Pazartesi , 3 Ekim 2022

HDK-A Kuruluş Kongresi Brüksel’de gerçekleştirildi

Avrupa’da ülke ülke, kent kent bir yıldır örgütlenmesini ören HDK-A, “Faşist Zulüm ve Barbarlığa Karşı, Demokratik Haklar ve Özgürlükler İçin HDK-Avrupa’yı Kuruyoruz!” şiarıyla, geçtiğimiz cumartesi günü, 4 Şubat’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de kuruluş kongresini görkemli bir şekilde gerçekleştirdi. Meclis ve yürütme kurulunun da seçildiği kongrede, eş sözcülüklere de Esra Asiye Güden ve Demir Çelik seçildiler.

Belçika’nın başkenti brüksel’de yüzlerce delegenein katılımıyla gerçekleştirilen Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A) Kuruluş Kongresi’ne HDP milletvekilleri Ertruğrul Kürkçü,Tuğba Hezer, Mülkiye Birtane, ESP Avrupa Temsilcisi Ziya Ulusoy, SYKP eski Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda konuk katıldı.

En son Kasım 2015’te başlayan “HDK-Avrupa’yı kuralım” çalışmaları, bugün tüm Avrupa’yı kapsayan devasa bir örgütlenmeye döndü. Daha önceleri de dillendirilen “Avrupa’da da HDK kurulmalı” görüşü, 2015 sonunda daha geniş tartışılarak, hemen 2-3 ay sonra da, 28 Şubat 2016’ta ilk toplantısını, kalabalık kurum temsilcileri ve bireylerle Köln’de gerçekleşleştirdi. İkinci topalntısını geçtiğimiz yılın Mayıs ayında gerçekleştiren Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A), bu toplantıdan sonra, son toplantısını kongreden bir gün olmak üzere, her ay düzenli olarak bugüne kadar on toplantı gerçekleştirdi.

AF’ye bilgilendirmede bulunan HDK-A eski Girişim Koordinasyonu Eş Sözcüleri Sakine Demir ve Yüksel Koç, ilk kuruluş aşamasını şöyle aktardılar: “KCDK-E, AvEG-Kon, SYKPve FİDEF’in birer taslak metinler sundukları 28 Şubat 2016’da Köln’de yapılan toplantıda HDK-Avrupa’yı kurma çalışmamızın ilk adımını attık ve kimi kent ve ülkelerde fiilen HDK-A kuruluş çalışmaları başladı.”

“Seçim süreçlerinin ortaya çıkardığı deneyimlerin, kurulan çok sayıda komitelerin ve komisyonların varlığı, 1 Kasım seçimlerinden sonra HDK-Avrupa’nın kurulmasını daha somut ele almamızı sağladı.” diyen eş sözüler “29 Kasım’da Düsseldorf’ta ABDEM ve Demokratik Güç Birliği bileşenlerinin seçim sonuçlarını değerlendirme ve AKP iktidarının HDP’ye yönelik saldırılarına karşı ortak mücadeleyi geliştirmek için yaptıkları toplantıda bu öneri somut olarak gündeme geldi.” dedi.

“Örgütlenme çalışmalarını geliştirmek, hızlandırmak amacıyla çalışmanın zayıf gittiği alanlara merkezi görevlendirmeler yaparak müdahale etmeye çalıştık” diyen eş sözcüler “HDK-Avrupa örgütlenme çalışmasını siyasal faaliyetle iç içe yürütme perspektifiyle hareket eden Koordinasyonumuz, siyasal faaliyet için de bir dizi kararlar aldı. HDP’ye yönelik saldırılardan ‘İrademize Dokunma, Vekillerimize dokunma’, ‘Bu Suça Ortak Olma’ veya ‘OHAL’i Durdur’ Kampanyasından şimdi gündemimize gelen HAYIR kampanyası merkezi olarak gündemimizde olan kampanyalar oldu. Startı 17 Kasım’da bir basın açıklaması ile verilen ‘Türkiye’de OHAL’i DURDUR’ kampanyası, önemli bir siyasal çalışma. Zira bu konu hem Kürdistanlı ve Türkiyelilerin ve hem de Avrupalıların dikkatini çekmekte” dediler.

“Başta amaçlanan geniş katılımlı Kürdistan ve Türkiyeli tüm farklılıkları temsil eden kurum ve yapıları, yine şahsiyetleri HDK-A bileşeni yapma amacı hedefi tam istendiği düzeyde gerçekleşmedi” diyen eş sözcüler “Özelikle Türk devletinin Kürdistan`da geliştirdiği katliamlar, Türkiye demokratik muhalefeti sindirme ve susturma politikaları sonucu yoğun bir pratik süreçten geçmemiz bir ölçüde bunda etken olurken, diğer bir etken ise henüz yeni olan HDK-A çalışmasının yeterince bilince çıkarılmamış olması ve kendi gündemleri üzerinde yoğunlaşmaları da bir başka etken olmuştur” dediler.

HDK-A ağını ülke ülke, kent kent örüyor

HDK-Avrupa bünyesinde, Almanya, Fransa, İsviçre, Belçika, Hollanda ve Danimarka gibi ülkelerde kuruluş kongresi gerçekleştirilirken, İngiltere, İskoçya, Avusturya gibi ülkelerde de çalışmalar devam etmekte. Yine bu ülkelerde onlarca şehirde kuruluş kongreleri gerçekleştirilmiş, kent meclisleri seçildi. kent meclisleri de kendi içinden yürütme ve eş sözcüler seçerek faaliyetlerini sürdürüyor.

“Çeşitli eksikliklerimize rağmen Koordinasyonumuz, içinden geçtiğimiz sürecin ve gelecek dönemin görevlerini daha kapsayıcı olarak yerine getirebilmek için, HDK-A’nın bu mücadelenin öncüsü ve çekim merkezi olmasını ve bunun için örgütlenme çalışmalarının daha etkin sürdürülmesi gerektiği noktasında hemfikirdir ve bu perspektifle hareket etmiştir.” diyen eş sözcüler “HDK-A çalışmaları başlatıldığından bu yana beli bir emek ve çaba olsa da, henüz HDK-A gücünün açığa çıkarılmadığının bilincindeyiz. Hem kentlerde, hem de ülkelerde çalışmalara henüz katılmayan farklı kesimler olduğunu bilmekteyiz. Yine herhangi bir kuruma üye olmayan ancak özgürlük ve eşitlik mücadelesi için bir platform arayışında olan çok sayıda insanın olduğunu ve HDK-A’yı izlediklerini bilmekteyiz.” yorumunda bulundular.

HDK-A çalışmaları ile ortaklaşarak özgür ve eşit bir yaşamı toplumsal olarak geliştirip güçlendirmeyi esas aldıklarını belirten Sakine Demir ve Yüksel Koç “Bugün bu çalışmanın Avrupa kongresine kadar getirilmiş olması, tüm eksikliklere rağmen, kentlerde ve ülkelerde bu çalışmaya katılan, emek veren yüzlerce, binlerce insanın sayesinde sayesinde olmuştur.” dediler.

Kongrede HDK-Avrupa Girişim Kooordinasyonu Eş Sözcüleri Sakine Demir faaliyet raporunu sunduktan sonra, rapor üzerine değerlendirmeler yapıldı. Onlarca kişi söz alarak, değerlendirmede bulundu.

Kongrede çalışma programını sunun eş sözcüler Sakine Demir ve Yüksel Koç’a gerçekleştirdikleri bu başarıi görevlerinden dolayı teşekkür edildi.

Gündem zengindi

            HDK-A Kongre Girişim Koordinasyonu üyesi Naime Erdem başaran tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başlayan kongrede, devrim ve demokrasi mücadelesinde şehit düşenler adına saygı duruşu gerçekleştirildi.

Songül Ömürcan, Baki Selçuk, Füsün Erdoğan, Hüseyin Şenol, Sinem Demir ve Robin Aram tarafından oluşan divanan seçiminden sonra kabul edilen kongre gündemi işlenmeye başladı.

Açılış ve Divan seçiminden sonra, davetli konuşmacıların siyasal durum üzerine konuşmaları vardı. Davetli konuşmacılar şu isimlerden kürsüde konuşma yapan isimler şunlardı: Ertuğrul Kürkçü (HDK eski Eş Sözcüsü ve İzmir HDP Milletvekili), Mülkiye Birtane (HDP Kars eski Milletvekili), Tuncay Yılmaz (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi SYKP eski Eş Genel Başkanı), Ziya Ulusoy (Ezilenlerin Sosyalist Partisi ESP Avrupa Sözcüsü), Tuma Çelik (Avrupa Süryaniler Biliği), Çetin Gürer (Savaşa ve Diktatörlüğe Karşı Barış İçin Avrupa Forumu) ve Yasemin Karaca (Barış Akademisyenleri adına).

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, kongrenin açılış konuşmasını yaparak, HDK Avrupa’nın kuruluşunun tarihi önemine dikkat çekti. Büyük bir irade ve emekle kuruluş kongresini düzenleyen HDK Avrupa’nın halkların geleceği açısından üstlendiği tarihi misyonu da başarıyla tamamlayacağını ifade eden Kürkçü, “AKP ve saray cuntasının devleti yeniden dizayn etmeye yöneldiği bu süreçte, biz de buna karşı adil, özgürlükçü ve eşitlikçi bir düzen kurmayı başarmalıyız. Tayyip Erdoğan rejiminin Kürdistan ve bölge üzerindeki yeni hakimiyetine, şiddetine, din istismarcılığına, ırkçılığa ve köleciliğe dayalı bu yeni hakimimiyet rejimine daha doğmadan son verebilirsek özgürlükçü bir gelecek için, adil demokratik ortak yeni bir düzen kurmak için çok önemli bir halkayı elimize geçirmiş olacağız.”

HDK’nin devrimci bir atılımın eseri olduğuna da sözlerine ekleyen Kürkçü “Kapımızı tüm ezilenlere açıyor, halklarımızın gerçek çoğunluğunun HDK’de toplanmasını istiyoruz” dedi.

Yurtdışı yasakları oldukları için kongreye katılamayan HDK Eş Sözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ile Onur Hamzaoğlu’nun telefonla katıldıkları kongrede, delegeleri selamlayıp HDK-Avrupa’nın Türkiye’nin demokrasi mücadelesine önemli güç vereceğini belirtti ve başarı dileklerini iletti.

ESP Avrupa Temsilcisi Ziya Ulusoy da: “HDK’yi Avrupa’da, Türkiye’de ve Kürdistan’da Erdoğan faşizmine karşı bir çekim merkezi ve önemli bir güç haline getirebilirsek, Avrupa’da yaşayan göçmenlerin neoliberal ve faşist hareketlere karşı mücadele eden bir örgüt haline getirebilirsek, sendikalar ve antifaşist hareketler ile birlikte mücadele edebilirsek demokratik cephede büyük başarılar ele edeceğiz” ifadesini kullandı.

HDK-Avrupa’nın kuruluş kongresinde Barış Akademisyenleri adına konuşan Yasemin Karaca da, “Bu suça ortak olmayacağız” dediklerinden dolayı her türlü baskılarla ve anti demokratik uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı.

Kongre’de konuşan SYKP kurucu Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz konuşmasında HDK-Avrupa’nın kuruluş temellerine dikkat çekti. HDK Avrupa’nın ana motivasyonlarının başında Türkiye’de ve Kürdistan’da faşizmin kurumsallaşmasına karşı verilen mücadelenin Avrupa’daki sesi, cephesi olmanın gelmesiyle birlikte sadece Türkiye, Kürdistan, Ortadoğu odaklı bir yapı olarak kurulmadığını vurguladı. Avrupa’daki milyonlarca göçmenin de örgütü olmayı hedeflediklerini belirten Yılmaz, aynı zamanda Avrupa emek, demokrasi, özgürlükler ve barış mücadelesinin, antikapitalist, anti emperyalist kavganın önemli bir ittifak gücü kazanmakta olduğuna dikkat çekti. Hayır demeyi Lilith’den bu yana kadınlardan öğrendiklerini belirten Yılmaz, Avrupa’da güçlü bir hayır kampanyası örme sorumluluğunun HDK Avrupa’nın üzerinde olduğuna işaret etti.

Kongrede dikkat çeken ve büyük alkış alan konuşmalardan birini de LGBTİ delegesi yaptı.  Kongreye LGBTİ adına İtalya’dan gelerek katılan Levent Çakır ise sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında ilk olarak LGBT’nin sorunlarına değindi. Cinsel tercihleri yüzünden sistemin ve toplumun LGBT bireylerine yaşama şansı vermediğini, sürekli ve sistematik olarak hem sistem hem de toplumun kendilerini nasıl dışladığını dile getiren Çakır, “Bu nedenle HDK biz LGBTİ bireyleri için yeni bir umut olmuştur” dedi.

 

125 üyeden oluşan Meclis ve 35 üyeden oluşan yürütme kurulu

Tüzük ve Programın sunumu, değerlendirme ve onaylanmasından sonra, karar önerileri de delegelerin oyuna sunuldu. Eş sözcülerin seçiminden sonra, iki yıl görev yapacak olan, 125 kişiden oluşan meclis seçildi. Kongrenin kapanışından sonra hemen biraraya gelen meclis içinden 35 kişiden oluşan yürütme kurulu oluşturuldu. merkez Yürütme Kurulu, eş sözcülerle birlikte 37 olmuş oldu. Hem meclis, hem de yürütme kurulu seçiminde başta kurum ve birey kotaları ve kadın erkek olmak üzere, tüm kota ve kontenjanlar dikkate alındı.

Avrupa’da örgütlü faaliyet yürüten Kürt Özgürlük Hareketinden SYKP’ye, Aveg-Kon’dan Yeşil ve Sol Geleceğe, Kürdistan Komünist Partisi’nden Süryanilerin Mezopotamya Özgürlük Partisi’ne, Devrimci Aleviler Birliği’nden FEDA’ya, Civaka İslamiya Kürdistan’dan Ermeni Sosyalist gençlik örgütü Nor Zartonk’a, Lazlardan Ezidilere, FİDEF’ten bireylere, Sosyalist Kadınlar Birliği’nden lgbti bireylere ve diğer kurumlardan çok geniş bir yelpaze HDK Avrupa örgütlenmesinde bir araya geldi. Tüm bu renkler, yeni seçilen meclis ve yürütme kurulunda yer aldı.

AF / Brüksel

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.