Cumartesi , 25 Mart 2023

Hamburg’dan ”Adalet” yürüyüşüne destek

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun 25 yıl hapis cezasına mahkum edilip tutuklanmasından sonra başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne Hamburg’dan destek eylemi gerçekleştirildi.

16 Haziran Cuma günü, Hamburg Merkez Tren İstasyonu meydanında, CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliğinin çağrısıyla, Alevi Toplumu, Hamburg Haziran Hareketi ve bazı demokratik kurumların katılımı ile ”Adalet” mitingi gerçekleştirildi. Eylemde, Türkçe ve Almanca ”Adalet” dövüzleri taşındı, konuşmalar yapıldı.
 
Mitingte, CHP Hamburg ve Schleswig Holstein Birliği adına Ali Rıza Al , Alevi Dernekleri adına Cengiz Orhan, Hamburg Haziran Hareketi adına Erhan Erdoğan, SPD Hamburg Eyalet Parlemento Milletvekili Güngör Yılmaz ve Avukat Mahmut Erdem Türkçe, Almanca birer konuşma yaptılar.
 
Ali Rıza Al yaptığı konuşmada, ”Bugün biçağın kemiğe dayandığı, sabrın tükendiği gündür. Bugün artık bunlara dur demenin geldiği gündür. Aylar önce gazeteciye ve yazarlardan başlayan tutuklamalar, Belediye başkanları ve halkın iradesi ile seçilmiş milletvekilleri ile devam etmiştir. Bazı Milletvekillerinin tekrar serbest bırakılması artık tutuklanmalara son verildimi?
 
Acaba derken 2 gün önce gördük ki hızını alamayan Türk yargısı yeniden saray kutsallığı görevine devam ederek Milletvekillerini hapse atma görevini sürdürmüştür. Ve öyle gözüküyor ki bu son bulmayacaktır, bunlar kendilerine muhalif olan herkesi susturana kadar bu adaletsiz tutuklamalar devam edecektir.
 
160 gazetecinin ceza evinde olduğu Türkiye’de aralıksız devam eden tutuklamalar ülkede iktidara muhalefet etmek ve siyaset yapma hakkını, basın ve ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılıp adaletsiz bir rejime geçildiğinin göstergesidir. Artık OHAL rejimi keyfi bir şekilde ve acımasızca devam etmektedir.
 
Tek adam, tek parti anlayışı, işten atmalar, ihraçlar, gösteri ve miting yasakları ve tutuklamalar OHAL düzeni ile kalıcı bir hal almıştır.
Mücadelemizin daha yeni başladığını bilmeliyiz. Saflarımızı daha da sıklaştırmalıyız. Artık bundan sonra sen ben kavgasını bırakıp adalet ve hukukun yeniden tekrar hakim olacağının mücadelesini vermeliyiz. Barışcıl, laik, adaletli ve kardeşce bir yaşam için mücadele etmeliyiz.
Kimseyi görüşü, dili dini ve mezhepi ile sorgulanmayacağı bir mücadele içinde olmalıyız.
Onun için tek adamlığa, gerici zihniyete ve onun karanlık bir Türkiye için hayır diyeceğiz” görüşlerine yer verdi.
 
CHP Avrupa Birlikleri adına yapılan açıklamada ise şu görüşlere yer verildi.
 
”Berberoğlu kararı yargının iflasının ilanıdır
Enis Beberoğlu hakkında “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadiyla açıklamak” suçunu işlediği gerekçesiyle verilen karar CHP’ye yönelik ağır bir saldırıdır.
 
“Bugün Türkiye’de yargının yerle bir edildiğine bir kez daha hepimiz şahit olduk. Hukukun üstünlüğü yerini, üstünlerin hukuna bıraktı. İktidarın emri altında kararlar alan yargıçların, diktatörlüğe nasıl boyun eğdiğini hep beraber gördük.
Muhalif sese bir gözdağı olan bu karar CHP’ye yönelik ağır bir saldırıdır aslında. Ohal’le gelen hukuksuzluk ve baskı, toplumun vicdanında derin yaralar açmaya devam ediyor. Görülen o ki, bu kararla demokrasi ve özgürlük isteyen herkes tehdit altındadır. İstenen de korku imparatorluğunun temellerini iyice bir pekiştirmektir. Ancak başaramayacaklar, CHP, Almanya’da da baskılara, hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı sesini yükseltecek ve Almanya’da diktatörlüğe karşı kamuoyunu aydınlatmayı kendisine görev bilmeye devam edecektir.
 
CHP, Almanya’da da direnmeye devam edecek.
Konuyla ilgili sosyal demokrasi evrensel değerleri altında birleşen Alman siyasi partileri ile de ortak eylemler içinde olacağımızı duyurur, süreci devam eden davanın takipçisi olmayı sürdüreceğimizi de bildiririz.”,
Güncel / Hamburg

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir