Cuma , 2 Aralık 2022

Helmut Schmidt’e veda edildi

10 Kasım’da ölen eski Almanya Başbakanı Helmut Schmidt için Hamburg’da tören düzenlendi. Helmut Schmidt’in cesedi yakılacak ve külleri aile kabristanında toprağa verilecek.

10 Kasım günü 96 yaşında yaşamını kaybeden Alman sosyal demokrat politikacı Helmut Schmidt için Hamburg’un en büyük kilisesi olan St.Michel’de saat 10:30 da başlayan görkemli bir devlet töreni yapıldı.

helmut schmıdt

96 yaşındayken 10 Kasım’da hayata gözlerini yuman eski Almanya Başbakanı Helmut Schmidt için Hamburg’da devlet töreni düzenlendi. Politikacı ve yayıncı Helmut Schmidt’in anısına düzenlenen törene bin 800 davetli katıldı.

Törene Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz, Schmidt ile dostlukları uzun yıllara dayanan eski Fransa Cumhurbaşkanı Valery Giscard d’Estaing ,  eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger  Almanya eski Başbakanlarından Gerhard Schröder‘de katıldı.

Törenin ardından Helmut Schmidt’in naaşı askerler tarafından tören kıtasının bulunduğu yere taşındı  ve buradan polis korteji eşliğinde belediye sarayına getirildi. Helmut Schmidt’in cesedi yakılacak ve külleri aile kabristanında toprağa verilecek.  Tören Hamburg belediye sarayındaki davetle son buldu

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.