HDP Milletvekillerine Gözaltı…

imagehandlerdemirtasfoto

HDP’li milletvekillerine yönelik gözaltı operasyonları başlatıldı.

Milletvekilleri art arda sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla gözaltına alındıklarını, evlerine baskın gerçekleştirildiğini duyurdu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 01.30’da “Diyarbakırda evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar”

Demirtaş’ın daha sonra gözaltına alındığı duyuruldu.

Gazeteci Ayşegül Doğan, Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’la konuştuğunu belirtti ve gözaltıyı teyit etti.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Ankara’daki evine de baskın gerçekleştirildi. Yüksekdağ’ın kapısının kırıldığı ve gözaltına alındığı bildirildi. Yüksekdağ, gözaltı için gelen polislere “Savcınız da haydut, siz de haydutsunuz” diyerek tepki gösterdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir de gözaltına alındığını Twitter’dan duyuran bir başka milletvekili oldu.

Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Leyla Birlik, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Mehmet Ali Aslan, Hakkari Milletvekili Selma Irmak’ın da gözaltı listesinde olduğu belirtiliyor.

deplilertutuklama

1994 yılında da DEP’li milletvekilleri dokunulmazlıklarının kaldırılmasının ardından gözaltına alınmıştı. Leyla Zana, Hatip Dicle, Mahmut Alınak, Selim Sadak, Sırrı Sakık, Orhan Doğan, Zübeyir Aydar ve Ahmet Türk meclisten zorla çıkarılarak tutuklanıp hapse atılmıştı. Milletvekilleri 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. (HABER MERKEZİ)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir