Salı , 26 Ekim 2021

Hamburg’da Sivas katliamı lanetlendi

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen,  Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nin  yakılması ve 33 yazar, ozan, şair, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak hayatlarını kaybetmesi Hamburg”da lanetlenirken  yaşamını yitirenler bir kez daha anıldı.

Mustafa Akpolat/ Hamburg/Güncel

Düzenlenen anma etkinliklerde, 2 Temmuz 1993 Sivas-Madımak katliamının  üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen, katliamın  bir çok yönünün karanlıkta kaldığını ve  yaranın hala kanamaya devam ettiği, bir şeyin değişmediği ifade edildi.

Saldırıyı gerçekleştiren, buna alet olan ve aynı zihniyeti taşıyanları bir kez daha lanetlendiği iki ayrı etkinliğe, Hamburg ve çevresinde faliyet yürüten Alevi dernekleri ve Hamburg Demokratik Güçbirliği bünyesinde yer alan kurumların üyeleri katıldılar.

Sivas olaylarının 20. yıldönümü nedeniyle yapılan konuşmalarda, Sivas katliamının bir insanlık suçu olduğunu, asla unutulmayacağı ve unutturulamayacağı ifade edildi.Katliamın perde arkasındaki asıl güçlerin ortaya çıkarılması ve hakettikleri cezanın verilmesi gerektiği ifade edilen konuşmalarda katiamı gerçekleştiren zihniyetin bugün iktidarda olduğu belirtildi.

Alevi derneklerinden anma etkinlikleri

Sivas Katliamının 20. yıl dönümünde Hamburg ve çevresinden faaliyet yürüten 8 Alevi derneği ortak düzenledikleri etkinliklerle, katliamda yaşamını yitiren 33 aydın, şair, yazar  ve iki otel çalışanı anıldı. 3 gün süresince  Hamburg’un en işlek caddelerinden Mönckebergstrasse, Gerhart-Hauptmann-Platz’da kurulan cadırlarda, kamuoyunu bilgilendirme faaliyeti gerçekleştiren Hamburg Alevi Kültür Merkezi, Hamburg  Alevi Toplumu-Haak.Bir, Alevi Toplumu Geesthacht , Wedel, Bergedorf,  Harburg,  Wedel,  Winsen  dernekleri , 2  Temmuz Salı günü  Hamburg Türkiye Başkonsolusluğu önünde düzenledikleri mitinle etkinliklerini devam ettirdiler. Dernekler adına yapılan konuşmalarda, Sivas katlıamının  Türkiye tarihinde kara bir leke olarak kalacağını ve katliamda yaşamını kaybedenlerin unutulmayacağı ifade edilirken, AKP hükümetinin  bu konudaki politikasıda eleştirilerek, Başbakanın,  mahkemenin  dava ile ilgili verdiği  ”zaman aşımı” kararından sonra  sarf ettiği sözler hatırlatıldı.20 yıl geçmesine rağmen üç firari sanığın yakalanmadığına dikkat çekerek, devletin Sivas davasına yaklaşımını ”siyasi katliam” olarak nitelendirildi.

 

 

Hamburg Türkiye Başkonsolosluğu önünde anma etkinliği

Sivas katliamında  ve  demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinililk  Alevi dedesi Tacım Taştan’ın konuşması ile devam etti. Alevi dernekleri adına  konuşma yapan dernek başkanları,  Alper Doğan, Ali Ay ve Özgür Yüksel, Madımak Otelinin utanç müzesi yapılmasını talep ederlerken, katliamda yaşamını kaybeden canları unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirttiler, Katillerin Avrupa’da elini kolunu sallayarak aramızda gezdiklerinide belirttikleri konuşmalarda, katliamın zaman aşımı olamayacağını ve katillerin yargılanmasını talep ettiler. Konuşmalarda ”Sivas katliamını unutturmak isteyenlere inat, katledilen, ülkemizin  aydınlık yüzlerin ışığını söndürmeye çalışanlara inat, örgütlülğümüzle, bitmeyen bir azimle sonuç alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Hep birlikte bu karanlık düşüncelere karşı dimdik duracağız. Onun için şimdi tek yürek olarak buradayız. Sivas katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, katliamı gerçekleştirenleri ve destekçilerini bir kez daha lanetliyoruz” dediler.Katliamda yaşamını kaybedenlerin  isimleri tek tek  okunarak, mitinge katılanlar her bir okunan isim içim ‘burada”  cevabı verirken, her bir canın anısna birer mum yakılarak  konsolosluğun önüne bırakıldı.  Etkinlik, Sedat Boyraz ve Serap Mutlu Barak’ın seslendirdikleri Türküler, değişlerden sonra  Semah dönülerek  sona buldu.

Demokratik Güçbirliğinden Anma etkinliği

2 Temmuz tarihinde  Altona semti tren istasyonu yakınında, Hamburg Demokratik Güçbirliğini oluşturan kurum ve dernekler tarafından düzenlenen  ayrı bir anma mitinginde, katliam lanetlenerek, katliamda yaşamını yitirenler anıldı.. Kurumlar ve dernekler adına yapılan konuşmalarda süreç anlatılmasının yanı sıra, demokrasi mücadelesinin devam edeceği belirtildi.

Daha fazla Fotoğraf için:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151758932666495.1073741848.363429786494&type=3&uploaded=25

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir