Salı , 29 Kasım 2022

‘’İlk gelen işçiler gizli kahramanlardı’’

Güncel / Hamburg

 Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nde (HAKM) düzenlenen toplantıda, Almanya’ya gelen Türk’lerin 50 yıllık göç hikayesi konuşmacı olarak davet edilen Dr. Etem Ete, Türk’lerin göç hikayesini, Alman toplumunun göçmenlere bakış açısını, Alman devletinin göç politikalarını ve göçmenlerin yaşadığı uyum sorunlarını mercek altına alındı. Ete, göçün tarihçesine kısaca değinerek, 1949 yılından itibaren yeniden yapılanmaya başlayan Almanya’nın önce İtalya’dan işçi aldığını fakat bu işçilerin sendikal bilinci olması sebebiyle buradaki zor çalışma şartlarına dayanamadığını, Türk işçilerinin Almanya için biçilmez kaftan olduğunu anlattı. Almanya’nın ilk dönemlerde otomotiv sanayinde çalıştırmak amacıyla meslek lisesi mezunu kalifi ye işçiler istediğini belirten Ete, ‘’Göç dalgasının başladığı 1963-68 yıllarında gelen 250 bin vatandaşımız genelde elektrikçi ya da teknik alanda uzmanlığı olan kişilerdi. Gerek Alman gerekse Türk medyasında her zaman ağlayan, acınacak durumda olanların öyküleri ön plana çıkarıldı. Aslnda Almanya’ya ilk gelen işçiler en başarılı, en iradeli olanlardı, onlar görünmez kahramanlardı, bunlardan hiç bahsedilmedi’’ dedi. Fakat o yıllarda Türkiye’de Varto, Uşak, Kütahya gibi bazı şehirlerde meydana gelen büyük depremler sonrasında dönemin hükümetinin bu insanların Almanya’ya gitmesine öncelik verdiğine dikkat çeken Ete ‘’1968 yılından sonra ikinci büyük göç dalgasında gelenlerin çoğunluğu kırsal kesimdendi ve bu insanların çifçilik dışında bildiği bir meslek yoktu. Bu vatandaşlarımız buraya geldiğinde genelde belediyenin temizlik işlerinde çalıştırıldılar’’ dedi. Ete, Almanya’da 50 yıldır yaşayan göçmen toplum olarak, gurbet anlayışının kafalarımızdan kalkması gerektiğini vurguladı. Ete ‘’Artık burada misafir işçi konumunu aştık. Burada yerleşik hayata geçerek göçmen statüsünde bir toplum olduk. Burada yapacağımız en iyi şeylerden birisi işçi sendikalarına ve meslek odalarına kayıtlı olmamız. Ancak bu şekilde bir takım yasal haklarımızın farkına varıp bunları istemeyi öğrenebiliriz’’ dedi.

Uyumu iki taraf da istemiyor

Uyum konusunda oldukça karamsar konuşan Ete ‘’Objektif olmak gerekirse bence iki taraf da uyumu istemiyor. Fakat bir uyum sektörü oluşmuş ve bu sektörde 200-300 bin kişi çalışıyor. Uyumun özünde insanların bu ülkeyi severek yerleşmeleri ve Almancayı çok iyi öğrenerek kendi işlerini kendileri görmeleridir’’ dedi. Diğer Avrupa ülkelerinin istikrarlı ve problemsiz şekilde uyun politikları izlediğini ifade eden Ete, Alman’ların tarihsel bir eksiklik yaşadığını belirtti. Ete, Alman’ların zor bir toplum olduğunun altını çizerek, Almanya’nın en büyük partisi CDU’nun hala göç ülkesi olduğunu kabullenemediğini ve uyumu kendisine uydurarark sağlamaya çalıştığını savundu. Uyum sorununu dile getirirken öncelikle kendimizi sorgulamamız gerektiğini vurgulayan Ete, Almanya’da yaşayan Türk’lerin belli bölgelere toplanarak yerleşim bölgelerinde getolar oluşmasını kendi hatamız olarak değerlendirerek ‘’Bu geto bölgeler içinde de Hemşeri getoları oluşturuldu. Antep’liler bir sokakta, Kastamonu’lular, Rize’liler başka sokakta buluşarak geto içinde getolar oluştu. Almanya’da uyumdan bahsederken öncelikle kendi aramızda ne kadar uyumlu olabildiğimizi masaya yatırmamız gerekiyor’’ yorumunu yaptı. Günümüzde bile Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın çoğunun dil sorunu yaşamasının Türkiye’deki eğitim sistemiyle bağlantılı olduğunu ifade eden Ete, ‘’Malesef vatandaşlarımız ana dilini 400 kelimeyle konuşuyor. Almanca kurslarına da gitse 4000 kelime hazinesi olan Almanca’yı iyi öğrenemiyor’’ diyerek anadilin önemine de dikkat çekip anne babaların çocuklarıyla kendilerinin en iyi konuşabildiği dilde konuşması tavsiyesinde bulundu.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.