Pazar , 5 Şubat 2023

Hapisteki meslektaşlara selam olsun

GÜNEŞİN SOFRASINDA, DOSTLARIN ARASINDA

“Ben Gazeteciyim” inisiyatifinin çağrısı ile bir araya gelen, aralarında basın örgütlerinin temsilcilerinin de olduğu 100’ü aşkın gazeteci, kendilerine mektup ulaştırılmayan hapisteki meslektaşlarına yeni yılda toplu bir selam gönderdi.

“Ben Gazeteciyim” inisiyatifinin çağrısı ile bir araya gelen 100’ü aşkın gazeteci, kendilerine mektup ulaştırılmayan hapisteki meslektaşlarına yeni yılda toplu bir selam gönderdi. Bu karedeki isimlerden biri olan Ahmet Şık da bir gün sonra gözaltına alındı. (Fotoğraf: Özcan Yaman)

2017 ÖZGÜRLÜK YILI OLSUN 

Tutuklu bulunan gazetemiz yazar ve yöneticilerinin yakınları dün Silivri Meydanı’nda buluşarak ortak bir açıklama yaptılar.

Gazetemiz İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Kitap Eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Önder Çelik, çizerimiz Musa Kart, okur temsilcimiz Güray Öz, avukatımız Bülent Utku, Mustafa Kemal Güngör ve yazarımız Hakan Kara, 57 gündür Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde. İddianamenin hazırlanmasını bekliyorlar.

Tutuklu yazar ve yöneticilerimizin aileleri, dün Silivri Meydanı’nda buluşarak ortak açıklama yaptılar. Aileler, “Biz hayatlarını demokrasi arayışına adamış eşlerimizin, babalarımızın, kardeşlerimizin suçsuz olduğunu biliyoruz ve 78 milyona onların arkasında olduğumuzu haykırmak istiyoruz. Onlar dava açılmadan kamuoyu vicdanında aklandılar. 2017 yılı demokrasi ve özgürlük yılı olsun” dediler.

 Zor bir yıl oldu

Yeni yılı cezaevinde karşılayacak gazetemizin yönetici ve yazarları dün aileleriyle açık görüş yaptılar. Aileleler, açık görüş öncesi Silivri Meydanı’nda ortak açıklama yaptılar. Çizerimiz Musa Kart’ın eşi Sevinç Kart, 2016 yılının herkes için zor bir yıl olduğunu dile getirdi. Terörün en yoğun biçimde yaşandığını söyleyen Sevinç Kart, yazar ve yöneticilerimizin, 61 gündür, anlayamadıkları bir şekilde özgürlüklerinden ve sevdiklerinden yoksun bırakıldıklarını belirtti.

Özgürce yaşamak

Kart, “Bombaların patladığı ölümün sıradanlaştığı, çocukların yanarak öldüğü, genç bir kadın şort giydiği için, hamile bir kadın parkta spor yaptığı için dövüldüğü, çocuklara ve kadınlara tecavüz edildiği, sadece halkın haber alma ve gerçeği öğrenme hakkını yerine getirdikleri için gazetecilerin, eleştiri hakkını kullanan muhaliflerin tutuklandığı, temel hak ve özgürlüklerin çiğnendiği kötü bir yıl geçirdik. Çok sevdiğimiz ülkemizde; savaşsız, kavgasız, kin ve nefretin olmadığı, barış ve huzur ortamında özgürce yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İddianame hazırlansın

İnsan haklarının, hukukun üstünlüğünün, demokrasinin hâkim kılındığı bir 2017’ye girmek istediklerini kaydeden Sevinç Kart, bunu bütün toplum için istediklerini dile getirdi. Kart, demokrasi ve özgürlük istemenin bedelinin bu ülkede çok ağır olduğunu belirtti. Bu süreçte kendilerine destek olan herkese teşekkür ettiklerini söyleyen Kart, “Barışa ve özgürlüğe hepimizin ihtiyacı var. Tutuksuz yargılanmak bir haktır ve gazetecilik suç değildir. İddianame bir an önce hazırlanmalıdır. Bizler yakınlarımızı tanıyor ve biliyoruz. Onlara buradan sesleniyoruz; sizlerle gurur duyuyoruz. Biliyoruz ki bu günler geçecek. Dileriz daha fazla acı yaşanmaz. Hepinizi hasretle kucaklıyoruz” diye konuştu.(Cumhuriyet)

[Haber görseli]

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.