Perşembe , 9 Şubat 2023

Hamburg’lu Korsanların Kopenhag toplantısı

Korsanlar Hamburg-Mitte Belediye Meclis grubu,   üç gün süren grup toplantısını Danımarka’nın başkenti Kopenhag’ta gerçekleştirdi.
15-17 Kasım tarihlerinde  gerçekleşen 3 günlük  grup toplantısında,  şimdiye  kadar gerçekleştirilen  çalışmalar gözden geçirilerek bir değerlendirme  yapıldı.  İleriki süreçte  yapılması gerekenler ile ilgili olarak  hedefler belirlenerek, görev dağılımı yapıldı.

Güncel / Hamburg

Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilecek  olan Hamburg  Belediye meclis  seçimlerine  kadar   bir çalışma programı çıkaran Grup, özelliklede  Kopenhag  şehrinin   Bisiklet ulaşımı konusunda edindiği bilgilerle, Uzun süreli olarak  Hamburg için bir proje hazırlamayıda hedefleri arasına aldı.  Kopenhag’ta  özel  konumuyla, özerk bir bölge olan Christiania’da sosyal, politik, kültürel yaşam  ve uyuşturucu politikası hakkında bilgiler edindiler.   Grup ayrıca Danimarka  Korsanlar partisi ile de görüşerek  görüş alış-verişinde bulundu.

Toplantıya Grup başkanı  Andreas Gerhold ve grup üyeleri Michael Büker ,Dorothee U. G. Schröder,  Katja Falkenbach,  Michael Vogel, Mustafa Akpolat, Jörg Dürre, Nico Jensen ve Klaus Ramelow katıldılar (Danimarka Korsanlar partisi bayrağı )

Grup üyeleri Kophenhag’ta çok yaygın olarak kullanılan Bisiklet ulaşımını hakkında, Kophenhag belediyesi  bünyesinde , çevre, ulaşım ve teknik konularda  birifing alarak görüşmelerde  bulundular.  Kopenhag Belediye Başkanlarından  Ayfer Baykal’ın idaresindeki dairece,  yaklaşık iki saat süren görüşmede, Bisiklet Şehri  olarak bilinen  Kopenhag’ta Bisiklet ulaşımı konusunda  bilgilendirildi.


Yaklaşık 350 kilimetre  Bisiklet yolu olan Kopenhag’ta halkın yüzde ellisi sürekli olarak  Bisiklet kullanıyor.  Uluslararası Bisiklet Birliği’nin dünyanın ilk Bisiklet şehri seçtiği Kopenhag’da, şehir içi ulaşımın yükünü bisikletler çekiyor .  Şehir yöneticileri, bu oranı daha da yukarı çıkarmak amacıyla altyapı çalışmalarını sürdürüyor. Kopenhag  Büyükşehir Belediyesi, bir kaç yıl içerisinde 50 kilometre daha bisiklet yolu yapmayı amaçlıyor. Ulaşımın çok rahat olduğu, otobüs, gemi ve trenle şehrin hemen her köşesine ulaşılabildiği Kopenhag’da buna rağmen insanlar bisiklet kullanmayı tercih ediyorlar
Kopenhag’da yaklaşık olarak  600 bin kişi yaşarken, bisiklet sayısının nüfusun iki katı olduğu ifade ediliyor. Genç –yaşlı, kadın- erkek ayrımı olmaksızın bisiklet Kopenhaglılar için vazgeçilmez bir ulaşım aracı haline gelmiş.

Bisiklet kullanımının çok yaygın olduğu Kopenhag’da trafik bisiklet kullanıcılarına uygun bir şekilde düzenlenmiş bulunuyor. Bisiklet kullanıcıları için özel trafik ışıkları bulunan şehirde sabah mesaisinin başladığı saatlerde bazı caddelerde, bisikletlerin yoğunluğundan dolayı trafik sıkışıklığı bile oluyor.   Belediye, bisiklet yollarının yanı sıra, alışveriş merkezleri, tren garları, otobüs durakları gibi yerlere yüzlerce bisikletin konulabileceği parklar bulunuyor. Öyle ki bazı yerlerde iki katlı bisiklet parkları göze çarpıyor.
Korsanlar Hamburg-Mitte ilçesi Belediye meclis grubu üyeleri verimli ve deneylerle dolu bir çalışma yaptıklarını belirttiler.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.