Perşembe , 23 Mart 2023

HDP’li Baydemir: Kürtler silahların gölgesinde sandığa gitti

HDP, anayasa değişikliği referandumunun ardından grup toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan HDP sözcüsü Osman Baydemir, Kürtlerin silahların gölgesinde sandığa gittiğini ifade etti.

Baydemir, Muş’ta seçim sandığı kurulu bir sınıfın önünde çekildiği belirtilen bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta kalaşnikoflu bir kişinin Rabia işareti yaptığı görülüyor.

’32 SANDIKTA ‘HAYIR’ VE GEÇERSİZ OY SAYISI SIFIR İKEN, OYLARIN TAMAMI ‘EVET’ LEHİNE’

Baydemir, söz konusu fotoğraf için şunları söyledi: “Büyük baskı uygulandı. Bize selam verenler kameraya alındı. Kürt coğrafyasında yurttaşlarımız silahların gölgesinde sandığa gitti. Burası Muş’un Hasköy ilçesine bağlı Şimlak (Dağdibi) köyü. Muş ilinde, aynı beldedeki 32 sandıkta ‘Hayır’ ve geçersiz sıfır iken, oyların tamamı ‘Evet’ lehine. Bu yüzlerce örnekten biri.”

https://twitter.com/HDPgenelmerkezi/status/854276144899780608/photo/1

‘KÜRTLER YÜZDE 65 EVET DİYECEK DİYORLARDI’

Referandum öncesinde bazı çevrelerin Kürtlerin anayasa değişikliğine yüzde 65 oranında ‘Evet’ diyeceğini hatırlatan Baydemir, şöyle konuştu: “Aleviler, Kürtler, Türkler, Ezidiler… Yeni bir anayasa inşa mücadelesini birlikte başlattığımızı ilan ediyorum. ‘Kürtler yüzde 65 evet diyecek’ diyorlardı, hatırlar mısınız? Cizre’ye, Şırnak’a, Sur’a, Silvan’a baktıklarında yüzleri kızarmıştır. Bu arada, ilk defa olarak bölgedeki belediyelerin kaynakları bir seçimde harcandı. Kayyum bitecek. Gün gelecek hesaplar açılacak. Cezaevlerinde açlık grevleri devam ediyor. 63. günde olan cezaevi var. Bazı mahpuslarda kalıcı hasar belirtileri görülüyor.”HDP MYK’DAN AÇIKLAMA

Referandum sonrası, 17 Nisan Pazartesi günü toplanan HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Sonuç bildirgesinde YSK’nin güvenilmez bir kurum haline geldiği, sonuçların meşruiyetinin olmadığı belirtildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir