Çarşamba , 28 Eylül 2022

İşgalci çeteler Efrîn’de ev ve dükkanları yağmaladı

AFP haber ajansı ve Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Afrin’e giren Türkiye yanlısı çetelerin evleri ve dükkanları yağmaladığını yazdı.

AFP, işgal güçlerinin talan ve yağma faaliyetlerini fotoğrafları ile abonelerine geçti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Türk güçleri ve çetelerinin kente girdiken sonra “sivillere ait mallar ile siyasi ve askeri binalar ve dükkanlar yağmalamaya başladığını” bildirdi.

AFP’nin bölgedeki muhabirleri, dükkanların yağmalandığını gördüklerini, “isyancı” adı altında sunulan çetelerin pikaplar içerine gıda, keçi, battaniye doldurduğunu ve hatta motosikletlere yükleyerek kentten çıkardıklarını bildirdi.

Otomobillerin ise özellikle traktörlere yüklenerek götürüldükleri belirtildi. Bir kent sakini de AFP’ye verdiği bilgide, günün daha erken saatlerinde de çetelerin otomobilleri çaldığı ve dükkanları yağmaladığını gördüğünü söyledi.

Yağmalama ile ilgili Alman haber ajansı dpa’ya konuşan YPG sözcüsü Brossik el Hassakeh, “Evlerimizi yağmalıyor, kurumlarımızı yakıyor, dini heykellerimizi yıkıyorlar. IŞİD’in yaptığının aynısı yapıyorlar” dedi.

Afrin merkezinde patlama

Türk askerleri ve DAİŞ-ÖSO çetelerinin bir binayı yağmalarken patlama meydana geldiği bildirildi. Türk kaynakları patlamada 11 kişinin öldüğünü açıkladı. Ancak Londra Merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Efrin kent merkezi işgalinin birinci gününde 40 yağmacının öldürüldüğünü duyurdu.

YPG kaynaklarının verdiği bilgilere göre de, en az 50 çete öldürüldü.

Türk ordusu ve ÖSO adı altında devşirilen paralı çetelerin Afrin’i kuşatması sonrası yaklaşık 250 bin sivilin kenti terk ettiği bildirildi. ”Zeytin Dalı Harekâtı” 20 Ocak’ta başlamıştı.

Haber Merkezi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.