Hürriyet Gazetesi New York temsilcisi ve bir gazeteci daha gözaltında

Hürriyet Gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil, Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alındı. Canikligil’in, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı öne sürülüyor. Gazeteci Mürsel Çoban ise Sur’da GBT yapan polisler tarafından araması olduğu iddia edilerek gözaltına alındı.

Hürriyet gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil ve  Reza Zarrab’ı tutuklatan  savcı Preet Bharara

Üç yayın yönetmeninin bugün tutuklanmasının ardından Hürriyet gazetesi New York temsilcisi Razi Canikligil, Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alındı. 
Canikligil’in, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığı öne sürülüyor. Razi Canikligil, ABD’de devam eden Rıza Sarraf  davasıyla ilgili haberleri takip ediyordu.

Pazartesi saat 20.40’ta ailesiyle birlikte tatil için Paris’ten İstanbul’a gelen Canikligil, pasaport kontrolü sırasında gözaltına alındı. Canikligil, önce Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğü’ne ardından sağlık kontrolü için Bakırköy Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Bir hata sonucu Canikligil’in gözaltına alındığını ifade eden Doğan Holding Baş Hukuk Müşaviri Erem Turgut Yücel şunları söyledi: “Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 2015’te TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Canikligil’in sosyal medyadaki paylaşımlarını şikayet etmesi üzerine, muhabirimizin ifadesinin alınması için yakalama kararı vermişti. Ancak savcılık yaptığı inceleme sonrasında kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Tahminimiz, buna rağmen yakalama kararı, teknik bir hatadan dolayı sistemden kalkmamış. Canikligil geçtiğimiz yıl da Türkiye’ye geldi, ancak gözaltına alınmadı. Havalimanı polisi, dün akşam sistemden düşmeyen yakalama kararını görerek, Canikligil’i gözaltına aldı. Avukat arkadaşlarımız hem İstanbul hem Ankara’da adliyelere gittiler ancak savcılara ulaşamadılar. Mecburen sabahı beklemek zorundayız. Sabah hata ortaya çıkacaktır. Sistemdeki hata düzeltildikten sonra Razi Canikligil’in serbest kalmasını bekliyoruz.”

Bu arada, New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği de (UNCA) açıklama yaparak gözaltıyı kınadı: “Türk medyası Hürriyet’ten üyemiz ve arkadaşımız,bugün İstanbul’da Türk polisi tarafından Türk yetkililer hakkındaki yazıları ve tweet’leri nedeniyle gözaltına alınmıştır. UNCA, bunu basın özgürlüğünün kaygı verici bir ihlali olarak görmektedir.” Açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un sözcüsünün konuyla ilgili olarak bilgilendirildiği de kaydedildi.

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde Gazeteci Mürsel Çoban GBT yapan polisler tarafından araması olduğu iddia edilerek gözaltına alındı. Çarşı Karakoluna götürülen Çoban’a gözaltına neden alındığıyla ilgili ise her hangi bir bilgi verilmedi. Çoban, karakolda bekletiliyor. (Hürriyet- BBC)

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir