Cuma , 2 Aralık 2022

IŞİD Kamışlı’da bomba yüklü araç patlattı: 28 ölü, 72 yaralı

Suriye’nin Rojava bölgesinin Kamışlı kentinde IŞİD, Cezire Kantonu Savunma Bakanlığı önünde bomba yüklü kamyon patlattı. Patlama sonucu 28 kişi ölürken 72 kişi de yaralandı.

Kamışlı

Sputnik’e konuşan Cezire Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, patlama sonucu çok sayıda ölü ve yaralının olduğunu söyledi. Saldırıyı IŞİD’in üstlendiği aktarıldı.

Edinilen bilgilere göre IŞİD, bu sabah 09:30 sularında Kamışlı’nın Xerbi mahallesinde PYD’ye bağlı Cezire Kantonu Savunma Bakanlığı önünde bomba yüklü bir kamyon patlattı. Patlama sonucu PYD’ye bağlı güvenlik yetkililerinin de aralarında bulunduğu 28 kişi ölürken 72 kişi de yaralandı. Ölen ve yaralıların çoğunun sivil olduğu öğrenildi.

Şiddetli patlama sonucu çevrede çukurlar oluşurken, birçok ev ve iş yeri kullanılamaz hale geldi. Ayrıca çevredeki birçok araç yandı.

BOMBAYI KOYUNLA KAMUFLE ETMİŞLER

Diğer taraftan patlamada 2 ton bomba kullanıldığı, IŞİD’in bombayı kamufle etmek için kamyona koyun koyduğu öğrenildi.

Olası başka bir saldırıya karşın kentte güvenlik önlemleri alındı.

Patlamayla ilgili Sputnik’e konuşan Cezire Kantonu Yasama Meclisi Eş Başkanı Hakem Xalo, patlamanın çok şiddetli olduğunu belirtip şöyle konuştu:” Bu sabah yapılan patlama bomba yüklü kamyonla yapılmış. Saldırı sonucu birçok sivil hayatını kaybetti. Ölü sayısının artmasından endişe ediyoruz. Çok ağır yaralılar da var. Yaralıları kentteki hastanelere kaldırdık. Saldırı sonucu bir sürü ev ve iş yeri kullanılamaz hale geldi. Şimdi olay yerinde bulunuyoruz. Saldırıyı IŞİD yapmıştır.”

NUSAYBİN’DE 2 KİŞİ YARALANDI

Öte yandan Kamışlı’daki patlamanın şiddeti ile Mardin’in Nusaybin ilçesinde birçok ev ve işyerinin camları kırıldı, 2 kişi yaralandı.

Patlama nedeniyle Sınır boyunda askeri ve polis araçları devriye gezdiği görüldü. (Sputnik)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.