Cumartesi , 25 Haziran 2022

İçişleri Bakanlığı’nda operasyon: 8.777 personel açığa alındı

İçişleri Bakanlığı’nca 1 il valisi, 29 merkez valisi, 52 mülkiye müfettişi ile 16 hukuk müşaviri olmak üzere 8.777 personel görevden alındı.

İçişleri

 

12.44 DANIŞTAY ÜYELERİNE SORUŞTURMA

Danıştay Başkanlığı’nca,  haklarında gözaltı kararı verilen 48 Danıştay üyesine yönelik disiplin soruşturması başlatıldı.

12.42 ‘ESKİ BERLİN BÜYÜKELÇİSİ DE DARBE GİRİŞİMİ SIRASINDA YARALANDI’

Hürriyet’in haberine göre, Türkiye’nin eski Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun da darbe girişimi sırasında yaralandığı ortaya çıktı. Ankara’da helikopterden açılan ateş sonucu bacağından yaralanan Karslıoğlu’nun durumunun iyi olduğu öğrenildi.

12.36 NTV’nin haberine göre Ankara Adliyesi çevresinde ateş eden saldırgan öldürüldü.

12.35 AYM ÜYELERİNE DİSİPLİN SORUŞTURMASI

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, gözaltına alınan üyeler Alparslan Altan ve Erdal Tercan hakkında disiplin soruşturması başlattı.

12.32 Yunan gazeteci, Kostas Kallergis’in aktardığına göre, Dedeağaç’a kaçan 8 askerin davası perşembe gününe ertelendi.

12.26 Erzincan’da gözaltına alınan 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, 59. Topçu Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş ve askeri yargıda görevli 6 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

12.23 Sputnik Ankara Temsilcisi Yurdagül Şimşek’in aktardığına göre TBMM binasında riskli alanlara güvenlik şeridi çekildi.

12.21 Yunanistan’a kaçan 8 askerin davası Dedeağaç mahkemesinde başladı

12.18 ‘1 ASKER ANKARA ADLİYESİ ÇEVRESİNDE ATEŞ AÇTI’

NTV muhabiri Gökhan Gerçek’in aktardığına göre, 1 asker Ankara Adliyesi çevresinde ateş açtı

12.17 Malatya’da 2. Ordu Komutanlığı’na giderken çevreye rastgele ateş açan zırhlı aracın görüntüsü ortaya çıktı.

12.15 KÖPRÜDE YAŞANANLARIN EN NET GÖRÜNTÜLERİ

Cuma gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde yaşananlarla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

 

12.14 Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında gözaltı kararı verilen 3 ayrı adliyede görevli 140 hakim ve savcıdan 61’inin gözaltında olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan 61 kişi içinde eski HSYK 2. Dairesi Başkanı, 17-25 Aralık soruşturmaları sonrası da Küçükçekmece 1. Çocuk Mahkemesi hakimliğine atanan Nesibe Özer de bulunuyor.

12.13 Sivil itfaiye-arama kurtarma ekiplerinin pisti kapatarak uçakların kalkmasını engellediği Malatya Erhaç Havalimanı, sivil uçuş trafiğine kapatıldı.

12.10 TRT’NİN HARBİYE BİNASINI BASAN ASKERLER ADLİYEDE

TRT’nin Harbiye’deki binasına baskın yapan ve Boğaziçi Köprüsü’ne tanklarla giden askerlerin de aralarında bulunduğu 12 şüpheli, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme’, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘kasten öldürme’, ‘Cumhurbaşkanı’na suikast’, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’ ve ‘TBMM’yi ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını önleme’ suçlarından tutuklanmaları talebiyle adliyeye sevk edildi.

12.02 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 1 İL VALİSİ OLMAK ÜZERE 8.777 PERSONELİ AÇIĞA ALDI

İçişleri Bakanlığı, merkez ve taşra teşkilatlarında görevli toplam 8 bin 777 personelin görevinden uzaklaştırıldığını bildirdi. Görevden uzaklaştırılanlar arasında 1’i il valisi, 29’u merkez valisi olmak üzere 30 vali, 52 mülkiye müfettişi, 16 hukuk müşaviri, 1 genel müdür yardımcısı ve 2 daire başkanı da bulunuyor.

11.20 CHP PM ve TBMM Grubu’ndan yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir cuntanın parlamenter demokrasimize yönelik darbe girişimini lanetliyoruz. Önümüzdeki görev, darbecilerin hesap vermesi, toplumsal normalleşmenin sağlanması ve demokrasinin güçlendirilmesidir.”

11.11 Başbakan Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapacak.

10.58 AKIN ÖZTÜRK VE 27 GENERAL ADLİYEDEDarbe girişimiyle ilgili gözaltına alınanlardan aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk ve 2. Ordu Komutanı Adem Huduti’nin de bulunduğu 27 general ve amiral Ankara Adliyesi’ne sevk edildi.

10.45 EMNİYET’TEN POLİSLERİN AÇIĞA ALINMASI TALİMATI

Üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Türkiye genelinde Gülen cemaati ve cuma günkü başarısız darbe girişimiyle bağlantısı olduğu gerekçesiyle 8 bin polisin açığa alınması için talimat verildiğini söyledi.

Reuters’a bilgi veren yetkili, “Ankara ve İstanbul dahil Türkiye genelinde böyle bir karar var. Bunların bağlantısı araştırılıyor. Dün akşam itibariyle işlemler başlatıldı” dedi.

09.31 AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI DARBE GİRİŞİMİNİ KONUŞACAK

AB dışişleri bakanları bugün yapacağı toplantıda cuma günü Türkiye’de meydana gelen darbe girişimini de konuşacak.

Bakanlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başarısız sonuçlanan darbe girişimine cevap verilirken insan hakları ve hukuka saygılı davranma çağrısında bulunmaya hazırlanıyor.

Diplomatlar, AB’nin ortak görüşünün, bakanların ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapacakları kahvaltının ardından belli olacağını aktardı.

Kerry, bir yandan Erdoğan’ın otoriterleştiği görüşlerini paylaşırken, bir yandan da Türkiye’nin Suriye’deki müttefik rolü, Rusya ile ilişkileri ve Avrupa’ya giden mültecilerin geçiş noktası olma konularını görüşecek.

09.09 12 GENERAL TUTUKLANDI

Darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 12 general ve 1 amiral tutuklandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan generaller, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

08.19 ŞİMŞEK: PANİK YAPMAYA GEREK YOKBaşbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten “Mesajımız çok açık ve net, panik yapmaya gerek yok, sakin olmak lazım. Çok hızlı bir şekilde işimizin başına döndük. Olağanüstü bir durum olsaydı bugün piyasalar açılır mıydı?” açıklaması geldi.

08.14 HARP OKULUNA OPERASYON

Alınan bilgiye göre, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saatlerinde Yeşilköy’de bulunan Hava Harp Okulu’na geldi. Aralarında çevik kuvvet ve özel harekat polislerinin de bulunduğu ekipler, çok sayıda resmi ve sivil araçla içeri girdi.

Okulda ve lojmanlarda arama yapıldığı öğrenildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.