Perşembe , 9 Şubat 2023

”İdlib’deki kimyasal saldırının ABD’nin provokasyonu olduğu şimdi çok açık”

ABD’nin Suriye’deki bir hava üssüne yönelik saldırısının değerlendiren Rus senatör Morozov, operasyona gerekçe olarak gösterilen İdlib’deki kimyasal saldırının bir provokasyon olduğunun açığa çıktığını belirtti.

Suriye'deki Şayrat üssünü vuran USS Ross destroyeri
© REUTERS/

ABD’nin Suriye’nin Humus kentinde yer alan Şayrat hava üssünü vurmasıyla ilgili Rusya’dan tepkiler gelmeye devam ediyor.Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi üyesi Oleg Morozov, “İdlib’deki kimyasal saldırının, füze saldırısını meşrulaştırmak için ABD tarafından düzenlenen bir provokasyon olduğu şimdi çok açık” dedi. Morozov ayrıca, “ABD’nin füze saldırısı Yugoslavya’nın bombalanmasını, Irak’a askeri müdahaleyi, Libya’nın yıkımını anımsatıyor” ifadelerini de kullandı.

‘ABD İLE İYİ OLMAYAN İLİŞKİLERİMİZ BİRAZ DAHA KÖTÜLEŞECEK’

“Bu olayın ardından ABD ile iyi olmayan ilişkilerimiz biraz daha kötüleşecek” diyen Rus parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin savunma komitesi başkanı Viktor Ozerov ise ABD’nin füze saldırısının Suriye’deki silahlı muhalifler için çok kötü bir örnek oluşturacağı ve onlarla Cenevre’de varılan anlaşmaların sorgulanmasına sebep olabileceği uyarısında bulundu.

Ozerov, Rusya ve ABD arasındaki askeri işbirliğinin riske girdiğini de belirtti.

KOSAÇEV: SALDIRI, YÖNETİM İLE PENTAGON ARASINDAKİ FİKİR AYRILIĞINI ORTAYA KOYDU

Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev ise füze saldırısının, bu saldırıdan henüz birkaç gün önce önceliklerinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek olmadığını açıklayan ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ile Pentagon ve ABD istihbarat servisleri arasındaki fikir ayrılığını ortaya koyduğunu kaydetti.

ŞVITKİN: SALDIRI SURİYE’Yİ BÖLME GİRİŞİMİ

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın savunma komitesi başkan yardımcısı Yuriy Şvıtkin ise ABD’nin füze saldırısını Suriye’ye bölme girişimi olarak tanımladı.

ABD'nin füze saldırısı sonrası Esad'dan ilk açıklama: Ahmakça

Suriye Devlet Başkanlığı, ABD’nin Humus’taki Şayrat Hava Üssü’ne düzenlediği saldırıyı ‘ahmakça ve sorumsuzca’ olarak niteledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın ofisinden yapılan açıklamada, “ABD’nin bu yaptığı, sağgörüsüzlüğünü ve gerçeklikler karşısındaki siyasi ve askeri körlüğünü ortaya koyan, aptalca ve sorumsuzca bir davranıştır” dedi.

ŞAYRAT HAVA ÜSSÜ’NE ABD SALDIRISI

ABD’ye ait savaş uçakları, gece Humus’taki Şayrat Hava Üssü’ne 59 Tomahawk füzesi fırlatmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, füzelerden 23’ünün isabet ettiğini, olayda en az 4 Suriye askerinin öldüğünü kaydetti.

(Kaynak: Sputnik)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.