Pazar , 26 Mart 2023

Hamburg’da11 Mart günü “#HAYIR” Yürüyüşü ve Mitingi yapılacak

Hamburg’da, Türkiye’de tek Adam Rejiminin resmileştirmek amacıyla 16 Nisan’da yapılacak olan referanduma ‘HAYIR’  kampanyası devam ediyor. 

Hamburg ve çevresinden  bir çok  kurum ve kuruluşun başlattığı ve devam eden ”HAYIR” kampanyası, 11 Mart 2017 Cumartesi günü Saat 16.30 da Hamburg Hauptbahnhof’ta düzenlenecek bir yürüyüş ve mitingle devam edecek.  Değişik alanlarda faaliyet yürüten dernek, inisiyatif, kurum ve kuruluşun yaptığı  ortak açıklamada, ”Diktatörlüğe, onu tescil eden anayasa değişikliğine bizler, Demokratlar, Türkler, Kürtler, Aleviler, Ezidiler, Süryaniler tüm Azınlıklar „HAYIR“ diyoruz!” denildi.

Bugün ayrıcı:  4 Mart  Cumartesi  Saat 12:00 – 16:00 arasında, Harburg ilçesinde  Seevepassage 2- 21073 Hamburg  adresinde bilgilendirme masaları açılacak.

Yapılan açıklama:

11 MART HAMBURG, “#Hayir” YÜRÜYÜSÜ ve MİTİNGİNE ÇAĞRI

‘Nisan’da yapılacak referendumla ülkenin geleceğini belirleyecek bir „anayasa değişikliğini“ oylayacağız.

Bu anayasa değişikliğinin en önemli noktaları nelerdir?

– Başbakanlık makamı kaldırılacak, bu görevi devlet başkanı üstlenecektir. Bakanları kendisi atayabilecek ve azledebilecektir.
– Parlamentoda kanun hükmünde kararnameler çıkartabilecek, meclisi feshedebilecek ve seçime gidebilecektir.
– Anayasa Mahkemesinin yargıçlarının çoğunu kendisi atayabilecek, yargı gücü üzerinde etkisini önemli ölçüde arttıracaktır.
– Ordu üzerindeki „başkomutanlık“ sıfatına bağlı „meclis adına“ ibaresi kaldırılarak tek başına hareket etme yetkisi verilecektir.

Bu önemli anayasal değişikliklerle bir „başkanlık sistemi“ hedeflenmekte, ülkenin gelecek yönetim biçimi üzerinde halk referendumda karar verecektir.

Her türden demokrasinin, parlamenter veya başkanlık sisteminin en onmeli kriteri „güçler ayrılığıdır.“ Yasama, – meclis-, yürütme, -hükümet- ve yargı, -mahkemenin- birbirlerinden bağımsız çalışabilmesi esastır. Ancak, hedeflenen sistem bu güçlerin birbirinden ayrılmasını değil, bizzat tek elde toplanmasını amaçlamaktadır. Dolayısıyla iktidar erki tamamen devlet başkanınının, Recep Tayyip Erdoğan`ın eline verilmektedir.

Kanunları kendisi çıkartabilecek, bu kanunları kendi atadığı bakanlar tarafından uygulatacak, bu uygulamayı da gene çoğunluğunu kendi atadığı yargıçlar tarafından „kontrol“ ettirecektir. Bunun adı, „demokrasi“ değil, „diktatörlüktür“. Şu anda somut olarak var olan rejimin meşrulaştırılmak istenmesidir.

Ayrıca, tüm sistemleri kontrol etmesi gereken „özgür basın“ da Türkiye`de susturulmuştur. Bağımsız basın sistematik olarak ortadan kaldırılmış, bir çok gazeteci tutuklanmış, bir çok yayın organı kapatılmıştır. Türkiye, basın ve ifade özgürlüğü konusunda dünyada son sıralarda yer alan bir ülke haline getirilmiştir. Her türlü eleştirel yaklaşım zorbalıkla bastırılmaktadır.

Türkiye, daha şu andan her türlü „demokratik değer ve temayüllerden“ uzaklaşmıştır. „İdam cezası“ nin tekrardan geriye getirilmesi bile gündemdedir. Olağanüstü Hal sürekli uzatılmakta, seçilmiş siyasiler, gazeteciler, sanatçılar, Kadın hakları savunuculari, muhalifler tutuklanmakta, „vatan haini“ ve „terörist“ olarak damgalanmaktan imtina edilmemektedir. Bir „korku toplumu“ oluşturulmuştur. Hedeflenen anayas değişikliğinin kabul edilmesi bu kabul edilemez durumun meşrulaştırılması anlamına gelecektir.

Diktatörlüğe, onu tescil eden anayasa değişikliğine bizler, Demokratlar, Türkler, Kürtler, Aleviler, Ezidiler, Süryaniler tüm Azınlıklar „HAYIR“ diyoruz!

11 Mart 2017 Cumartesi günü Saat 16.30 da Hamburg Hauptbahnopf yanında Hachmannplatz`ta HAYIR Yürüyüşüne tüm „Hayırcıları“ bekliyoruz.

Yürüyüşümüzde Örgütsel, Pankart, Bayrak, Flama, Döviz kesinlikle olmayacaktır, Hepimiz Na, No, Non, Nein ve HAYIR arkasında yürüyeceğiz. Tek tek bireyler, Sivil toplum Kuruluşları, Partiler, Örgütler neden HAYIR dediklerini, kendi Dövizlerini yazabileceklerdir.”

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir