Perşembe , 9 Şubat 2023

Hamburg’da Sur halkıyla dayanışma etkinliği gerçekleştirildi

12 Şubat Cuma günü, Hamburg  Haziran Hareketi tarafından, ”SUR’a Omuz Ver”  adı altında Hit-House gösteri ve toplantı  salonunda düzenlenen dayanışma  etkinliği yoğun ilgi gördü.

sur2

Mustafa Akpolat

Devrim, demokrasi  ve  özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına  yapılan saygı duruşu ile başlayan  dayanışma  etkinliği,  Hamburg  Haziran Hareketi adına yapılan konuşma ile devam etti. Gecede Hamburg HDP bileşenleri adına  Naime Erdem Başaran, Hamburg ve SH CHP Birliği adına Adil Dişli, Altona SPD Belediye  Meclis üyesi Behçet Algan, Bergedorf  AKM  Başkanı Alper Doğan birer konuşma yaparak faşizme karşı mücadele çağrısında bulundular. Etkinlikte ayrıca Amed Hazıran Meclisi ve  değişik kurum ve kuruluşlardan  gelen destek mesajlarıda okundu. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden etkinliğin kültürel  programında, Bergedorf Alevi Kültür Merkezi THM korosu, Engin Çınar, Grup Dağlara Ezgi, Sedat Boyraz, Kenan Koçkaya, Hüseyin Ertuğrul, Hasan Hüseyin Sarı, Melkuni, Seval & Hüseyin, Haak-Bir Korosu, Aşır Özek, Grup Mihman, Şener Yıldız ve grubu Sterk yer alarak,  Türkülerle, şarkı ve şiirlerle, Anadolu ve  Mezopotamya ‘nın tüm renkleri,  güzellikleri, acıları, direnişleri, sevda ve hüzünleri  sahneye taşınırken etkinlik  direnişin sembolü  halaylarla son buldu.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı  etkinlikte Sur  halkıyla dayanışma amacıyla    7 bin 450 Euro elde edildiği belirtildi.

İnsanlık susuyor!

Dayanışma gecesini düzeyleyen Hamburg Haziran Hareketi adına İlhan İçöz’un  yaptığı konuşmada, ”Muhalif düşünceyi ve eleştiriyi kabullenemeyen, herkese, her ses verene savaş  ilan eden ”Başkan!” olabilmek adına  canavarlarına öldür ve katliam tatlimatı veren bir diktatör var karşımızda.  Bu gözü dönmüşlüğün ardışığı olan ve neredeyse iki aya varan yasak; kanıksanan silah seslerine, sokakta evlerde mahsur kalan yaralıların, kayıpların bıraktığı çığlıklara çocukların, bebeklerin ağlamaları karışıyor. Bu akşam burada Sur’a omuz vereceğiz.  İnsanlık suçu işlenen, en çirkin diktatör rejimlerini aratmayan bir zihniyete  dur demenin yollarını  arayacağız birlikte.

İnsanlık suçu işleyen bir  hükümet ve vicdansızlığın en çirkinini üstlenmiş bir yığın!

Gezi bir ışık olmuştu çoğumuz  için yitirdiğimiz tüm canlara rağmen nefes alabildiğimizi hissettik, umutlandık. İlk defa doğuyla barıştı batı. İlk defa 90’ların gençlerine umutla bakmaya başladık. Anladık, farkındalık yarattı  zihinlerimizde gezi. Bu süeçte birleşe birleşe büyüdük, Haziran olduk.

Kent kent, sokak sokak ses olduk, omuz verdik!

Belki zalimlerin yolunu şimdilik  kesemeyeceğiz  ama ses olacağız. Hamburg’dan Sur’a  ses olacağız, nefes olacağız inadına barış şiarıyla” denilen konuşmada, etkinlikte  toplanan yardımların tamamının yaşam mücadelesi veren  Sur Halkıyla  dayanışmada kullanılacağı belirtildi. Ayrıca Dayanışmada bulunan tüm sanatçılara,   kuruluşlara ve Hıt House salon işletmecilerine   teşekkür edildi.

Etkinlikte  HDP Bileşenleri adına  Naime Erdem Başaran yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi. ”Savaş halklara düşmanlıktır, bu topraklarda adil, eşit ve hakiki bir barış kurulana dek dayanışma içinde yan yana mücadele etmek gibi bir yükümlülügüzün oldugunu altini bas-tirarak çizme zamanidir.. Bugün artik ‘Her yer Cizre, her yer Sur, her yer direniş‘tir. „Sur‘a Omuz Ver!..“ yardım gecesine katılan her birinizi bir kez daha selamlalıyor bir nebze de olsa ‚ Barış Ülkesi‘nin insanına sunulan katkıdan dolayı teşekkür ediyoruz.. Öncelikle, eşitlik, kardeşlik ve barış için organize edilen ‚Sur‘a Omuz Ver!..‘ adlı yardım gecesini düzenleyen degerli dostlarimiza tesekkürür ediyoruz. Zaman, irkçılığın ve faşizmin tuzaklarına düşmeden, mezhep ayrımcılığına prim vermeden dayanışma ve bir birimize sahip çıkarak, Baris Ülkesi‘nin inşaa zamanıdır..

Cizre‘de uygulanan sokağa çıkma yasağı 60 günü aşmış, üç ayrı bodrumunda kuşatılmış insanlar kurşunlanıyor bombalanıyor, çığlıklarla bizden yardım istiyorlar.  Savcı oraya girmiyor çünkü izin verilmiyor. Cenazeler değişik evlere, bodrumlara bırakılıyor, sonra belediyelerin ambulansları çağırılıyor, cenazeler değişik şehirlere gönderiliyor. Otopsiyi yapacak savcılar, doktorlar çok sayıda cenazede aynı ölüm şeklini tesbit edemesin diye.

Savaş halklara düşmanlıktır

Yakılmış, kurşunlanmış ölü bedenler,  büyük bir savaş ve insanlık suçu isleniyor dünyanın gözleri önünde.  Tüm bu olanlar Akp‘nin kendisinden hesap sorulacağını bilmesinin göstergesidir. Kürt halkının top yekün direnişi karşısında diktatörlük, katliam ve soykırım çıkmazına girmiştir ve yenilecektir.

Zaman‚ saray’ın savaş inadına karşı, hep birlikte ‘Bu suça ortak olmayacağız…’ diye haykırıp, toplumun en geniş kesimlerini kapsayan demokratik mücadele birliğini oluşturarak mücadeleyi yükselterek demokrasi güçleri ve halklarımızla, Kürt halkına yönelik ‘Çöktürme Planı’nı boşa çıkartarak, hem ilçelerdeki saldırıları hem de AKP Hükümeti’nin Saray darbesi aracılığıyla diktatoryal bir rejime gidişini durdurma, umutla ve inançla İnadına Barış ülkesini inşaa zamanı.. Hayatın her alanında demokratik bir hak olarak mücadeleyi örgütlemek, demokrasi ilkelerinde ortaklaşabilecek tüm siyasi yapılarla, toplumsal muhalefetin tüm özneleriyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, kadın ve gençlik yapılarıyla, vicdan sahibi yurttaşlarla, meslek örgütleriyle, inanç çevreleriyle ortak bir mücadele zeminini geliştirme zamani.. Ekin Wan‘in cenazesine askerler tarafından işkence edilerek teşhir edilmesini kınama, kadın bedeni üzerinden yürütülen savaşa sessiz kalmayacağımızı belirtme zamanıdır.

Her yer Cizre, her yer Sur, her yer direniştir

Savaş halklara düşmanlıktır bu topraklarda adil, eşit ve hakiki bir barış kurulana dek dayanışma içinde yan yana mücadele etmek gibi bir yükümlülügüzün oldugunu altını bastirarak çizme zamanıdır.  Bugün artik ‘Her yer Cizre, her yer Sur, her yer direniş‘tir…. „Sur‘a Omuz Ver!..“ yardim gecesine katılan her birinizi bir kez daha selamlalıyor bir nebze de olsa ‚ Barış Ülkesi‘nin insasına sunulan katkidan dolayi tesekkür ediyoruz.”

Hamburg ve SH CHP Birliği adına kısa bir konuşma yapan  Adil Dişli,  değişil kültürel değerlerin, güzelliklerin  bir arada, özgür ve  kardeşce yaşayacağı, demokrasinin hüküm süreceği  bir ülke özlemini ifade  ederek,  ‘’Sur ile daynaışmamızı bildirir, kahrolsun faşizm, yaşasın halkların kardeşliği’’ diyerek  sözlerini tamamladı.

Kahrolsun Faşizm

SPD Altona Meclis üyesi Behçet Algan konuşmasında ‘’Ortadoğuda,  Türkiye’de kan gövdeyi götürürken, faşizm kan dökmeye devam ederken,  birilerinin  sadece bir tek derdi var , koltuk. Bunlara karşı durması gerekenler,  bu düzende çıkarı olmayan  herkestir, gençler, kadınlar başta olmak üzere herkes, gerek ülkedeki gidişata gereksede bir bütün  bu haksızlıklara ve zülme karşı bir şemsiyenin altından bir araya gelmesi gerekiyor.  Bu yaşanılanlar biliyoruzki sadece Türkiye’de kaynaklanmıyor NATO,  ABD, Suudi Arabistan ve onların güdümünde olan Ülkemizin yöneticilerine  karşı mücadele de  bir olmalıyız, diri olmalıyız, birleşmemiz gerekiyor. Bunu yapamazsak bu zülm devam eder. Ben insanım diyen  herkesin ortak asgari temelde bir arya gelmesi gerekir. Önümüzde çok vahim günler bizi bekliyor. Gelin hep birlikte Kahrolsun faşizm diye haykıralım, haykıralım ki hep  bir ağızdan sesimiz gür çıksın, güçümüzü birleştirirsek  daha güçlü olacağımız gibi’’ diyerek etkinliğe katılanlar  hep bir ağızdan Kahrolsun Faşizm  sologanını haykırdılar.

Etkinik fotoğrafları…>>

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.