Cumartesi , 28 Ocak 2023

Hamburg’lu Gençler Irkçılığa karşı Festival düzenledi

17 Nisan Cuma günü, Altonaerstr. 38 adresinden bulunan okulun salonunda ”Irkçılığa karşı El Ele Gençlik Festivali” düzenlendi.

1ygd

Mustafa Akpolat

ATIK bünyesinde çalışmalarını sürdüren Yeni Demokratik Genç’lik (YDG) tarafından düzenlenen etkinliğe Atilla- İbo ve Grubu, Grup Cemre, Holger Burna, Didem Kılınç, Hasan Hüseyin Sarı ve  Pehlü müzikleri ile sahne aldılar. Etkinlikte, Nazim Hikmet‘in ”Tanya’‘ isimli şiirini Tiyatroya uyarlayan gençler, küçük bir Tiyarto gösterisi sahnelediler.

1

Etkinlikle, Hamburg ve çevresinden var olan gençlik gruplarını, Irkçılığa ve ortak sorunlara karşı bir araya getirerek, örgütlü bir şekilde mücadele etmenin zemini oluşturmayı amaçladıklarını belirten gençler, ” Gerek geçmişte gereksede bugün hayatın her alanında karşılaştığımiz ırçılık hepimizin yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, eğitimde, meslek alanlarından, iş bulma, çalışma hayatında ve gündelik yaşamın her alanından yaşadığımız ortak sorunlarımıza karşı değişik etkinlikler düzenleyerek, gençler arasından kollektif ve dayanışmacı bir ortamı oluşturmaya hedefliyoruz. Bundan dolayıda bu etkinliğimizi kendi imkanlarımız birleştirerek yetenek ve özverimizle düzenledik. Bu tür etkinlikleri, farklı konu ve içeriklerle, ileriki süreçtede yapmaya devam edeceğiz” dediler.

ygd7

Etkinligin açış konuşmasından sonra Sazı ile sahne alan Tolga Arik’ın ardından, Holger Burner rap (hip-hop) tarzı Şarkıları seslendirdi. John-Robin’in Gitarıyla klassik müzik dinletisinden sonra ara verilen etkinliğin ikinci bölümünde Türküleri ile Grup Cemre, Didem Kılınç, Hasan Hüseyin Sarı, Pehlül sahne aldılar. Etkinliğin son bölümünde Atilla-Ibo ve Grubu’nun müzikleri eşliğinde halay çeken gençler geceyi çoşkulu bir şekilde bitirdiler.

ygd5

Ayrıca, etkinlikte YDG adına yapılan konuşmalarda, ATIK üyelerine yönelik Avrupa çapında yaşanan gözaltı ve tutuklamalar kınandı. Ayrıca SOL Grubu adına yapılan kısa konuşmada düzenlenen etkinliğin selamlandığı belirtildi.

Etkinliğin tümünü kendi olanakları ile gerçekleştiren gençler, Programı, sunumu ve yapılan konuşmalarıda Almanca yaparak, Irçılığa karşı el ele Gençlik festivali ile hem tecrübe edindiklerini hemde değişik uluslardan gençlerin birlikte eğlenmenin güzelliğini yaşadıklarını belirttiler.

Etkinliğin verimli ve coşkulu geçmesi, Festivalin geleneksel hale getime fikrini oluşturduğunu belirten gençler, gelecek yıl aynı tarihlerde ”Irkçılığa karşı El Ele 2. Gençlik Festival” düzenleyeceklerini şimdiden ilan ettiler.

 ygd6

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.