Perşembe , 9 Şubat 2023

Hamburg’da Tiyatronun Mart bereketi

Hamburg’da Türkiyelilere yönelik değişik siyasal, sosyal, kültürel ve sportif faaliyet yürüten bir çok kurum ve kuruluş bünyesinde devam eden etkinlikler toplumun değişik kesimlerini bir araya getirmekte.
Asmin_1
Mustafa Akpolat / Haber / Yorum
Genel anlamda ilginin sınırlı olduğu ve belli düzeyde katılımın sağlandığı etkinliklerin gerçekleşmesinde bir çok insanın beklentisiz özveri ve emeği bulunmakta.
Bu etkinliklerden bazılarınıda Tiyatro alanında yürütülen çalışmalardır. Sabit bir çalışma makanları veya bir kültür merkezinin olmayışı, çalışmaların istikrarını, verimliliği ve daha geniş kesimleri kapsamasınıda olumsuz yönde etkilemektedir. Diğer bir yanı ile, herkesin ”kendi patronu” olduğu ve bağımsız çalışma koşullarının zedelenmemesi düşüncesi ile mekan ve yer imkanı olan kurumların dışından kalmayı tercih etmekteler. Bu tür çalışmalarda, bir kurum bünyesinde faaliyetlerini istedikleri rahatlıkta sürdüremeyecekleri düşüncesi ile mesafeli durmaktalar. Bu durum,  düzenlenen etkinliklere katılımı da etkilemektedir. ”Örgütlü” çalışmaların dışındaki etkinlikler genellikle bir kaç kişinin özel cabası ve gayreti ile gerçekleşmektedir. Gerçi ”Örgütlü” yapıların gerçekleştirdiğ etkinliklerde genellikle kendi ceperindeki katılımlarla gerçekleşmektedir. Kimi zaman, aynı zaman veya aynı günde değişik mekanlarda aynı içerik veya amaca yönelik etkinlikler, gerek katılım gerekse kalite ve verimlilik açısından zayıf kalmaktadır.
Asmin_3
Tiyatro Asmin uzun yıllara dayanan birikimi Ferman Karayiğit’in Tiyatro sevdası ile yol almaya devam ediyor. Onlarca oyunu yazan, yöneten, reklamını dağıtan, oyuncuları evlerinden toplayan ve gerekirse tekrar evine kadar bırakan, oyun sonrası ortalığı toplayan Karayiğit, en son sahneye taşıdığı ‘Ah Ben Sağa Ochsenzolle’le, Meclis çatısı altından bulunan partilerin temsilcilerini bir timarhaneye doldurduğu oynunda, neresinin timarhane neresinin meclis olduğunu düşündürmekte. Yaşanan acılarında işlendiği oyunda kimi zaman gülen izleyici, kimi zaman nemli gözlerle oyunu ayakta alkışlayarak ayrıldılar salondan. Hemen hemen tüm oyuncuların yeteneklerini sergilediği ve geçtiğimiz günlerde 2 gün üst üste sahnelenen oyunu izlemek isteyen Tiyatro severler, 27 Mart tarihlierinde saat 15’te düzenlenecek olan ”Dünya Tiyatrolar günü”nde Bergedorf, Haus im Park Gräpelweg 8 adresinde izleme imkanları var. Yönetmenliğini Ferman Karayiğit’in yaptıği “Ah Ben Sağa Ochsenzolla”oyununda Nurcan Keskin, Sevgi Polat, Haydar Bakay, Canan Yılmaz, Sibel Kara, Nuhmettin Karagül, Seher Yıldızı, Gülsever Beyazgül ve Mehmet Koca rol alıyor.
26 Mart tarihinde saat 20’de Lichtwark Bergedorf Theater adresinde, yine Ferman Karayiğit’in yazdığı ve Zeynep Sönmez’in yönettiği Divan Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan “Maraş’a Agıt ” oynu sahnelenecek
Aykırı Tiyatro’nun 17 Mart Perşembe günü, Friedrich Dürrenmatt’ın “Fizikçiler” eserinden derlenen ”Aykırı Hayatlar” oynu sahnelenecek.
”Absürd tarzında hazırlanmıs bir tiyatro oyunu. „Aykırı hayatlar“ İnsanın kendi geleceği üzerindeki çaresizliğini konu alan oyun, bilimde son gelişmeler ışığında bilimsel etiği ve insanlığın entelektüel sorumlulukları ile başa çıkabilme yetisini sorgular. Oyunun ana konusu bilimin sorumluluğu üzerinedir. Oyuncular bu sorgulamayı, her durumun olası en kötü sonuca ulaşması olan kendi drama teorisi ile bağdaştırarak oyunu kurgulamaktadırlar.” denilen ve yönetmenliğini Mahmut Canbay’ın yaptığı oyunda, Aynur Canbay, Zeynep Sönmez, Bülent Taşi Kemal Doğan, Filiz Köylüoğlu, Gürsel Yıldırım, Özgül Karık, Nuhmettin Karagül, Gülsen Aykurt, Behçet Tikit ve Mehmet Tüm rol almakta.
 17 Mart Perşembe günü saat 19.00’da Amandastr. 58 adresindeki Mut Tiyatrosu’nda ve  18 – 19 Mart tarihlerinde ise aynı yerde saat 20.00’de sahnelenecek

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.