Pazar , 5 Şubat 2023

HDP operasyonlarında 129 kişi gözaltına alındı

Türkiye genelinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticilerine yönelik düzenlenen operasyonlarda 129 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

hdp-binasi-tahrip-edildi

İstanbul, Ankara, Adana, Manisa, Mardin ve Mersin’de HDP’ye operasyon yapıldı. 100’ün üzerinde HDP yöneticisi ve üyesi gözaltına alındı. Birçok yerde HDP binaları tahrip edildi.

İstanbul’da, HDP’nin il ve ilçe yöneticilerine yönelik operasyonda 20 kişi gözaltına alındı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yürütülen bir soruşturma kapsamında alınan gözaltı ve arama kararı doğrultusunda HDP’nin İstanbul İl Başkanlığı ile bazı adreslerde arama yaptı. Operasyonda, aralarında HDP İstanbul İl Eş Başkanı Aysel Güzel’in de bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı. Operasyonlar Üsküdar, Güngören ve Esenyurt’ta yoğunlaştı. Gözaltına alınanlar, sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Adana’da HDP’ye operasyon

Adana’da aralarında HDP il ve ilçe yöneticilerinin bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Sabaha karşı yapılan operasyona yaklaşık 500 polis, zırhlı araçlar, TOMA’lar, polis helikopteri ve özel harekat polisleri katıldı. Adana merkez ilçeleriyle Ceyhan ilçesinde değişik adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında HDP Adana İl Başkanı Hüseyin Beyaz, HDP merkez ilçe ve Ceyhan ilçe başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleriyle mahalle temsilcilerinin bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: HDP Seyhan İlçe Eşbaşkanları Suzan Kılıç ve Kamuran Sagat, Çukurova İlçe Eşbaşakanı Osman Sert, Sadrettin Argın, Ali Yurtsever, Sabri Duman, Enver Taşkın, Derya Çiçek Naz.

HDP Manisa il başkanı gözaltına alındı

Manisa’daki operasyonda, HDP Manisa İl Başkanı ile HDP Salihli İlçe Başkanının da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı. Operasyon kapsamında HDP Manisa İl Başkanı A.E, HDP Salihli İlçe Başkanı A.M. ve A.D, A.O. ve M.B. gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

Ankara: Ankara’da da il eş başkanı İbrahim Binici, Mamak ilçe eşbaşkanı ve DİHA çalışanlarına gözaltı operasyonu yapıldı. Toplam 17 kişi gözaltına alındı. Ankara’da gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şu şekilde: Mamak İlçe Eşbaşkanları Serpil Köksal ve Kazım Coşkun, gazeteci Kenan Kırkaya, Hande Kaya, Baran Çetin, Ramazan Güney, Mehmet Baytekin.

İzmir: HDP’lilere yönelik yapılan operasyonda şu ana kadar Bayraklı, Buca, Menemen ile Konak ilçe yöneticilerinin yer aldığı 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Urfa: DBP Hilvan İlçe Eşbaşkanı Yusuf Kebeci evine yapılna baskında gözaltına alındı.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Mersin ve Mardin’de de operasyonlar yapıldığı belirtti.

İstanbul’da 20, Adana’da 25, İzmir’de 10, Ankara’da 17, Mersin’de 51, Manisa’da 5, Urfa’da 1 olmak üzere gözaltı sayısının sayının şimdilik 129 olduğu öğrenildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.