Perşembe , 9 Şubat 2023

İçindeki Sen

Serpil Çalışkanoğlu Yalcın

Bir yılı daha nerdeyse bitirmek üzereyiz.
İnsan ister, istemez yılın bilançosuna şöyle bir bakıyor ve kendi değerlendirmesini yapıyor.

Bu bahsettiğim maddi olarak ne kazandık, ne kaybettik olayı değil, kişinin kendisiyle olan yolculuğunun değerlendirilmesi. Hayatla ilgili hep bir koşturma içindeyiz. Mutlu olmanın sınırlarını para kazanmak, çoluk çocuk sahibi olmak, kariyer, yeni bir iş veya araba almak vs.gibi sınırlı tuttuğumuzda veya geçici heveslerimizin verdiği anlık mutluluklarda bulduğumuzda kısa süren o hazzın içinde kayboluruz.
Sonrası yeni istemler,yeni arzular,yeni boşluklar…
Birde başkalarının hayatlarıyla ilgilenip mutlu olanlar var.
Kişi acaba kendisiyle yüzleşmeye cesareti olmadığı için mi hep dışarda arar mutluluğu!?
Başka hayatlarda uyanır.
Kim ne giymiş, ne içmiş, ne almış, kiminle beraber, ne demiş, kimle konuşmuş, konuşmamış…
Hayatının kontrolü elinde olmayan, kendisiyle barışamamış insan dışarda ki başka hayatlarda teselli buluyor ve kan emici vampirler gibi mutsuzluklarla mutlu oluyorlar.
Hergün taktıkları maskeler artık yüzlerinde durmuyor. Saklandıkları yerden gözükmediklerini sanıyorlar, oysa herkes, herşey ortada.
Bunu görmek için uzaklara değil kendine bakmalısın.”Sen misin o aynada gördüğün gerçek “diye kendini kandırmadan bir sor.
Konuş kendinle mutlaka cevap alacaksın. “başka hayatlarla neden bu kadar ilgileniyorum,bende eksik yan ne ” Mevlana,nın dediği gibi » Sende o var bu var, falan dedi var, falan anlattı var, peki sende senden ne var? iç dünyana bir yolculuk yapsan “insan” olmanın yalnızca ve yalnızca güzel düşünerek olabileceğini bilsen. İnsan dengede değilse,dışarda ki resimlerle oyalanır.
Kendine yolculuk yapmak cesaret ister. duygularını deşifre etmek, onlarla yaşamak eksikliklerini görmek, onları kabul etmek insan olmaktan gelir “yasamak kendi,kendini adam etmektir. zeka ve bilgiyi kullanarak etinden-kemiğinden kendi heykelini-yapmaktır” demiş Goethe.
Eksikliklerimizi görmemezliğe gelmek yalnızca korkudan dır.
Korkak olarak mı yaşamak istersin yoksa cesaret deyip kendinle yüzleşmek mi? “Einstein”dediği gibi “enerjini verdiğin şey büyüyüp gelişir” siz neyi geliştirmek istiyorsunuz?
Yeni yılda mutluluk dediğimiz şey kendimizle olsun.
Kendimizde arayalım.
Mesela başkaları ile yaptığımız her olumsuz yorumda ve konuşmada bir yerlerde bizimle ilgili konuşmalarında olduğunu bilmek hatırlamak dilimizin terbiyesi olsun.
Ruhumuzun ihtiyacı olan sevgiyi satın almak zorunda değiliz bazen içten bir gülüş, samimi bir dilek birşeyleri değiştirmek için yeterli gelebilir.
Neyi çoğaltmak istiyorsak onu besleyelim zira ne kıskançlığın, ne yarışın, ne kötü düşünmenin bırakın başkalarına bize kendimize faydası yok.
Dışarda değil içimizde ki huzuru bulmak hayat felsefemiz olsun.
Şems Tebriz’i “senin gönlün değişirse dünya değişir” Dünya’yı değiştirmeye kendimizden başlayalım.

About Serpil Çalışkanoğlu

Check Also

Düşünce Kirliliği

Serpil Çalışkanoğlu Yalçın Nereden başlayacağımı tam olarak bilmiyorum. Bunun çok uzun zamandır yazmamakla alakalı olduğunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.