Pazar , 5 Şubat 2023

Hamburg’da yaklaşık 150 bin kişi tolerans için sokaklardaydı

1980 yılından bu yana Hamburg’da kutlanan Christopher Street Günü’nü (CSD), renga renk kostümler giyen eşcinseller, süslenen Tırlar, taşınan pankart ve dövüzlerle, müzik, dans ve gösterilerle gerçekleşti.

CSD hamburg_1
Güncel / Hamburg

Değişik partileri temsilen politikacılar’da yürüdü
CSD Festivaline Hamburg ikinci belediye başkanı Katharina Fegebank (Yeşiller), Sosyal senatör Melanie Leonhard (SPD), SPD Grup Başkanı Andreas Dressel’in yanı sıra Korsan Parti, FDP, CDU, partileri temsilen politikacılarda katıldı.

6 Ağustos Cumartesi günü, değişik renk, kostüm ve kıyafetleriyle yürüyen eşcinseller ”Anayasada eşitlik”, ”Ayrımcılığa hayır” yazan dövüzlerin yanı sıra homofobiye karşı, tolerans için sloganların yer aldığı pankartlar taşıdılar. Cumartesi günü Langen Reihe cadesinde başlayan Festival, şehrin en işlek caddelerinde olan Balındam ve Jungfernstig ve Alster gölü etrafından devam etti.
Eşcinsellerin her yıl yaz aylarında kutladıkları CSD’nin geçmişi, New York kentinde 1969 yılının haziran ayında eşcinsellerin özellikle Christopher Street adlı caddede polisle çatışmalarına dayanıyor.


Christopher Street Day (CSD), Avrupa’da yer alan senevî LGBT Onur kutlaması ve gösterisi.Ayrımcılık ve dışlanma karşıtlığı ve LGBT hakları adına Avrupa çapında birçok şehirde sunulur. Bir tek Almanya’da ve İsviçre’de “Christopher Street Day” ismi kullanılır; diğer ülkelerde ise “Gay Pride”, “Pride Parade” veya Türkiye’de “LGBT Onur Yürüyüşü” isimleri kullanılır. Avusturya’da bu etkinliklere “Rainbow Parade” (“Gökkuşağı Yürüyüşü”) ismi verilir.

En büyük CSD etkinlikleri Madrid, Köln, Berlin ve Zürih’te yer alır.Onur Haftası Christopher Street Day olarak geçen bu hafta, ABD’de 1970’lerin başında eşcinsellerin baskılar karşısında birkaç gün süren protesto yürüyüşleri ve direnişlerinin sonucunda (Stonewall ayaklanmaları) kutladıkları bir haftadır. İsmini bu direnişlerin yer aldığı New York’taki Christopher Street’ten alır. (wikipedia)

Foto albüm: #Christopher street day (CSD) Hamburg 2016 

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.