Cuma , 2 Aralık 2022

HDP Hamburg’da Şenlik düzenledi

Türkiy’de gerçekleşecek olan 7 Haziran Genel seçimleri nedeniyle, değişik Partiler, Avrupa’da bir çok merkezde toplantı ve etkinlikler düzenleyeme devam ediyor.

HDP

Mustafa Akpolat

HDP Avrupa seçim koordinasyonu, Hamburg bileşenlerince 26 Nisan pazar günü Hamburg’da ”Özgür Bir Yaşam İçin! HDP’ye Güç Ver! adı ile bir şenlik düzenlendi.

7 Haziran Seçimleri ile ilgili çalışmalara devam eden ”HDP Hamburg Bileşenleri” tarafından Hamburg, Bergedorf’da bir spor salonundan gerçekleştirilen şenliğe, Hamburg ve çevresinden yoğun ilgi gösterildi.

”HDP Hamburg Bileşenleri” adına Naime Erdem Başaran’ın Türkçe, Hasan Özkan’ın Kürtçe açış konuşmaları ile başlayan etkinlik, Müzik grup ve sanatçıların sahne almasıyla devam etti. Programda adı bulunan  HPD Milletvekili adayı Turgut Öker’in başka bir programı nedeniyle katılamadığı şenlikte, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı bir konuşma yaptı. Etkinlikte Sosin, Aşir Özek, Atilla- İbo ve Grubu, Dağlara Ezgi müzikleri ile sahne aldılar.

P1030944

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı

Gecenin ilerleyen saatlerinde, Salonu dolduran yüzlerce insan, Sahne alan sanatçı ve Müzk gruplarının müzikleri eşliğinde halaylar çektiler.

Etkinlikte ”HDP Hamburg Bileşenleri” adına konuşan Naime Erdem Başaran, son günlerde Avrupa çapında ATIK ve aktivistlerine yönelik gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamaları kınadıklarını belirterek, gözaltına alınan ve tutuklananların derhal serbest bıraktılmasını ifade ederek,ATİK’le dayanışma içinden olduklarını belirtti.

Başaran, ”Biz’ler HDP diyoruz. Sizleri yeni yaşama çağırıyoruz. Düş peşindeyiz, Biz’ler özgürleştiğimiz bir ülke hayal ediyoruz. Yapabiliriz. Maruz kaldığımız ayrımcılığı, bütün haksızlıkları, eşitsizlikleri ortadan kaldırabiliriz. Bunu yapabilecek güçümüz var. Çünkü, mazlumların tarihi tek taraflı Mağduriyetlerin değil, aynı zamanda mücadelenin tarihidir de.

P103093411174948_1018265964880420_1458939717380165914_nP1030967

Çağrımız bütün ezilenlere, yok sayılanlara. Yeni yaşam, hepimizin içinde eşit ve özgür olduğı bir ülkedir. Sizleri, yeni yaşamı’ı birlikte kurmaya çağırıyoruz” dedi. Konuşmasının devamında, neden HDP dediklerini anlatan Naime Erdem Başaran, ”HDP bir kadın partisidir. Tercihini yoksun bırakılandan, ezilenden sömürülenden yana değiştirici, dönüştürücü gücüne inanıyor.” Rojava ve Kobanede kadınların verdiği mücadeleyede değinen Başaran, Dil, din, ırk, inanç, mezhep ve cinsiyet ayrımının olmadığı, eşit ve ekolojik bir toplumda adalet, özgürlük ve demokrasi için yeni bir yola çıkıldığını, Karadeniz’de, Eğe’de, Trakya’da, Hasankeyif’te yaşam alanlarının yok edilmesine karşıda mücadele edilerek, Ermeni, Kürt, Tük, Laz hep birlikte insan merkezli yerel yönetimlerin kurulmasının, halkın kendi öz güçü ile mümkün olduğuna değindi.

11156327_1018265131547170_3413849275538616032_n

Etkinlikte konuşan Diyarbakır (Amed) Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı, etkinliğe katılanları selamlayarak, ”Yıllardan beri kendi coğrafyamızda, Kürdistanda ve Ortadoğuda bir özgürlük mücadelesi veriliyor. Bu uğurda, başta Rojava ve Kobane’de ve tüm coğrafyada yaşamını yitiren tüm şehitlerimizi minnetle yad ediyoruz. Onurlu ve adil bir gelecek kurmak istiyorsak, geçmişimizi unutmadan, geçmişimizle yüzleşerek yeni bir geleceği inşa edelim.” Fırat Anlı konuşmasında, son yüz yıl içinde ve son yıllar içinde yaşanan katliamlara değinerek, çoğrafyadaki halkların bu katiamlara karşı örgütlü güçlerinin karşı durması ile bir sürece girildiğine ve tüm mazlum halklarla dayanışma içinden olunduğuna değindi. Anlı, ”Bu coğrafyada yaşanan tüm acılar bizim acılarımızdır. Gelin bu coğrafyadaki tüm acılara hep birlikte bir son verdirelim, coğrafyamızı cennete çevirelim, bu yezitlerin, çetelerin ve kan emicilerin elinden alalım ve tekar onurlu halklarına ve insanlarına teslim edelim. ” dedi.

P1030932

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.