Çarşamba , 5 Ekim 2022

HDK-A: Kırmızı Bülten terörüne son!

HDK-Avrupa, “Kırmızı Bülten terörüne son!” başlığıyla bugün bir bildiri yayımladı. Yapılan açıklamada “İnterpol, ‘tek adam diktatörlüğü’nün hakim olduğu Türkiye’nin tutuklama ve iade taleplerini kabul etmemelidir” denirken “DAİŞ saldırılarının yeni gerçekleştiği İspanya’da, devlet yetkilileri bu katliamcı çetenin suç ortağının AKP olduğunu asla unutmamalıdır. Bu sebeplerle Hamza Yalçın’ı derhal serbest bırakmalıdır” dendi.

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) tarafından bugün yayımlanan bildiri şöyle:

Kırmızı Bülten terörüne son!

AKP-Erdoğan diktatörlüğü Türkiye ve Kürdistan’da halklarımızın, işçi ve emekçilerin, kadınların ve gençlerin seslerini boğmak, egemenlik çıkarları doğrultusunda zapt-ı rapt altına aldığı bir toplum yaratmak istiyor. Bu emelleri doğrultusunda 15 yıllık iktidarı boyunca Kürdistan’da savaşı tırmandırarak, batıda halklarımızın öncülerine dönük gözaltı, tutuklama ve yargısız infazlar gerçekleştirdi. Çeşitli vesilelerle çıkarttığı torba yasalar ve KHK’lar ile hukuksuzluğuna, adaletsizliğine yasal bir çerçeve oluşturmaya çalıştı.
Muhalif tek bir sese katlanamayan AKP şimdi de Avrupa’da politik nedenlerle göç etmek zorunda kalmış Türkiyeli Kürdistanlı devrimcilere, sosyalistlere, aydın ve gazetecilere interpol araması üzerinden baskı uyguluyor. Türkiye’ye iade talepli tutuklama saldırılarının, son iki örneği İspanya’da İsveç vatandaşı Hamza Yalçın ve Almanya vatandaşı yazar Doğan Akhanlı nezdinde gerçekleşmiştir. İspanya’da güvenlik güçlerince, İnterpol tarafından kırmızı bültenle arandıkları gerekçesiyle tutuklanan Akhanlı daha sonra serbest bırakılırken, Yalçın’ın tutukluluğu hala devam etmektedir.
Kırmızı bülten ya da interpol araması gerekçe gösterilerek tutuklama, özellikle Avrupa’nın herhangi bir ülkesine seyahat esnasında gerçekleşiyor. İnterpol kaynaklı gözaltı ve tutuklamalar, Türkiye’de yaşanılan baskı ve şiddetin bir parçası ve devamı olarak gerçekleştirilmektedir. Türkiye devleti, uzun zamandır İnterpol arama sistemini Avrupa’da yaşayan muhaliflere yönelik bir baskı ve saldırı amacıyla kullanmaktadır. Bugünkü uygulaması ile Türkiye’de yargılandığı bir siyasi dava üzerinden ceza alan herkes bu saldırının hedefindedir. Mültecilik hakkını alarak uluslararası korumaya hak kazanan politik göçmenler, tam da ilticaya sebep olan sorunlar üzerinden Türkiye’ye iade edilmek istenmektedirler. Bu durum iltica hakkını tamamen ortadan kaldıran, yok sayan, uluslar arası hukuku çiğneyen bir tutumdur.
Uzun zamandır Avrupa’da politik faaliyet yürüten muhalif, demokrat, devrimci kurumlara ve kişilere yönelik yandaş medyası üzerinden kara propaganda yapan diktatörlük, göçmen kitleler üzerinden kendisine bir taban yaratmak çabası içerisindedir. Hatta öyle ki, kimi ülkelerde açtıkları kurumları, göçmenler üzerinden etkin kılmanın bir çabası olarak, seçimlere de girerek siyaseten elini güçlendirmeye çalışmaktadır. Zorba politikaları ile Avrupa’ya da uzanan AKP-Erdoğan diktatörlüğü ‘Osmanlı Ocakları’ adı altında ya da başkaca isimlerle milliyetçi örgütlenmeler eli ile konsolosluklarda, okullarda, polis teşkilatlarında, ajan, ispiyon faaliyetleri örgütlemekte sınır tanımıyor.
Devrimci, yurtsever kurumlar içerisine ajan faaliyetleri, komplolar, örgütleyerek ilgili ülkelerin polis teşkilatına sızdırmak gibi provokasyonları sonuç vermeyen saray diktatörlüğü, uluslar arası kamuoyu önünde de afişe olmuştur. Öyle ki Türkiye kanallı İnterpol aramalarının sınırlandırılmasını beyan eden Alman devletinin yanı sıra SPD başbakan adayı Martin Schulz Türkiye ve Avrupa arasındaki hukuki ilişkilerin yeniden değerlendirilmesini dile getirmiştir. Avrupa Güvenlik Konseyi (AGİT)’in en son açıklamalarında, İnterpol’ü Türkiye tarafından gönderilen dosyaları daha dikkatli incelemeye davet edip uyardığı herkesçe bilinmektedir.
AKP-Erdoğan diktatörlüğünün faşist uygulamaları bugün aralarındaki ilişkilerin nahoşluğu dolayısıyla Avrupa’lı devletler tarafından kabul edilmektedir. Pek çok Avrupa’lı yurttaşın Türkiye’de tutuklu bulunmaları bizzat ilgili ülkelerin yetkilileri tarafından ifade edilmektedir. Bu duruma rağmen İnterpol, ‘tek adam diktatörlüğü’nün hakim olduğu Türkiye’nin tutuklama ve iade taleplerini kabul etmemelidir. Baskı ve şiddetin, işkencenin, tutuklama saldırılarının insan yaşamını tehdit eden bir ülkeye dönüştürdüğü Türkiye’ye, İnterpol aracılığı ile tutuklama saldırısı suça ortak olma anlamını taşımaktadır. DAİŞ saldırılarının yeni gerçekleştiği İspanya’da, devlet yetkilileri bu katliamcı çetenin suç ortağının AKP olduğunu asla unutmamalıdır. Bu sebeplerle Hamza Yalçın’ı derhal serbest bırakmalıdır.

Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A)

Kaynak: AF (Brüksel)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.