Cumartesi , 28 Ocak 2023

Hamburg’da Sokak Çocukları Projesi Bitme Noktasında!

Hamburg’da Merkez tren istasyonu yanında bulunan Bieberhaus adlı binada faaliyetlerini sürdüren ”KIDS /Basis & Woge” adlı derneğin ”Sokak çocukları projesi” (Straßenkinderprojekt Kids) adlı çalışması bitme noktasına geldi.

KIDS_muss_bleiben_2016-01-28_

Güncel Haber Merkezi

2006 yılında ”Alstria Office Reit-AG” adlı şirkete satılarak özelleştirilen Bieberhaus’da 23 yıldır faaliyetlerini sürdüren dernek müdürü konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, derneğin Merkez Tren istasyonu yanındaki yerin kapatılarak, şehir merkezinden uzak bir yerde faaliyet yürütülmesi durumunda, derneğin, sokak çocuklarının ilk başvuru, yardım ve acil durumlarına yardımcı olma özelliğini yitireceğine belirtti.

Czarnitzki, söz konusu çocukların genellikle şehir merkezinde bulunmaları ve onlara ulaşmada, yardım edilebilmede ve onların kendilerine ulaşmada, yardım merkezinin de bu çevrede bulunmasının önemine vurguda bulundu.

Almanya’nın en büyük ”Sokak çocukları Projesi” olan ve 23 yıldır aynı binada faaliyet yürüten ”KIDS” , ev sahibi firma konumunda olan ”Alstria Office Reit-AG”, binanın modernize edilerek büroya dönüştürüleceği gerekçesiyle 1 Ekim tarihinden itibaren kira sözleşmesini feshetti. Dernek Müdürü Sosyal Pedagog Burkhard Czarnitzki, Hamburg Şehrinin sorumluluğu gereği, sokaktaki gençlere danışma ve barınma imkânı veren merkezin korunması için, Hamburg Belediye başkanı Scholz, Sosyal Senatörü Dr. Leonhard ve Kentsel Gelişim ve Konut senatörü Dr. Stapelfeldt’a çağrıda bulunarak, derneğin faaliyetlerini sürdürebileceği ve Merkez Tren istasyonu yakınlarından yeni bir yerin kiralanmasına veya var olan yerin kira sözleşmesinin devam ettirilmesine yardımcı olmalarını talep etti.

Açıklamada ayrıca,”KIDS/basis & woge” derneğinin, proje kapsamında, sokakta kalan çocuk ve gençlere, haftanın 6 günü danışma, yemek, duş ve yatma imkânı sağlandığını ve ayrıca kimi zaman da evsizlere yardım edildiği belirtilirken, 12-18 yaşları arasında, değişik ve ağır sorunları bulunan gençlere yardım eden sosyal danışmanların, gençlere yaşamlarını düzenleyebilme, özgüvenlerini kazanma ve yeni bir perspektif edinmeleri konusunda da yardımcı olduklarını belirtti. Dernek çalışanlarının sadece geçen yıl içinde 400 den fazla genç insanla on bin defadan fazla kontakta bulunduklarını ve sorunları konusundan yardımcı olmaya çalıştıklarını dile getiren Czarnitzki, projenin, ”Hamburg Çalışma, Sosyal, Aile ve Uyum” dairesince finanse edildiğini ama daire yetkililerinin şimdiye kadar yeni bir yer konusundan girişimde bulunmadıkların söyledi. KIDS/basis & woge” derneği ayrıca internette açtığı bir sayfada imza kampanyası düzenledi. Sayfaya : Buradan  ulaşabilirsiniz.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.