Salı , 9 Ağustos 2022

HDP milletvekili Aslan kendisini Hasankeyf’e zincirledi

Hasankeyf’de yapılan yıkıma tepki gösteren HDP Milletvekili Mehmet Ali Aslan kendisini bir kayaya zincirledi. Aslan, eylemin partiler üstü olduğunu dile getirdi.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Hasankeyf’in ‘dinamitle yıkılmasına tepki göstermek amacıyla’ kendisini bir kaya parçasına zincirledi. ‘Hasankeyf’e dokunma’ tişörtüyle kendisini bir kayaya zincirleyerek Hasankeyf’in tarihi dokusuna zarar verilmesine karşı böyle bir eylem yaptığını söyleyen Aslan bir süre sonra eylemini sona erdirdi.

12 bin yıllık tarihi Hasankeyf antik kentindeki, kayalar ‘tehlike arz ettiği’ iddiasıyla dinamitlerle havaya uçurulduğu basına yansımıştı. Aslan, geçtiğimiz Salı günü Hasankeyf’teki yıkımı Meclis gündemine taşıyarak soru önergesi vermişti. HDP Adıyaman Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman, Twetter hesabı üzerinden Aslan’ın fotoğraflarını paylaşarak, “IŞİD’in Palmira’da yaptığını, AKP Hasankeyf’te yapıyor. Mv. arkadaşımız Mehmet Ali Aslan yıkımı kendini zencirleyerek protesto ediyor” dedi.

Eyleminin partiler üstü olduğunu belirten Aslan ise, “Parti kimliğim ya da milletvekili kimliğim ile burada değilim. Burada yüzlerce sahabe vardır. Bunların dinamitlenmesi sular altında kalmasına vicdanımız asla el vermiyor. Meclis tatilde diye bunu fırsat bilerek dinamitle yıkım yapmak, tesadüf olmasa gerek. Belirlenmiş planlanmış bir olaydır. ‘Nasılsa OHAL var kimse gelip eylem yapmayacak, haydi biz işimize bakalım’ diye harekete geçmelerini asla kabul etmeyeceğiz.

Dinamitlenecek, yakılacak yerler varsa önce bizim bedenimizi ezmeleri gerekiyor. İnsan kimliğimle buradayım. Bölge insanı olarak buradayım. Bütün doğa tarih kültür severleri Hasankeyf’in çığlığına davet ediyorum. Bizim bu talana bu yok oluşa dur dememiz gerekir. Resmi makamlarda bundan vazgeçmesi lazım” dedi.

Kaynak: Duvar

hasankeyf3
hk7

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.