Perşembe , 23 Mart 2023

HDP’nin ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ İstanbul’da

HDP’nin başlattığı ve bir hafta süreceği belirtilen “Vicdan ve Adalet Nöbeti” bugün İstanbul Kadıköy Yoğurtçu Park’ında başlayacak. Yoğurtçu Parkı, sabah saatlerinden itibaren polis bariyerleriyle çevrilirken, parka giriş – çıkışa izin verilmiyor.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır’da başlattığı ve bugün İstanbul’a taşınan “Vicdan ve Adalet Nöbeti” saat 12.30′ da Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda yapılacak HDP Meclis grup toplantısı ile başlayacak.

İstanbul’da devam edecek nöbete, HDP milletvekillerinin yanı sıra siyasi parti, sendika, meslek odaları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra ekolojistler, aydın, yazar ve sanatçıların da aralarında olduğu binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Sabah saatlerinden itibaren Yoğurtçu Parkı’nın polis bariyeriyle çevrildiği Yoğurçu Parkı Caddesi’nin de araç trafiğina kapatıldığı görüldü. Park içinde ve dışında polisin yoğun güvenlik önlemi var. Parka girişler için belirlenen noktada çok sayıda polis bekliyor.

Bazı partililerin de burada bekleyişi sürüyor. Polis, ses sistemini kuracak görevlilerin dışında içeriye kimsenin girişine izin vermiyor.

Parkın içine asılması için getirilen büyük bir pankart ile bir çadır, polis tarafından kontrol edildikten sonra içeriye sokulmasına izin verildi.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve 12 milletvekili, Kadıköy HDP ilçe binası önünden Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni tutacakları Yoğurtçu Parkı’na geldi. HDP’liler, yürüyüş sırasında “Emekçilerin hakları gasp edilemez” ve “Kadın kazanımları gasp edilemez” dövizlerini taşıdı ve sık sık “Hak hukuk adalet” sloganları attı. Yürüyüşe EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, birçok sendika temsilcisi ve beraberindeki birçok partili de katıldı.

“YAŞASIN BARIŞ”

Parkın girişinde açıklama yapan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder; “Bu demokratik dayanışma iradesiyle buraya sivil toplum temsilcilerimizi saygıyla teşekkürler anıyorum. Bu vicdan ve adalet nöbeti özellikle arkalarına hükmeti alan medya tarafından sürekli itibarsızlaştırılmaya çalışıyorlar. Newroz’da da Osman başkan onlara konum atmıştı, gelmemişlerdi. Nöbetimiz bir çığ gibi Edirne’den Hakkari’ye kadar yaygınlaştıracağız. Bu Türkiye demokrasi ve barış isteyenlerin önemli bir buluşma noktası haline gelecek. Buna engel olamazlar. Bizim seçilmiş belediye meclis üyelerimiz, il ilçe başkanlarımız, eş genel başkanlarımız, millevekillerimiz büyük bir imha operasyonuna maruz bırakıldı. Ama başaramayacaklar. Yaşasın barış” dedi.

KEMALBAY: “DİRENİŞİ YAYGINLAŞTIRIYORUZ”

Diyarbakır’da abluka altında 7 gün 24 saat devam eden direnişin egemenlerde büyük bir korku yarattığını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, “Biz orda direnişimizi sürdürerek iktidarın korkusunu teşhir etmiş olduk ve direnişteki kararlılığımızı göstermiş olduk. Bunu şimdi artık elden ele yaygınlaştırıyoruz ve İstanbul’a taşıyoruz” diye konuştu.

“İstanbul, meşru olmayan 16 Nisan referandumunda en çok “Hayır” sesini yükselten ilimiz. Burada “Durmayalım, Faşizmi Durduralım” diyeceğiz ve adalet nöbetini sürdüreceğiz” diyen Kemalbay, OHAL’den, KHK’lardan mağdur olan ve faşizme karşı itirazını yükselten toplumun en geniş kesimlerini, talepleriyle birlikte ortak bir mücadeleye davet ederek, “dayanışmak, direnmek ve faşizmi durdurmak istiyoruz, bütün yurttaşları nöbete davet ediyoruz” dedi.

“DİYARBAKIR BAŞLANGIÇTI”

Faşizme karşı sürekli bir mücadele hattı çizdiklerini belirten Kemalbay, Diyarbakır’da başlayan nöbetin bunun başlangıcı olduğunu söyledi. Kemalbay, nöbet eyleminin, İstanbul’dan sonra Van ve İzmir’e devredilmesinin ardından, mitingler, konferanslar ve çalıştaylarla süreceğini ekledi.

“AKP/SARAY REJİMİNİ DURDURANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Eylemin programını anlatan Kemalbay, sözlerini şu çağrıyla tamamladı:

“Yoğurtçu Parkı’nda devam edeceğimiz nöbeti Pazar günü güçlü bir şekilde noktalayıp bayrağı Van’a devredeceğiz. Van’dan sonra da İzmir’de olacağız. Daha sonra da mitingler, konferanslar ve çalıştaylar şeklinde devam edecek. Bu mücadele iktidarın OHAL süreci, KHK’lar ortadan kalkıncaya kadar, faşizm uygulamaları ortadan kalkıncaya kadar, iktidarın tek adam sistemine evrilmesi, faşizmin kurumsallaşması yönündeki adımları durduruncaya kadar, AKP/Saray iktidarını ortadan kaldırıncaya kadar sürecek.”  Kaynak :Birgün

HDP’nin gereçekleştirdiği canlı yayınlar:

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir