Cumartesi , 28 Ocak 2023

Hapis cezası verilen sanatçı Pınar Aydınlar: Teslim olmayacağız

Kendisine verilen 10 ay ceza ile önümüzdeki günlerde cezaevine girmesi beklenen Sanatçı Pınar Aydınlar, “Özgürlük paha biçilemez bir gerçekliktir” diyerek cezaevinde eksikliklerini göreceğini, bambaşka bir Pınar olarak dışarı çıkacağını ve asla teslim olmayacağını söyledi.

İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili adayı iken yaptığı konuşma nedeniyle “Örgüt propagandası yapmak” suçundan hakkında dava açılan Sanatçı ve HDP yöneticisi Pınar Aydınlar, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aydınlar’a verilen ceza ertelenmezken, karar Yargıtay’a taşındı. Yargıtay da söz konusu kararı onaylarsa Aydınlar, kendisine ulaştırılan tebligattan sonra 1 hafta içerisinde teslim olmalı. Bu durumu değerlendiren Pınar Aydınlar, verilen cezasının hukuksuz olduğunu söyledi.
‘KARAR SİYASİDİR’
7 Haziran seçimlerinde İzmir’de milletvekili adayı olduğu için çeşitli mitinglerde halka hitaben konuşmalar yaptığını hatırlatan Aydınlar, polis kameraları ve fezlekeleri ile yargılandığına dikkat çekti. Aydınlar, hiçbir siyasi faaliyetin bu şekilde kayıt altına alınmayacağını ve HDP’nin propagandasını yapmanın suç olamayacağını söyledi. Söylediklerinin suç olmadığını kaydeden Aydınlar, YPG/YPJ’nin dünyanın dört bir yanında çeşitli liderler tarafından selamlandığını ifade etti. HDP’nin başarısının Kobanê’de mücadele edenlerin başarısı olduğunu söylediği için ceza aldığını aktaran Aydınlar, söylediklerinin gerçek olduğunu ve suç teşkil edemeyeceğini belirtti. Aydınlar hakkında verilen cezanın hukuki olmadığını, siyasi bir karar olduğunu belirterek, “HDP eş başkanlarının tutuklu olması, binlerce parti üyesinin tutuklu olmasının temel nedeni siyasidir. Bütün bu tutuklamalar HDP’nin gücünü kırmak içindir. Alevi kitlesine beni tutuklayarak mesaj verebilirler; ama binlerce Aydınlar, Yüksekdağ ve Demirtaş bu ülkede var” diye konuştu.
‘EKSİKLERİNİ GÖRMÜŞ BİR PINAR OLARAK ÇIKACAĞIM’ 
13 yaşında Toprak ve Turna adında ikizleri olan Aydınlar, bir anne olarak üzüldüğünü ama çocuklarına bunu anlattığını belirtti. Yıllarca mücadele eden bir kadın olarak çocuklarını bu sürece hazırladığını ifade eden Aydınlar, “Özgürlüğümüzü elimizden alanlara ileri faşizm denir. Bizim de görevimiz her mevziyi direniş alanına çevirmektir” dedi. Aydınlar, “Ben yaptıklarımdan pişman değilim yarın yine aynı mücadeleyi yürüteceğim” diye mesaj verdi. İktidarın cezaevlerinin teslim alma yöntemi olarak kullanıldığını belirten Aydınlar, “Neresi olursa olsun teslim olmayacağız. Cezaevi benim için bir okul. Orada kendi eksiklerimi belki daha net görürüm. Biliyorum ben dışarıya çıktığımda eski Pınar olmayacağım. Ama gerilemiş bir Pınar değil ilerlemiş, kendini geliştirmiş bir Pınar olarak dışarı çıkacağım” dedi. Hiçbir zulmün baki kalmayacağını vurgulayan Aydınlar, “Sen mücadele ettikçe varsın, vazgeçildiği zaman teslim oldun demektir. Şairin de dediği gibi nefesim yettiği kadar mücadele edeceğim. Mücadele de, esir düşmekte vardır” dedi. Cezaevinde mücadelesinden geri durmayacağının altını çizen Aydınlar, sanatta ve siyasette kendisini eksik gördüğü noktalarda eğiteceğini ve çıktıktan sonra mücadeleyi kaldığı yerden sürdüreceğini söyledi.
‘ÖZGÜRLÜK PAHA BİÇİLEMEZ BİR GERÇEKLİKTİR’
Sokak Müzisyenlerinin Kürtçe şarkılar söylediği için cezaevinde olduğunu hatırlatan Aydınlar, “Ne ben onlardan daha önemliyim ve kıdemliyim, ne de başka birisi onlardan daha kıymetli ve kıdemli” dedi.  Kadınlardan korkulduğunu dile getiren Aydınlar, “Cezaevi ile aslında göz dağı verilmeye çalışılmaktalar. Çünkü; biliyorlar ki, kadınlar konuştuğu, mücadelede ettiği zaman yer yerinden oynar. Bugün Clara Zetkinlerin, Rosa Luxsemburgların, dünya devrim tarihinde ismi geçen kadın önderlerin, kadın savaşçıların verdiği mücadele ile pek çok taş yerinden oynadı. Bununla kadınlar daha çok güçlendi” dedi.
“Özgürlük kadar güzel paha biçilemez bir gerçek yok” diye konuşmasına devam eden Aydınlar, “Biz halkların özgürlüğü için mücadele ediyoruz. Bunun için de çok onurluyuz. İyi ki böyle bir mücadeleyiz ki, insan olmanın onurlu yaşamanın erdemini fark ediyoruz. Bu benim için çok kıymetli” diye belirtti. Sanatçı kavramının ağır olduğunu ve kendisinin sadece müzisyen olduğunu dile getiren Aydınlar, her sanatçının bir tarafı olması gerektiğini ve bunun da halkın yanı olması gerektiğini vurguladı. Ezilenlerin yanında olmanın bir görev olduğunu belirten Aydınlar, “Yılmaz Güney’in ardılıyım derken bu söylemin pratiği yaşatılmalı ve bir sanatçı fabrikalarda işçilerin, hakkı çalınan kim varsa onların yanında olmalı. Bir sanatçı dünyadaki haksızlıkların yanında olmalıdır. Bugün Kürt halkı öldürülürken görevimiz onların yanında olmaktır. İşçiler Soma’da ölürken pişkin pişkin gülenlerin yanında olmayacağız. Ben de öyle yaptım ve ezilenden yana oldum. Çünkü, ben de ezilen halkın bir bireyim” dedi.
KARARDAN SONRA DAYANIŞMA BÜYÜDÜ
Cezaevini okul ve mücadele alanı olarak gördüğünü yineleyen Aydınlar, tüm bu tutuklamalara çektiği son klibi ile cevap verdiğini söyledi. Grup Yorum’un Munzur adlı eserine klip çektiğini dile getiren Aydınlar, “Klipte Dersim, Amed’den, Êzidî kadınlarından görüntüler var. Amed deyince İbrahim Kaypakka’ya ve dörtlerin direnişi geliyor akıllara. Biz de onların direnişin mirasçılarıyız ve asla teslim olmayacağız” diye konuştu. Aydınlar, tutuklama kararının alındığı günden bu yana dünyanın çeşitli noktalarından dayanışma mesajları aldığını ifade etti. Özellikle Köln’de kurulan ilk Kürt takımı olan Botanspor’un oyuncularının tüm siyasi tutsaklara ve kendisine gönderdikleri video ile dayanışma mesajı verdiklerini söyledi. Kaynak: Mezopotamya Ajansı

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.