Hamburg’da yeşillikler içinde umuda türküler söylendi

Hamburg Şehir merkezinde bulunan ve hergün binlerce insanın, güller, çiçekler, değişik bitki ve yeşillikler arasından gezdiği, dinlendiği ‘Planten un Blomen” park’ında Türküler yankılandı.

umuda3

Mustafa Akpolat

19 Eylül cumartesi günü, Hamburg ”Mekan”da, Hüseyin Duman yönetiminde çalışmalarını sürdüren, ‘Umuda Türkü, 7’den 70’e” korosunun ‘Planten un Blomen” park’ında 8.sini düzenlediği konserde 35 esere yer verildi.

Yaklaşık 100 kişiden oluşan koro ve saz ekibi, bir birinden güzel değişik yöre ve ozanlara, sanatcılara ait eserleri hep bir ağızdan seslendirdiler. Kimi eserlerin solo olarak seslendirildiği ve açık havada düzenlenen konserde, bir birinden güzel melodilerin güzel nameleri ve türkülerin içli sözleri park’ın her köşesine yayıldı.

umuda2

Her yıl Haziran ayında düzenlenen konserin bu yıl Eylül ayında düzenlenmesinden dolayı, havanın yağışlı olması katılımı etkilesede, Konserde yer alan ve ”7’den 70’e” adındanda anlaşılacağı gibi değişik yaş gruplarından oluşan koro elemanları büyük bir özveri ile sazlarını çalarak, türkülerini seslendirdiler.

Büyük emeklerin harcandığı, yaklaşık 4 saat süren konserin ikinci bölümünde sahne alan ”Genç Eğeliler Folklör Ekibi” sahneledikleri eğe yöresi halk oyunları ilgi ile izlendi.

Konserde her yıl olduğu gibi Barış mesajı vermek amaçıyla uçurulmak istenen 40 beyaz güvercinden bazılarının rahatsızlığından dolayı, Güvercin uçuramayacaklarını belirten Hüseyin Duman, etkinliğe katılan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir