Perşembe , 9 Şubat 2023

Hamburg’dan HDP’nin ”Vicdan ve Adalet” Nöbeti’ne destek

Hamburg’da, HDK-Avrupa bileşenleri ve değişik kesimlerden demokratik toplum kuruluşları, HDP’nin “Durmayalım, dur diyelim, faşizmi durduralım” sloganıyla başlattığı ”Vicdan ve Adalet Nöbeti”, eylemini desteklemek amacıyla 2 günlük dayanışma eylemi gerçekleştirecek.
HDK-Hamburg tarafından düzenlenen ve bir çok kurum tarafından desteklenen ”Demokrasi ve Adalet için nöbetteyiz!” eylemi, 2 gün süreyle, 12-13  (Cumartesi-Pazar) Ağustos tarihlerinde saat 13:00’ten itibaren, Schulterblatt 70 Hamburg adresindeki meydanda gerçekleşecek.
HDK-Hamburg adına Almanca, Tükçe, Kürtçe ve İngilizce   yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi:
”Demokrasi ve Adalet için nöbetteyiz!
Biz’ler Avrupa’nın Hamburg kentinde yaşayan, Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen kadınlar, LGBTİ bireyler, Vicdani Retçiler, olarak; Eşgenel Başkanları, milletvekilleri, parti yöneticileri, belediye başkanları tutuklanan, faşist Erdoğan-AKP diktatörlüğü tarafından siyasi soykırım İle yok edilmek istenen HDP’nin taleplerimi taleplerimiz olarak kabul ediyor. Ohal Rejimi ve KHK’lerin iptali için, ezilen tüm kesimleri Türkiyeli ve Kürdistanlı tüm demokratları, demokratik kurum ve kuruluşları, LGBTi bireyleri, Vicdani retçileri, kimlik ve inançları yok sayılan herkesi, emekçileri, gençleri, akademisyenleri, adalet, eşitlik ve özgürlükten yana herkesi ‘Demokrasi ve Adalet Nöbeti’ne çağırıyoruz! Durmayalım! Durduralım!
Baskının ve zulmün olduğu her yerde direnmek haktır şiarıyla; başta tekçi zihniyete ve onun iktidarına ‘hayır’ diyen, kendilerinin ve işten atılan tüm emekçilerin işlerine iade edilmesi için yürüttükleri açlık grevine hapishanede devam eden, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için, “Nuriye ve Semih Yaşasın’ diyor, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağdurlarına haklarını geri verilmesini, Olağanüstü Hal (OHAL)’in sona ermesini istiyor; adalet, barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlükten yana, 6 milyon seçmenin iradesini temsil eden HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni Avrupa kentlerine taşıyarak destekliyoruz.
AKP, ele geçirmiş olduğu yürütme, yargı, yasama, medya ve bürokrasi aracılığıyla, rantla beslenen kendi yandaşları haricinde, toplumun her kesimine karşı ahlaksızca, hukuksuzca ve acımasızca bir saldırı yürütmektedir. AKP-MHP faşist bloğuna biat etmeyen herkes bu saldırının hedefindedir. Ortak paydalarımızı ön plana çıkararak yan yana durmayı kolaylaştıran, bütün mağdurları kapsayan. güçlü bir demokrasi mücadelesi etrafında birlik sağlamamız gerekmektedir.
Ayrıca Avrupa hükümetlerine de sesleniyor; Türkiye’yle yapılan kirli anlaşmalarla Erdoğan rejimine payanda olmaktan vaz geçilmerini, yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalan mültecilere, insan onuruna yaraşır bir şekilde yardım edilmesini ve Erdoğan rejimine yapılan para ve silah sevkiyatlarına, diğer lojistik ve askeri yardımlara son vermelerini istiyoruz.
Destekleyenler:
HDK-A Bileşenleri,
HDK-Hamburg Kadın Meclisi,
Rojbin Kadın Meclisi,
NAV-DEM
AKM Nobistor
Hak-Evi,
Hak-Bir,
LGBTi Bireyleri,
Vicdani Retçiler,
Kaşanlılar Derneği,
Karakoçanlılar Derneği,
Kurd Akad Hamburg
Sazını, sözünü kapan gelsin!
Yer: Schulterblatt 70, 20357 Hamburg (Haspa’nın karşısı)
Tarih: 12-13 Ağustos 2017 ( Cumartesi/ Pazar)
Saat: 13.00 İle 19.00 arası”

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.