kuzey Irak’a geçtikleri görüntülendi.

Haberde, Türkiye’de Kuzey Irak ve Suriye’ye geçişlerde kontrollerin “sıfır”noktasında olduğu belirtilerek, Almanya‘dan yaklaşık 400 gencin IŞİD’e destek vermek için bu bölgelere gittikleri belirtildi.

“AVRUPA’DAN GENÇLERİN GİDİŞİ TÜRK İSTİHBARATI MİT’İN ORGANİZASYONUYLA GERÇEKLEŞİYOR”

Hamburg’da İŞİD’e katılan ve üç Alevi kökenli mağdur ailelere refakatlık eden avukat Mahmut Erdem, Avrupa’dan gençlerin Türk İstihbaratı MİT operasyonuyla beyinlerinin yıkanıp kamplara götürüldüğünü ileri sürdü.

Hamburg’da 36 gencin IŞİD adına cihat için Suriye’ye savaşmaya gittiklerini ve bunlardan üçünün Alevi kökenli olduklarına dikkat çeken Erdem “IŞİD’e destek veren Müslüman gençlerin yanı sıra sayıları az da olsa bazı Alevi kökenli gençlerin de bu bölgeye gittiklerini biliyoruz. İŞİD gibi aşırı radikal islamcı örgütün en büyük düşmanı Aleviler. Özellikle tam anlamıyla kişilikleri oluşmayan ve iki kültür arasında bocalayan gençler birileri tarafından beyinleri yıkanarak, onlara cihat çağrısı yapılmaktadır. Gençlerin kişisel sorunları var. Burada aileleri suçlamamak lazım. Avrupa’dan gençlerin cihat adına savaşmaya gitmeleri vahim bir durumdur, sivil toplum örgütleri olarak acil çözüm önerileri getirilmelidir“ dedi.

IŞİD'in Gaziantep Kampı Alman Televizyonu ARD'de

‘CAMİLER İŞİD’İN KAYNAK YUVASI’

Avukat Mahmut Erdem ayrıca ARD’ye verdiği demecinde Avrupa’da camilerin IŞİD için kaynak yuvaları öldüğünü belirterek “Camiler terör yuvası olmaktan çıkmalı. MİT bu işin içinde. Herşey planlı ve organizasyonlu yapılıyor. Gençler Gaziantep’teki terör kampından Suriye ve Kuzey Irak’a götürülüyor. Sınırlarda hiç kontrol yapılmıyor”diye konuştu.

Yaklaşık dokuz aydan beri IŞİD’e katılan gençlerin aileleri ile yakından görüşen ve ilgili uzmanlarla konuyu masaya yatıran Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Hamburg Milletvekili Ali Rıza Şimşek ARD’ye verdiği demecinde, gençlerin radikalleşmesinin bir an önce önlenmesi gerektiğini belirterek, bu konuda ailelere, sivil toplum örgütlerine, okullara ve gençlik dairelereine büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Kamuoyunun radikal islamcı örgütler (selefiler) konusunda çok iyi aydınlatılması gerektiğini ifade eden Şimşek, Alman güvenlik dairelerinin şu anda Almanya İçişleri bakanlarının ortaklaşa aldıkları kararlar doğrultusunda bir çalışma grubunun Suriye’ye cihat için giden gençler ve geri dönüşlerinin zorlaştırılması konusunda çalışmalar çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

IŞİD'in Gaziantep Kampı Alman Televizyonu ARD'de

ŞİMŞEK: “TÜRKİYE’DE SINIRLAR KONTROL EDİLMİYOR”

NATO üyesi ülkelerin sınırların daha iyi ve hassas kontrol edilmesi konusunda Türkiye’ye baskı yapılması gerektiğini belirten Şimşek,”Suriye’den Türkiye’ye bazı aşırı islamcı terör gruplarının burada hastanelerde tedavi gördükleri ve Türkiye tarafından lojistik destek verildiği iddia edilmektedir. Eğer iddialar doğru ise Türkiye bu konuda desteğini derhal çekmelidir. Güvenlik güçleri bu konuda daha hassas olmalı’ şeklinde konuştu.  Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir