Çarşamba , 5 Ekim 2022

Hürriyet Avrupa’da 40 Gazeteciye Çıkış Verildi

Doğan Medya Grubu’na ait olan Hürriyet Avrupa’nın birkaç ay önce Frankfurt merkezinde yazı işleri kadrosunun işine ‘topyekün’ son verilmesinin ardından Doğan Grubu’nun Almanya’nın çeşitli eyaletlerindeki kadrolu ve serbest çalışan muhabirlerın işine son verildiği öğrenildi.
Hürriyet Avrupa'da 40 Gazeteciye Çıkış Verildi

Süheyla Kaplan

Elde edinilen bilgiye göre, Doğan Medyanın sahibi Aydın Doğanın aldığı bu ani karar Avrupada görev alan Hürriyet muhabirlerini şoke  etti.

Son sekiz yıl içinde tirajını  100 binlerden 10 bine düşüren Hürriyet gazetesi, tirajın düşmesindeki temel nedenin politik çizgisinin değişmesi ve gazete yönetiminin sürekli olarak değişmesi gösteriliyor.

Aydın Doğanın kar yapmıyor, daha fazla tassarruf  yapma gerekçesiyle Almanyadaki tüm redaksiyon bürolarını kapatma kararını aldığı ve sadece Berlin temsilcisi Celal Özcanın görevine devam edeceği belirtildi.

Hürriyet Gazetesi Avrupa Genel Müdürü Sevda Boduroğlunun Almanyadaki bürolarda görev alan temsilcileri ani bir kararla Franfurta çağırarak, mali kriz nedeniyle işlerine son vermek zorunda kaldıklarını, bu ayın sonuna kadar serbest çalışan muhabirlerin, Aralık ayı sonuna kadar da kadrolu çalışan gazetecilerin işine son verildiğini söylediği kaydedildi.

Almanyada görev yapan yaklaşık 40 gazeteci  işsiz kalırken, Almanyada yayınlanmaya başlayan ilk Türkçe gazetelerden biri olan Hürriyetteki bu gazeteci kıyımı Hürriyetin Avrupada tamamen kaybolması anlamına mı geliyor?

Uzun yıllar Doğan Medya için gazetecilik yapan CHP Yurtdışı Örgütlenmeden Sorumlu Koordinatör Ali Kılıç, ‘’Uzun yıllar Avrupadaki vatandaşların yaşadıkları ülkelerden kaynaklanan sorunlarını dile getirerek Hürriyet gazetesinin basın emekçilerini kapıya koyması her geçen gün burda yaşayan vatandaşların biraz daha uzaklaşmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Türkçe yayın yapan medyanın Avrupa baskılarındaki tirajının bu denli düşüyor olması ayrıca düşündürücüdür . Bu konuda gerekli tedbirlerin alınması kaçınılmaz bir zorunlulukturdedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.