Pazar , 26 Mart 2023

HDK-Hamburg kuruluş kongresi gerçekleştirildi

24 Eylül Cumartesi günü  Hamburg Halkların Demoratik Kongresi kuruluş kongresi gerçekleştirildi. 

hdk-hamburg

Güncel / Hamburg

Türkiye’de 2011 yılının Ekim ayında Sosyalist partiler, sendikalar, kadın, LGBT ve çevre hareketleri, emek ve hak temelli sivil toplum örgütleri, Anadolu’da yaşayan çeşitli dini azınlıkların temsilcilerinden oluşan, 81 ilden 820 delegenin katılımıyla düzenlenen kongreye Halkların Demokratik Kongresi (HDK) adı verilerek kurulan oluşumun Avrupa’da da örgütlenme çalışmaları değişik düzeylerde toplantılarla devam etmekteydi. Aşağıdan yukarıya bir örgütlenme tarzı ile Avrupa örgütlenmesine başlanan Avrupa-HDK ilk kuruluş kongresini Hamburg’dan başlayarak Avrupa çapında örgütlenmenin adımınıda atmış oldu.
HDK kongresine ev sahipliği yapmaktan HAKM adına başkan Nurali Demir, HDK-Hamburg’un kuruluş kogresine ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirterek, zaman zalimin zülmüne karşı ayrışma zamanı değil birleşme zamanıdır diyerek desteğini ifade etti.
Kuruluş Kongresi, divan kuruluna Hatice Kaya ve İrfan Cüre’nin seçilmesinden sonra, kongreye gönderilen Birleşik Haziran Hareketi, ADHK, ATİK, Sol Parti, Hamburg Demokratik Dernekler Platformu’nun destek mesajlarının okunmasıyla devam etti.


Kongreye konuk olarak katılan Almanya Sol Parti milletvekili Jan van Aken, Türkiye ve Kürdistan’da yürütülen demokrasi mücadelesinin kendisi için çok öğretici olduğunu belirterek, HDK ile Sol Parti arasında doğal bir birliğin olduğunu söyledi. Konuşmasının sonunda, van Aken ortak çalışmalarının devam edeceğini açıkladı ve çalışmalarda başarılar diledi.

6 aylık HDK-Hamburg kuruluş çalışma raporunun okunmasından sonra, HDK-Avrupa tüzüğü okunup onaylandı. HDK Hamburg koordinasyonu adına Metin Kaya katılımcılara HDK-Avrupa’nın politik konumlanışı ve işleyişi hakkında bilgiler verdi. Kaya yaptığı konuşmada HDK-Avrupa’nın programatik temeli Türkiye’deki HDK programı ve tüzüğü örnek alındığını ve ileriki süreçlerde hem HDK-Almanya hem de HDK-Avrupa’nın kongrelerinin yapılacağını söyledi. Ocak 2017’de yapılması planlanan HDK-Avrupa kongresi için 500 delegenin katılımını hedeflediklerini aktaran Metin Kaya, Avrupa’nın en güçlü göçmen örgütü olacaklarına inandığını kaydetti.


Kongrede söz alan Naime Erdem Başaran, HDK-A’nın kadın mücadelesine yaklaşımını şu sözlerle aktardı: “Erkek egemen sistem toplumun her alanında kök salmış sistematik bir egemenlik biçimidir. Kongre olarak kadınların toplumsal açıdan maruz kaldığı her türlü ezilme ve sömürülme ilişkisine karşı kadınlardan yana tutum alarak her türlü cinsiyetçi ilişkilere karşı mücadeleyi görev bilmekteyiz. Kongremiz kadınların bedenini ve cinselliğini denetleyen ve kadınlar üzerinde erkeklerin tahakküm kurmak için kadınlara karşı sistematik bir şekilde yürütülen devlet ve erkek şiddetin her biçimine karşı mücadele edecektir”.
Kongrenin sonunda yapılan seçimlerde, 12 kişilik belirlenen yönetim kuruluna 7’si kadın 5’i erkek olarak seçildi. HDK Almanya Kongresine Hamburg’dan temsil edecek olan delegeler ise yapılan oylama sonucu 15 kişi belirlendi.


Kongrede HDK Hamburg yönetimine Naime Erdem Başaran, Gülsüm Ateş, Gülbahar Akçiçek, Ali Kar, Metin Kaya, Sultan Ülger, Hasan Özkan, Nihal Renkliçay, Hasan Burgucuoğlu, Fırat Sami Tümen, Neriman Bulut, Lütfiye Yaşar seçildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir