Salı , 31 Ocak 2023

HDP’liler otobüsten indirildi: Gerekçe; “Normal yolcu değilsiniz”

İzmir’den Figen Yüksekdağ’ın bulunduğu Kandıra Cezaevi’ne gitmek isteyen HDP’lilerin otobüsü “yasak” gerekçesiyle engellendi. Daha sonra bilet alarak şehirlerarası otobüs terminalinden Kandıra’ya gitmek isteyen HDP’liler, “normal yolcu değiller” denilerek otobüsten indirildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, eski Eş Başkan ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ’ın tutulduğu Kocaeli-Kandıra Cezaevi’ne gitmek için parti binası önünde toplandı. Ancak partilileri almak için parti binası önüne gelen otobüs, polis tarafından bağlandı. HDP’liler hakkında tutanak tutularak, Kandıra Cezaevi’ne gitmelerinin Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında valilik kararı ile yasaklandığı bildirildi.

HDP’ye özel kent genelinde yasak

HDP’nin “Ramazan Planlaması” konulu genelge kapsamında 27 Haziran saat 13.00’da Kandıra Cezaevi önünde bayramlaşma ve basın açıklaması yapılacağı duyumunun alındığının belirtildiği tutanakta, “İlimiz genelinde her türlü ‘Açık ve kapalı toplantı, gösteri yürüyüşü basın açıklaması, çadır kurma, stant açma vb.’ eylem ve etkinlikler 27/06/2017 tarihinde ilimiz genelinde yasaklanmış olup, söz konusu yasaklama kararı doğrultusunda HDP İl Başkanlığı organizesinde herhangi bir eylem/etkinliğin yapılmaması, aksi halde yapanlar hakkında kanuni işlem yapılacağının bilinmesi hususunda” ifadeleri yer aldı.

Biletli yolculara seyahat engeli

Otobüsün engellenmesi üzerine İzmir Şehirlarası Terminali’nden bilet alarak Kandıra’ya gitmek isteyen HDP’liler, ikinci kez engellendi. Otobüse binerken polisler tarafından önce kimlik kontrolüne tabi tutulan HDP’liler, ardından “Normal yolcu olmadıkları” gerekçesiyle otobüsten indirildi. Aynı şekilde Muğla’dan bilet alarak Kandıra’ya gitmek üzere yola koyulan HDP üyelerinin otobüslerden indirilerek gidişlerine izin verilmediği öğrenildi.

Kaynak: Dihaber

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.