Cumartesi , 25 Mart 2023

HER ŞEY KİTABINA UYGUN YÜRÜYOR

  • Nevin SEVÜK

HER ŞEY KİTABINA UYGUN YÜRÜYOR

 

Pınar Gültekin...

Daha 17 yaşındaydı. Kendisini terk ettiği iddia edilen Cemal Metin Avcı(32) tarafından saatlerce dövüldü, işkenceden geçirildi ve öldürüldü. Bu yetmiyormuş gibi ölmüş bedenine eziyet edildi, yakıldı, bir bidonun içine sokuldu, üzerine beton döküldü.

Gültekin’i öldüren Cemal Metin Avcı önce ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı, sonra cezası “haksız tahrik” indirimiyle 23 yıla indirildi.

Müebbetten…23 yıla!

Tercümesi, caninin yatarı sadece ve sadece 14 buçuk yıl!

Bunun ne kadarı açık, ne kadarı kapalı olur kim bilir! Bir de bakmışsınız bir yasal düzenleme olmuş, bir af ile salıverilmiş.

Pervin Hamak, 5 çocuk annesi…

Eziyet gördüğü için evli olduğu Mehmet Emin Yaba’dan kaçıp İstanbul’a yerleşti. Burada Mahmut Hamak’la evlendi. Bir süre sonra Hamak’ın evi basıldı ve silahlı saldırıya uğradı, öldürüldü.

Yerel mahkeme, Hamak’ın eski eşi Mehmet Emin Yaba, oğlu Kadir Yaba’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Yargıtay bu cezaları bozdu, sanıkların yeniden yargılanmasını istedi. Gerekçe; Pervin Hamak’ın evliyken ‘gönül ilişkisi’ kurması,  Mahmut Hamak’a ‘kaçması’ ve cinayetin ‘töre saikiyle gerçekleşmediği’ydi. 

Yargıtay, “haksız tahrik” indiriminin uygulanmasını istedi. Bu doğrultuda Hamak’ın eski eşi Mehmet Emin Yaba ve oğlu Kadir Yaba’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası 11 yıl 3 aya düşürüldü. 

Müebbetten…11 yıla!

Hafize Kurban… 

3 yıl önce kocasına boşanma davası açtı. Boşanma davası devam ederken, eşi Uğur Kurban tarafında  kızı 8 yaşındaki Azra’nın gözü önünde bıçaklanarak öldürüldü. 

Açılan davanın 10’uncu duruşmasında mahkeme heyeti sanık Uğur Kurban’a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ardından da “haksız tahrik” indirimi yapıp bu cezayı 24 yıl 4 ay 15 gün hapise indirdi.

Müebbetten…24 yıla! 

Yasemin Oflu…

Ömer Faruk Ayvaz’ın silahlı saldırısına uğradı, 22 kez geçirdiği ameliyat sonrasında tek gözünü kaybetti. 

Mahkeme, kasten öldürmeye teşebbüs suçundan önce Ömer Faruk Ayvaz’a müebbet hapis cezası verdi, ardından “haksız tahrik” indirimini uygulayarak cezayı 10 yıl 6 aya düşürdü. 

Müebbetten…10 yıla! 

Haksız Tahrik İndirimi… 

Kadın açık-seçik-askılı giymiştir, ayrılmak istemiştir, evlenmeden biriyle beraber olmuştur, bir birlikteliği devam ederken başka biriyle olmaya başlamıştır, ‘erkek misin sen lan’ demiştir… 

Bu durumlarda toplum bu tip kadınlardan ayıklanmalı ve kurtarılmalıdır. Zira kadın bunu haketmiştir ve unutulmamalı ki, su testisi su yolunda kırılır. Haksız tahrik indirimi ile mahkemeler-yargı sistemi erkeğe, bu tip kadınlara hak ettikleri cezayı kesme yani kadına tecavüz, işkence, öldürme izni tanımaktadır. 

Bunun, erkeğin çok kolay tahrik olması yahut erkek adamın tepesinin bir anda atması ile alakası yoktur. 

Bilakis her şey kitabına uygun yürümektedir

– Hangi kitap? 

-Kara kaplı kitap:

“Allah’ın kimini kimine üstün kılmasından ötürü ve erkeklerin, mallarından sarfetmelerinden dolayı erkekler kadınlar üzerine hakimdirler. İyi kadınlar, gönülden boyun eğenler ve Allah’ın korunmasını emrettiğini, kocasının bulunmadığı zaman da koruyanlardır. Serkeşlik etmelerinden endişelendiğiniz kadınlara öğüt verin, yataklarında onları yalnız bırakın, nihayet dövün. Size itaat ediyorlarsa aleyhlerine yol aramayın. Doğrusu Allah Yüce’dir, Büyük’tür.” (Nisa Suresi, 34. Ayet) 

 

 

About Nevin Sevük

Check Also

ZULME SESSİZ KALMAK ZALİMİN YANINDA YER ALMAKTADIR

Nevin SEVÜK Günbegün kan kaybettikçe saldırganlaşan ve ülkenin üzerine karabasan misali sinmiş bu liyakatsiz rejimden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir