Perşembe , 9 Şubat 2023

Hamburg’da Yeşiller, SPD’ye koşullsuz teslim oldu‏

Almanya’nın Hamburg şehrinde 15 Şubat eyalet seçimlerinde en çok oyu almasına rağmen tek başına hükümet kurmaya sandalye sayısı yetmeyen sosyal demokrat parti (SPD) ile muhalefetteki Yeşillerin iki aydır süren koalisyon görüşmeleri sona yaklaştı. Deichtorhalle adlı salonda eyalet başbakanı Olaf Scholz (SPD) ile Yeşiller partisi başkanı Katharine Fegebank yaptıkları açıklamada ” Modern Hamburg’u birlikte yöneteceğiz” mesajını verdiler.

Her iki parti üzerinde anlaştıkları koalisyon sözleşmelerini kendi partilerinin genel kurullarında tartışmaya açarak son kararı verecekler. Yeşiller 12 Nisan’da ve SPD ise 14 Nisan’da genel kurul kararı aldılar.

Hamburg'da SPD-Yeşil koalisyon anlaşması sona yaklaştı
Haber merkezi

KOLALİSYON GÖRÜŞMELERİNDE SONA GELİNDİ

Basına dağıtılan 115 sayfalık koalisyon anlaşma metninde en önemli konuların başında gelen Çevre, Eğitim, Mülteci ve Mali bütçe politikası konusunda anlaşma sağlandığı aktarıldı.

BAKANLIK SAYISI 11’E YÜKSELDİ

Hamburg eyaleti Başbakanı ve belediye başkanı (SPD) Olaf Scholz ve Yeşiller Eyalet Başkanı Katharine Fegebank, koalisyon görüşmelerinden anlaşmaya vardıklarını açıkladıktan sonra bugüne kadar 10 olan Senatörlük sayısının 11’e yükseltildiğini belirtiller. Buna göre 8 senatörlüğün kolaisyonun büyük ortağı SPD’ye 3 senatörlüğün de (Çevre, Enerji ve Adalet bakanlığı) Yeşillere verildiği kaydedildi.

YEŞİLLER BAŞKANI FEGEBANK BİLİM VE ARAŞTIRMA BAKANI OLACAK

12 Nisan ve 14 Nisan tarihlerinde yapılacak olan parti genel kurul toplantılarında genel hatlarıyla anlaşmaya varılan koalisyon ortaklığına onay verilirse, Yeşiller başkanı Katharina Fegebank eyalet parlamentosu kabinesinde Bilim Araştırma ve Eşitlik bakanlığı, Fraksiyon başkanı Jens Kerstan ise Çevre Bakanlığı görevini yürütecekler.

Yapılan Ortak açıklamada görüşmeler sonrası Koalisyon kurma konusunda anlaştıklarını açıklayan her iki partinin Hamburg Eyalet başkanları, iyi bir koalisyon sözleşmesi üzerinden anlaştıklarını söylediler.

Olaf Scholz yaptığı açıklamada, “Uzun süreli görüşmelerde güzel bir ortaklık üzerinden anlaştık. Bütün konuları tek tek ele alarak konuştuk ve üzerinde anlaşmaya vardık. Hamburg yüksek yaşam kalitesi olan bir şehir olarak 5 yıl daha güzel yönetilerek vatandaşa hizmet ederek gelişmeye devam edecek. Halen görevdeki senatonun başarısı yeni dönemde de devam edecek” şeklinde görüş belirtti.

HAMBURG BİSİKLET ŞEHRİ OLACAK

Yeşiller Hamburg parti başkanı Katharina Fegebank ise yaptığı açıklamada; “Hamburg’u önümüzdeki 5 yıllık sürede daha modern, renkli ve yeşil yapmak için SPD ile koalisyon görüşmelerinden anlaştık. SPD’nin birikimi ve gücü ile Yeşillerin taze fikirlerini bir araya getirdik. SPD-Yeşiller’den oluşacak olan senato, Yüksek öğrenim, hizmet alanından daha iyi personel politikası, çocuk yuvaları, Hamburg’un Bisiklet şehri olması konularına ağırlık verecek. Ben bu konularda başarılı olacağımıza inanıyorum.” şeklinde görüş belitti.

KOALİSYON ANLAŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

2017 yılı içinde yapılacak Olimpiyatların Hamburg’da planlanmasının Hamburg için tarihi öneme sahip olduğu belirtildi.

Yeşillerin seçim vaadi olan hafif raylı tren konusunda her iki parti bunun yerine mevcut metro sistemi (U-Bahn) ve bisiklet yolu ağının genişletilmesi ve artırılması konusunda anlaştı. Yeşillerin seçim vaadi olan ve taviz vermeyecekleri tartışma konularından biri olarak beklenen Elbe nehrinin derinleştirilmesine Yeşiller karşı çıkmadı.

Daha önce bütçe ve eğitim konularında da anlaşma sağlayan SPD ve Yeşiller liman, ekonomi ve ulaşımda da sorununu da bu şekilde aştı.

Konuyla ilgili Yeşiller Hamburg Parti Başkanı Katharina Fegebank varılan anlaşmadan memnun olduğunu belirterek, “Liman, ekonomi ve ulaşım konularına çok zaman ayırmamıza değdi” dedi.

Brüksel’de mahkemede sonucu bekleyen Elbe nehrinin derinleştirilmesini kasteden SPD Meclis Grup Başkanı Andreas Dressel ise Hamburg limanı için çok önemli karar aldıklarını bildirdi.

KISA YORUM

Mustafa Akpolat

8 Nisan günü düzenlenen basın toplantısında Belediye başkanı, SPD Eyalet Başkanı Olaf Scholz ve Yeşiller Eyalet Başkanı Katherine Fegebank, Koalisyon görüşmelerinden anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Üzerinden anlaşılan Koalisyon sözleşmesine bakıldığında Yeşillerin, SPD’ye koşulsuz teslim olduğunu görmek mümkün. Anlaşma, karşılıklı taviz yerine, tüm noktalarında SPD’nin önceki politikasının bir devamı niteliğinde gerçekleşti.
15 Şubat’ta gerçekleşen Hamburg Eyalet parlamento seçimlerinden sonra tek başına iktidar olamayan SPD, Yeşillerle yaklaşık 2 aydır devam eden koalisyon görüşmelerinde sona gelindi.
Yapılan ortak açıklamada görüşmeler sonrası koalisyon kurma konusunda anlaştıklarını açıklayan her iki partinin Hamburg Eyalet başkanları, iyi bir koalisyon sözleşmesi üzerinden anlaştıklarını söylemelerine rağmen, durum öyle görünmüyor.
Yeşiller, seçim öncesi programlarında bulunan bir çok konudan vazgeçerek, tamamen SPD’nin daha önceki politikası doğrultusunda anlaşarak, tam anlamıyla koşulsuz olarak SPD’te teslim oldu.
Yapılan görüşmeler sonrası, SPD’nin şimdiye kadar var olan politikasına sadece söylemde yapılan küçük değişikliklerin dışında aynen devam edecek. Yeşiller kazanım olarak Hamburg’un bir Bisiklet şehri olma fikrini kabul ettirdiklerini belirtselerde, bu konu da 2020 yılı ve daha sonrasına aşamalı olarak havale edilmiş oldu.
Onun dışındaki kimi konular, SPD’ninde söylemde üzerinden durduğu ama yaşama faklı gecen konulardı. Yüksek Öğrenim konusundaki politikası, Kreşler ve personel konusunda bütçe artırılacağı belirtilsede, bunun hangi alanlardan kısıtlanarak bu alanlara aktarılacağı ve ihtiyaca ne denli cevap vereceği ise belli değil.
Olaf Scholz yaptığı açıklamada, Uzun süreli görüşmelerde güzel bir ortaklık üzerinden anlaştık. Bütün konuları tek tek ele alarak konuştuk ve üzerinden anlaşmaya vardık. Hamburg yüksek yaşam kalitesi olan bir şehir olarak 5 yıl daha güzel yönetilerek vatandaşa hizmet ederek gelişmeye devam edecek. Halen görevdeki senatonun başarısı yeni dönemdede devam edecek. Bu ekonomi ve iç güvenlik konularında da gelişim devam edecek şeklinden görüş belirtti.
Yeşiller Hamburg parti başkanı Katharina Fegebank ise yaptığı açıklamada; çalışmalarımıza değen zor bir süreci geride bıraktık. Hamburg’u önümüzdeki 5 yıllık sürede, daha moderin, renkli ve yeşil yapmak için, SPD ile koalisyon görüşmelerinden anlaştık. SPD’nin geleneksel birikimi ve güçü ile Yeşillerin taze fikirlerini bir araya getirdik. SPD-Yeşiller’den oluşacak olan senato, Yüksek öğrenim, hizmet alanından daha iyi personel politikası, çocuk yuvaları, Hamburg’un Bisiklet şehri olması konularına ağırlık verecek. Ben bu konularda başarılı olacağımıza inanıyorum. ” şeklinden görüş belitti.
Basın açıklamasında SPD Parlameto Grup başkanı Andreas Dressel ve Yeşiller parlamento Grubu adına Jens Kerstan yaptıkları açıklamalarda görüşmelerden memnun kaldıklarını belirten açıklamlar yaptılar.
Her iki parti üzerinden anlaştıkları koalisyon sözleşmelerini kendi partilerin genel kurullarından tartışmaya açarak son kararı verecekler. Yeşiller 12 Nisanda ve SPD ise 14 Nisanda genel kurul kararı aldılar.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.