Pazar , 26 Mart 2023

HDP’li eski vekil Turgut Öker’e Erdoğan soruşturması

HDP’li eski vekil Turgut Öker hakkında Maraş ve Hatay savcılıkları tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten soruşturma açıldı.

HDP İstanbul eski Milletvekili ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında Maraş ve Hatay savcılıkları tarafından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaretten soruşturma açıldı.

Eski HDP'li vekile Erdoğan soruşturması

Süheyla Kaplan

Öker, savcılık kararının yazılı olarak kendisine dün ulaştığını ifade ederek şöyle konuştu:“HDP milletvekili olduğum dönemde 1 Eylül Dünya Barış Gününde Hatay’daki konuşmam, 19 Aralık’da Maraş’ı anma tarihinde burada yapmış olduğum konuşma gerekçe gösterilerek hakkımda soruşturma açılmış. Maraş katliamı gibi önemli bir olayı anma etkinliğindeki konuşma polis tarafından dinlenmiş. İddiaya göre burada Erdoğan’a ‘faşist, katil ve Yezid demişim’ diye soruşturma açılmış. Ona az bile demişim.“

Hakkında dava açılması halinde sonuna kadar mücadele edeceğini belirten Öker, “Az bile demişim. Erdoğan’ın katil, hırsız ve Yezid olduğunu bütün kanıtlarıyla tarihsel, sosyolojik, politik ve inançsal düzlemde kanıtlamaya hazırım. Biz Alevilerin nezdinde Erdoğan Yezid’dir. Yezid kalacak. Mahkemenin hakkımda dava açması durumunda Alevi dedelerini de, uzmanlarını da çağıracağım“ dedi.

Savcılığın iddianamesine göre, Öker’in Maraş olaylarını anma gününde geçtiğimiz yıl kamera kayıtlarına yansıyan konuşmasının bir kısmı “Biz beş yıldır Maraş’a geliyoruz. 30 yıldır gelemedik n’oldu, Maraş’ı alevsizleştirdiler mi? Maraş’ta Alevi yok mu oldu? Bu barbarca katliamı yapanlar Alevi inancını bu topraklardan sildiler mi? Hayır beş yıldır bize burada yasal olarak anma izni vermediler. Ne elde ettiler. Yezid, Faşist, Diktatör Tayyip Erdoğan neye ulaştı? Buradaki paçavra valisi neye ulaştı? Bu yasakla Aleviliği mi ortadan kaldırdılar. Bizimi mi ortadan kaldırdılar. Bugün bu sindirme politikasıyla bu çevrede yaşayan ve bu katliama mağdur olan insanlar belki korkudan buraya gelemiyorlar. Yezid Tayyip Erdoğan’ın atası Yavuz bile ortadan kaldıramadıysa onun da atası Yezid’de Kerbala’da aynı yolda giden Hüseyin’i yok edemediyse bugünü Kızılbaşlarını da Alevilerini de hiçbir güç ortadan kaldıramaz, sayımız az olabilir, ama milyonlarca insanın yüreği burada her koşulda buraya geleceğiz, bu barbarlığı gerçekleştirenlerin yüzüne tüküreceğiz, lanetleyeceğiz, şehitlerimizin anısının önünde saygıyla boyun eğildiğimiz“ şeklinde konuşma yaptığı tespit edilmiştir ifadesi yer aldı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir