Çarşamba , 10 Ağustos 2022

HDP’ye yönelik saldırılar Hamburg’da protesto edildi

6 Haziran Cumartesi günü Hamburg’da gerçekleştirilen bir yürüyüşle, Diyarbakır HDP mitinginde yaşanan bombalı saldırı ve Türkiye genelinden HDP’ye yönelik saldırılar protesto edildi.

hdp1

Mustafa Akpolat
Yürüyüşe HDP Hamburg, Hamburg Demokratik Güç Birliği, Birleşik Haziran Hareketi Hamburg Meclisi adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda Diyarbakır’da ve Türkiye genelinde HDP ve parti çalışanlarına yönelik saldırıların lanetlendiği belirtilerek, bedellere rağmen demokrasi mücadelesinin devam edeceği vurgusunda bulunuldu.
Altona semtinden başlayan ve Hamburg T.C. Başkonsolsoluğu önünde son bulan yürüyüşe yaklaşık 1500 kişi katıldı. Yürüyüşte yapılan konuşmalarda. Seçim süresi boyunca HDP’ye karşı 172 saldırı gerçekleştirildiğine dikkat çekilirken, yüzlerce HDP’lilerin de yaralandığı belirtildi. Konuşmalarda, İktidarı kaybetme korkusu yaşayan Erdoğan ve yandaşlarının HDP’nin yüzde on barajını aşarak meclise girmesini engellemek için en kirli yöntemlere başvurdukları ifade edildi.

hdp2
Hamburg HDP adına adına yapılan konuşmalarda, ‘Bu saldırıları nefretle kınıyor, protestomuzu demokratik bir şekilde sokaklara taşıyacağız.’ AB, Almanya hükümeti ve kamuoyunu dayanışmaya çağıran HDP Hamburg, saldırılarını durdurmak ve Pazar günü Türkiye’de gerçekleştirilen seçimlerin olaysız ve adil bir şekilde geçebilmesi için AKP hükümetine baskı uygulanmayı da talep etti
Birleşik Haziran Hareketi Hamburg Meclisi adına yapılan açıklamada ”Seçimler Türkiye’de kanlı bir tarih olarak yazılacak. Dün Diyarbakır HDP mitingindeki patlama yine canlar aldı. Yaralı, umutsuz, acılı insanlar bıraktı geriye. Seçim kampanyasının başlamasından bu yana HDP seçim bürolarına ve etkinliklerine yüzü aşkın saldırı yapıldı. En kanlı saldırılar ise Kürt illerinde oldu.
Kınıyoruz! Lanetliyoruz!
Saldırganlar, seçimleri kazanmak için ortalığı kana buluyorlarsa; yapabilecekleri en büyük aptallığı yapıyorlar. Halklar zulm edenin yanında durmaz, ona oy vermez. Kimin eliyle işlenirse işlensin bu saldırı ve cinayetlerin sorumlusu Devlet ve onu elinde tutan AKP hükümetidir.
Barış aldatmacasıyla sürdürdüğünüz kanlı politikalarınız bitecek. Siz gideceksiniz! Çünkü halklar barış istiyor, ele ele veriyor.
Birleşik Haziran Hareketi Hamburg Meclisi olarak saldırıları kınıyoruz! Saldırıya uğrayan kardeşlerimizin yanındayız.” denildi.

hdp3

”Hamburglu HDP’liler olarak barajın yıkımını birlikte seyredelim”

Yürüyüş sonrasından yapılan çağrı ile bugün Hamburg’da kutlama yapılacağı belirtildi. Açıklamada ” 7 Haziran Pazar günü  saat  16’da Altonar Str. 38, 20357 Hamburg  adresinde bulunan okul salonunda Dev ekranda seçim sonuçlarını izlemeye ve ardından davul zurna eşliginde halaylar çekmeye hepinizi davet ediyoruz. ” denildi.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.