Cumartesi , 25 Mart 2023

İnşaat İş ve DİSK Dev Yapı İş: 3. Havalimanı şantiyesinde sorgu odası kuruldu, kaba dayak başladı

DİSK Dev Yapı İş ve İnşaat İş sendikaları, 3. Havalimanı işçilerinin direnişi ve gelinen aşama ile ilgili yaptıkları basın açıklamasında yüzlerce işçinin hala gözaltında olduğunu, şantiye içinde sorgu odası kuruduğunu, işçilere kaba dayak atıldığını, gözaltındakiler hakkında milletvekillerine ve avukatlara dahi bilgi verilmediğini söyledi.

DİSK Dev Yapı İş ve İnşaat İş sendikaları, iş cinayetlerine ve ağır çalışma koşullarına başkaldırarak iş durduran ve ardından yüzlercesi gözaltına alınan 3. Havalimanı işçilerinin direnişi ve gelinen aşama ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. İstanbul Kadıköy’de bulunan Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Genel Merkezi’nde yapılan basın toplantısında Devrimci Yapı-İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut ve İnşaat-İş Sendikası Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Acu konuştu. Açıklamaya çok sayıda kurum temsilcisi de destek verdi.

Gözaltındaki işçilerin durumu hakkında bilgi alınamıyor

Basın toplantısında konuşan Dev Yapı-İş Genel Başkanı Karabulut’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  • Ağır çalışma koşulları karşısında 15 bin işçiden 10 bin işçi direnişe geçti. Dün yüzümüze bakmayan, bizi aşağılayan yöneticiler böylece bizi muhatap almak zorunda kaldı.
  • 600’e yakın arkadaşımız gözaltına alındı, 160’ı dün serbest bırakıldı. Geride kalanların durumu hakkında avukatlara ve vekillere dahi açıklama yapılmıyor.
  • İnşaat İş temsilcileri Özkan Özkanlı, Uğur Karataş diğerlerinden ayrı bir noktada tutuluyor.
  • Direnişle ilgili bilgi versinler diye işçilere kaba dayak atmaya başladığını öğrendik.

 

“Bir toplama kampından farksız”

Basın açıklamasını ise İnşaat-İş Sendikası Tezcan Acu okudu. Acu servislerin paydostan sonra şantiyeden kamp alanına 45 dakikada ulaştığı, bu servislerin sık sık kaza yaptığı; maaşların geç ödendiği, ödenenin bir kısmının bankaya yatırıldığı ve geriye kalanın ise elden verildiği; yemekhanedeki yemeklerin kötü olduğu ve barınma koşullarının katlanılmaz derece kötü olduğu 3. Havalimanı inşaatının işçiler için bir toplama kampından farksız olduğunu söyledi.

Tüm bunlara rağmen ana akım medyanın bilardo salonları, çamaşır yıkama alanları ile 3. Havalimanı inşaatını “şehir yaşantısından farksız” diye servis etmekten vazgeçmediğine dikkat çeken Acu şöyle devam etti:

Ana akımın bu yalanını ise İnşaat-İş ve Dev-Yapı-İş’in işçileri örgütlenmeye ve eylemlere teşvik eden örgütlü mücadelesi ortaya çıkardı. Cuma günü başlayan eylemi tetikleyen işçileri taşıyan servisin kaza yapması ve bu kazada 17 kişinin yaralanması idi fakat gizlendi. Gün içerisinde ise işçilerin çalışma koşullarına karşı eylemleri doruk noktasına ulaştı.

İş cinayetleri gizleniyor

Bilkent Şehir Hastanesi’nde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hiç iş kazası ve iş cinayeti olmadığını söylediği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ise 297 iş kazası ve 4 iş cinayeti olduğunu söylediği bir zamanda bakanlık 3. Havalimanı’nda 27 iş cinayeti olduğunu söylüyor. Şantiyede çalışan bazı işçiler ise “Buradan günde 2 ölümüz çıkıyor” diyerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Tek istedikleri can güvenlikleri olan bir şantiyede çalışmak, tahtakurusu olmayan yataklarda yatmak, doğru düzgün yemek yiyebilmek ve yetkililer tarafından insanca muamele görmek!

Nitekim işçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptığı eylem sürerken sepet vincinin devrilerek iki arkadaşımızın yaralanması, taleplerimizin gerçekliğinin en büyük göstergesidir.

Bugün ise şantiyedeki işçilerin aktardığı bilgilere göre İGA’nın şantiyeye bir sorgu merkezi kurduğunu ve orada işçilere kaba dayak atıp eylem hakkında bilgi ve isim almaya çalıştığını öğrendik. İnşaat işçilerinin on yıllardır içinde yaşadığı berbat koşullardan doğan bu birikmiş öfkesini bu şekilde sönümlendiremezler!

“Sorgu odası kuruldu, kaba dayak başladı”

Sendika.Org’un sorularını yanıtlayan İnşaat İş YK Üyesi Tezcan Acu, işçilerden aldıkları bilgiye göre, şantiyede bir sorgu odası kurulduğunu, gözaltına alınmayan işçilere kaba dayak atıldığı ve psikolojik baskı uygulandığını aktardı. Acu aynı zamanda gözaltındaki iki İnşaat-İş yöneticisinin diğer işçilerden ayrı tutularak farklı muamele yapıldığını söyledi. Acu’nun avukatlardan aldığı bilgiye göre gözaltındaki üç yönetici hakkında ayrı dosya hazırlanıyor.

Basın toplantısına katılanlar:

DİSK’e bağlı Dev Sağlık İş, Limter İş, Enerji Sen, Basın İş, Sine Sen, Dev Turizm İş, Gıda İş sendikaları; KESK İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü, Eğitim Sen 2 ve 5 No’lu Şube, Genel İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube; Halkevleri, TİP, Kaldıraç, Devrimci Parti, CHP Kadıköy İlçe Örgütü, Kadıköy AKA-DER Şube, Devrimci Anarşist Faaliyet, Dev-Lis, Devrimci Öğrenci Birliği; HDP milletvekilleri Erkan Baş, Rıdvan Turan, Ali Kenanoğlu.

Basın açıklaması canlı yayın kaydı:

Kaynak: Sendika.Org

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir