Cuma , 20 Mayıs 2022

Hamburg’lular mültecilere yardım için seferber oldu

Binlerce Hamburg’lu 10 Ağustos’tan beri Hamburg Messehallen’de geçici olarak kalan 1200 mülteci ve Hamburg’un değişik bölgelerinde çadır veya barınaklarda kalan yaklaşık 7 bin mülteci için başlatılan yardım kampanyasına seferber oldu.

Yardım1

Mustafa Akpolat

Almanya’nın değişik bölgelerinde mültecilere ve kaldıkları mekanlara yönelik yapılan ırkçı saldırılar devam ederken, binlerce insan, ırkçılığa, yabancı düşmanlığına karşı mültecilerle dayanışma amacıyla değişik örgütlenme ve organizelerde yer almaya devam ediyor.

Hamburg’da ”Refugees welcome – Karoviertel” inisiyatifi  tarafından başlatılan ve değişik kişi kurum ve inisiyatiflerce desteklenen yardım kampanyası büyük bir destek görerek, yardımlaşma örneği sergileniyor.
Küçük bir grupla başlayan kampanya’ya yüzlerce insan gönüllü çalışırken, yine binlerce insan yardımlarını Halleye getirerek destek oluyorlar. Öğrenci grupları yanısıra,  Doktor, Öğretmen ve değişik meslek gruplarından insanlar projede yer alarak dayanışmada bulunmaya devam ediyorlar.

yardım3

Hamburg Messehallen B7 hallede organizesi yapılan yardım kampanyasına binlerce paket elbise, kitap, temizlik malzemesi, çocuk arabası, ayakkabı, oyuncak, okul malzemesi, çanta ve daha sayamayacağımz değişik ihtiyaç malzemesi getirilmeye devam ediliyor. Yüzlerce gönüllü tarafından tek tek ayıklanan ve tekrar paketlenen eşyalar, resmi kurumlarla iletişim içinde, belirlendiği şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmakta.
Yardımda bulunmak isteyenler Eylül ayının sonuna kadar, 7 gün 24 saat Messehallen B7 Hallesinde bulunan görevlilere teslim edebilirler.
Boş zamanlarından Halleye gelerek gönüllü çalışan Şirin Karakaya, gönüllü olarak çalışarak yardım etmek isteyenlerin, Kleiderkammer Messehallen B7 Halleye giderek görevlilere bildirebilirler. dedi.

yardım2
Yardım eşyası olarak kabul edilmeyen veya götürülmemesi gerekenler, Gıda malzemesi, yıkanıp temizlenmemiş giysiler, kullanım süresi biten hijyenik ürünler, mobilya veya ev eşyası.
Hergün saat 9’den akşam saat 21’e kadar çalışan yüzlerce gönüllü, oluşturulan çalışma gruplarından görev alarak dayanışmada bulunuyorlar.

Ayrıca oluşturlan bazı çalışma gruplarıyla, spor, çocuklar için oyun parkı, Almanca kursu ve benzeri gruplarda görev alarak gönüllü olarak çalışmaktalar.

yardım4
ADRES:
U2 Messehallen -> Holstenglacis 5, Eingang Halle B5/B6


Eşya ve diğer yardımların yanı sıra maddi yardımı yapmak isteyenler;

”BaSshu e.V – IBAB DE50 2007 0024 0320 8329 00 – Verwendungszweck: Kleiderkammer Messehallen” olarak gönderilebilinir.
Yardım kampanyası ile ilgili daha fazla biliye: Facebook: Gruppe Kleiderkammer Messehallen
İnternet adresi: refugeeswelcome20357.wordpresse.com adreslerinden edinebilirsiniz.
İletişim için mail: Kleiderkammer.messehallen.hh@gmail.con adresine yazabilirsiniz

11846673_538460056304053_6248398193978550626_n

Ayrıca:

ARBEITSGRUPPEN:
Kleiderkammer (Kontakt über: https://www.facebook.com/groups/1690912427809859 oder Kleiderkammer.messehallen.hh@gmail.com)
Spielplatz/Kinderprogramm (Kontakt über: https://www.facebook.com/groups/KinderprogrammMessehallen/ oder refugeesAG-kinderprogramm@st-pauli-selber-machen.de)
Deutschunterricht (Kontakt über: https://www.facebook.com/groups/448254352025503/ oder drwm@web.de)
Kinderchor (Kontakt über: refugeesAG-kinderchor@st-pauli-selber-machen.de // Immer montags, mittwochs und freitags jeweils 16-18h vorerst in der Messehalle)
Fundraising (Kontakt: simone@baschu-hamburg.de // Wer aus der Ferne Geld spenden will oder weder Zeit noch Sachspenden hat, aber mithelfen will und alle, die selber Spenden in ihrer Hood sammeln wollen: unter folgendem Link findet ihr Kontodaten, PayPal-Spendenknopf und ein Vordruck zur Spendensammlung in der Nachbarschaft: https://refugeeswelcome20357.wordpress.com/geldspenden-firmenspenden)
Willkommensfest (Kontakt über: bivie@gmx.net) https://www.facebook.com/groups/827375637378763/
Sport & Spiel (Kontakt über: refugeesAG-sport@st-pauli-selber-machen.de) https://www.facebook.com/groups/1147438241952688/
Handy (Kontakt über: refugeesAG-handy@st-pauli-selber-machen.de)
Leerstand (Kontakt über: refugeesAG-leerstand@st-pauli-selber-machen.de)
Koordination (Kontakt über: refugeeswelcome20357@web.de)
Übersetzungen (Kontakt über: refugeesAG-uebersetzung@st-pauli-selber-machen.de)
Medizinische Versorgung (Kontakt über: refugeesAG-gesundheit@st-pauli-selber-machen.de)
Kinderprogramm draußen im Viertel (Kontakt über: refugeesAG-kinderprogramm@st-pauli-selber-machen.de)
Selbermachen/D.I.Y./Nähmaschine (Kontakt über: https://www.facebook.com/groups/911949245563858 oder refugeesAG-DIY@st-pauli-selber-machen.de)
Karte (refugeesAG-karte@st-pauli-selber-machen.de)

 

Fotos: Mustafa Akpolat , ”Kleiderkammer Messehallen”  Facebook sayfası

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir