Perşembe , 23 Mart 2023

Hanau’da Neo-Nazi katliamı

Almanya’nın Hanau kentinde iki nargile bara düzenlenen ve en az 9 kişinin öldüğü saldırıyla ilgili ayrıntılar netleşti. Yapılan açıklamalarda, saldırganın radikal sağcı olduğu ve soruşturmayı  Federal Başsavcılığın üstlendiği belirtildi.

Almanya’nın Hanau kentinde iki nargile bara düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Saldırı şüphelisi olay sonrasında 72 yaşındaki annesiyle birlikte ikamet ettikleri evde ölü olarak bulundu. Böylece yaşanan olayda toplam ölü sayısı 11 olarak kayıtlara geçti.

Görgü tanıkları saldırganların iki kişi olduğunu ifade etmesine rağmen, polis intihar eden saldırgandan söz etti. İkinci saldırgan konusunda ise herhangi bir ize rastlanılabilmiş değil.

Basında yer alan bilgilere  göre ilk saldırının yapıldığı bara siyah bir arabayla gelen iki kişi içeriye girerek ateş açmaya başladı. Ön tarafı kafe olan işletmede nargile bölümü arka tarafta yer alıyor. Saldırganların arka tarafın ziline basarak kapıyı açtırdığı belirtildi. Silah sesleri çevredekiler tarafından da duyulurken, saldırganlar bir süre sonra olay yerinden geldikleri arabayla uzaklaştılar. Ardından Kesselstadt semtindeki kafeye saldırı düzenlediler.

Hanau’da gerçekleşen saldırı aşırı sağcı, Neonazi grupların cinayetler işlemek üzere silahlandığını bir kez daha gösterdi. Geçen hafta, güvenlik güçleri camilere saldırı planı yapan “S.” adındaki bir hücrenin 12 üyesini gözaltına almıştı. Yapılan arama ve incelemelerde, ırkçı grubun açıktan camilerde kitlesel cinayetler yapmaya hazırlandığı belirtilmişti. Daha önce de benzer şekilde ırkçı saldırılar yapılmıştı.

Hessen İçişleri Bakanı Peter Beuth’un verdiği bilgilere göre şüpheli 43 yaşında ve Alman vatandaşı. Beuth şüphelinin annesiyle Hanau’da ikamet ettiğini belirtti. Her ikisinin de ateşli silahla vurulmuş olduğunu belirten Beuth soruşturma makamlarının evde bir de silah bulduğunu söyledi.

Hessen İçişleri Bakanı Beuth şimdiye kadar yürütülen soruşturmanın saldırının arkasında “yabancı düşmanı bir motivasyon” olduğuna işaret ettiğini belirtti. Soruşturmayı o nedenle Federal Başsavcılık üstlendi.

“Eylemi en sert şekilde kınıyorum” diyen Hessen İçişleri Bakanı Beuth “Bu özgür toplumumuza bir saldırıdır” ifadelerini kullandı. Hessen eyalet parlamentosunda bugün planlanan oturumlar da iptal edildi.

Arkasında yazı ve video görüntüsü bıraktı

Bild’in haberine göre Hanau kent merkezinde ilk saldırı Midnight adlı nargile bara gece saat 22.00 sularında düzenlendi. Saldırganın barda oturanlara rastgele ateş açtığı belirtiliyor. Habere göre aralarında bir kadının da bulunduğu beş kişi burada hayatını kaybetti.  Olay yerinin hemen yakınındaki Kurt Schumacher Meydanı’nda da bir saldırı düzenlendi ve burada da 4 kişi hayatını kaybetti.

Bild gazetesi saldırganın adının Tobias R. olduğunu ve arkasında saldırıyı üstlendiği bir yazı bıraktığını geçti. Habere göre saldırgan yazıda “Almanya’dan sınırdışı edilmesi mümkün olmayan bazı halkların yok edilmesi gerektiğini” ifade etti. Saldırganın ayrıca YouTube’a da olay öncesinde “Amerikalılara kişisel bir mesaj” adı altında İngilizce bir video yüklediği belirtiliyor. Bir ofiste kayda alınan mesajda şahıs, ABD’de gizli askeri üslerin bulunduğunu, çocukların buralarda istismar edildiğini, işkenceye uğradığını ve öldürüldüğünü söylüyor.

Hanau’da gerçekleşen saldırı aşırı sağcı, Neonazi grupların cinayetler işlemek üzere silahlandığını bir kez daha gösterdi. Geçen hafta, güvenlik güçleri camilere saldırı planı yapan “S.” adındaki bir hücrenin 12 üyesini gözaltına almıştı. Yapılan arama ve incelemelerde, ırkçı grubun açıktan camilerde kitlesel cinayetler yapmaya hazırlandığı belirtilmişti. Daha önce de benzer şekilde ırkçı saldırılar yapılmıştı.

Ancak bunların en önemli olanları 2000-2007 yılları arasında ırkçı terör örgüt NSU tarafından göçmen esnaflara yönelik düzenlenen seri cinayetlerdi. 8’i Türkiye’den biri Yunanistan’dan olmak üzere 9 göçmenin katledildiği cinayetler sonrasında açılan davada, cinayetlere yardım ve yataklık edenler hafif cezalarla kurtulmuştu.

Alman siyasetinin gündemine oturdu

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier  Berlin’de yaptığı açıklamada “Hanau’daki terörist şiddet eyleminden” dolayı endişe içinde olduğunu söyledi. Almanya Cumhurbaşkanı, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye, yaralılara da şifa diledi.

“Irkçı nefretin tehdit ettiği tüm insanların yanındayım. Yalnız değilsiniz” diyen Steinmeier Almanya’da büyük çoğunluğun da “bu eylemi, ırkçılık, nefret ve şiddetin her tür biçimini” kınadığına inandığını söyledi. Steinmeier “Ülkemizde barış içinde birarada yaşamı savunmayı bırakmayacağız” diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel olayla ilgili bilgi almak amacıyla Halle’deki bir etkinliğe yapacağı katılımı iptal etti. Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert de olayı “korkunç bir suç” olarak niteleyerek yakınlarını kaybedenlere baş sağlığı diledi.

Merkel: Sonuna kadar aydınlatılacak

Merkel daha öncede NSU cinayetlerini andınlatma sözü vermişti…Cinayetlerin ardındaki sır perdesi halen kalkmış değil…!

Almanya Başbakanı Merkel, saldırının arka planının “sonuna kadar” aydınlatılması için her şeyin yapılacağı sözünü verdi.

“Nihai bir değerlendirme yapmak için henüz çok erken” diyen Merkel “Şu anda eldeki birçok veri failin aşırı sağcı, ırkçı güdülerle hareket ettiğine işaret ediyor. Farklı bir kökenden gelen, inanca ya da görünüme sahip olan insanlara duyduğu nefretle hareket ettiğine” dedi.

Almanya Başbakanı Merkel “Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir. Ve bu zehir toplumumuzda mevcut. Sayısı oldukça çok olan cinayetin sorumlusu da budur. NSU’nun eylemlerinden (Kassel Bölge Valisi) Walter Lübcke cinayetine, oradan Halle’deki cinayetlere kadar” ifadelerini kullandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da “Hanau’daki korkunç olaylar hepimize acı verdi” dedi. Maas ölenlerin yakınlarına taziye, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Almanya’daki birçok siyasi partiden saldırıyla ilgili taziye açıklamaları geliyor. Sosyal Demokrat Parti Eş Genel Başkanı Saskia Esken “Çok uzun süre adını koymaktan çekindik: Almanya’da sağcı terör. Şoke olduk ve yas tutuyoruz. Tüm duygularımız kurbanlar, yakınları ve arkadaşlarıyla” ifadelerini kullandı.

Yeşiller Partili milletvekili Cem Özdemir “Dehşet içindeyim ve Üzgünüm. Bu korkunç olayın kurbanlarının tüm yakınlarına güç diliyorum, tüm acil durum ekiplerine ve onlara destek olan tüm insanlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sol Parti Eş Genel Başkanı Katja Kipping Twitter hesabı üzerinden Türkçe, Almanca ve Kürtçe olarak “Yas tutuyoruz” diye yazdı.

Kaynak: DW, DPA, Haber Merkezi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir