Pazar , 27 Kasım 2022

İran Meclisi ve Humeyni’nin mezarına eş zamanlı saldırılar!

İran Meclisi’nde ve Ayetullah Humeyni’nin mezarında eş zamanlı saldırılar düzenlendi. Canlı bombanın kendisini patlattığı da belirtilen saldırılarda, Tasnim haber ajansına göre, parlamentoda 7 kişi öldü, 4 kişi de rehin alındı.

İran haber ajansları, parlamentoda düzenlenen saldırıda 7 kişinin öldüğünü ve çok sayıda kişinin yaralandığını duyururken, Ayetullah Humeyni’nin mezarında da intihar saldırısı olduğunu bildirdi.

Fars ve Mehr haber ajanslarının Telegram mesajlaşma yazılımındaki gönderi listesine iletilen mesajda, “Bir kişi bugün İran parlamento binasına girerek korumalara ateş açtı. Bir korumayı bacağından vurdu ve kaçtı” denildi.

ISNA haber ajansına konuşan bir milletvekili de parlamentonun kapılarının kapatıldığını ve bir saldırganın etrafının güvenlik kuvvetlerince sarıldığını söyledi.

İran basınında çıkan haberlerde, parlamentoda da initihar saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Yarı resmi Tasnim haber ajansı ise saldırıda 7 kişinin öldüğünü, 4 kişinin ise rehin alındığını duyurdu.

Humeyni’nin mezarına intihar saldırısı

Diğer taraftan, Tahran’ın güneyinde bir kadının Ayetullah Humeyni’nin anıt mezarında intihar saldırısı düzenlediği bildirdi.

Tahran Valisi, bir diğer saldırganın ise güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldüğünü açıkladı. ILNA haber ajansı Humeyni’nin mezarında beş kişinin yaralandığını duyurdu. Saldırıda saldırganın yanı sıra bir bahçıvanın öldüğü kaydedildi.

Humeyni’nin mezarı parlamentoya birkaç kilometre uzakta bulunuyor. Humeyni 1979’da İran’da İslam Devrimini başlatmıştı.

Tahran’daki ajanslardan ve kaynaklardan çelişkili bilgiler geliyor. Önce, Meclisteki durumun kontrol altına alındığı bildirilirken, son dakikalarda Meclis binasında yedi kişinin öldüğü, rehinelerin olduğu şeklinde bilgiler verilmeye başlandı.

dbtncz9waaax7wq.jpg

r:

dbsvqnmxcaaa5sd.jpgdbsvqnoxyaisjyc.jpg

Patlama anı:

dbs3yoiw0ae2iti.jpg

 

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.