Pazar , 5 Şubat 2023

‘Hiciv çok tehlikeli olmaya başladı, bu çok iyi’

Almanya Başbakanı Merkel’in, Türkiye’nin Alman komedyen Böhmermann’ın yargılanması için yaptığı başvuruyu kabul etmesi ülkede tepkiyle karşılandı. Alman hiciv dergisi Titanic’in Genel Yayın Müdürü Tim Wolff, yaşananların ardından “Hiciv çok tehlikeli olmaya başladı, bu çok iyi” yorumunda bulundu.

gun1

Alman hükümetinin, Alman komedyen Jan Böhmermann’ın Alman Ceza Yasası’nın 103. maddesinde düzenlenen ‘yabancı ülkelerin temsilcilerine hakaret’ suçundan yargılanabilmesi için yetki verilmesi kararıyla ilgili Sputnik’e değerlendirmede bulunan Wolff, şunları söyledi.

“Bu çok iyi, çünkü Angela Merkel böylece hicve yönelik duruşunu Erdoğan’ın ve bu dünyanın diğer despotlarının duruşuna yakınlaştırıyor. Böylece hiciv çok tehlikeli olmaya başladı, bu çok iyi. Bu bizim için iyi, Almanya için iyi. Bu çok doğru bir karar.”

‘TÜM BUNLAR DEMOKRASİYİ ZAYIFLATIYOR’

Merkel’in, bu süreçten bağımsız olarak 103. maddeyi yürürlükten kaldırma niyetini de değerlendiren Titanic dergisinin Genel Yayın Müdürü, “Bu tamamen Merkel’in keyfi davranışlarına uyuyor. Bunu memnuniyetle karşılıyorum. Gerçekten de yasama ve yürütmeyi birbirinden ayırmamak gerekir. Tüm bunlar demokrasiyi zayıflatıyor” dedi.

‘TÜM LİDERLERE HAKARET ETME KARARI ALDIK’

Almanya’da bu kararın eleştirilmesini anlayışla karşıladığını söyleyen Wolff, “Dergimizin yeni sayısında dünyanın tüm liderlerine hakaret etme kararını aldık. Amacımız adaletin yerini bulması. Erdoğan’ın kendini özel hissetmemesi için. Direncin olmasına seviniyoruz, çünkü hiciv, birileri ona karşı çıkarsa değerli oluyor” dedi. (sputniknews.com)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.