Çarşamba , 5 Ekim 2022

Hamburg’da Şengal’le dayanışma etkinliği yapıldı

3 Ekim tarihinde Hamburg’da Üniversite salonunda düzenlenen bir kültürel etkinlikle Şengal ile dayanışma amacıyla 10.400 Euro bağış toplandı.

Şengal Dayanışma İnsiyatifi tarafından düzenlenen ve Tüday İnsan Hakları Derneği, Hamburg Altona Alevi Kültür Merkezi, Kürt Kadınlar Platformu, Altona Kültür Formu ve Şehrazat Kadın Derneği tarafından desteklenen etkinlikte Adirjam, Asir Ozek, Ciwan Tengezar/Adar, Mehmet Akbas, Paula Darwish, Rosna, Sakina &Trio Mara Müzikleri ile sahne alırken, Moda tasarımcısı İnci Hakbilen kendi el emeği olan 5 ulusal geleneksel motivleri içeren elbiseyide dayanışma amacıyla satışa çıkardı. Etkinlikte Bêrîvan Aymaz, (Yeşiller Köln Belediye meclis üyesi) Aysel Özkan, (Sol Parti Altona ilçe meclis üyesi) ve Cindi Tuncel, Sol Parti Beremen Eyalet Milletvekili) birer konuşma yaptılar. Sunuculuklarını Leyla Zerya ve Aysel Özkan’ın yaptığı etkinliğr yaklaşık 350 kişi katıldı.

Etkinlikle ilgili olarak kısa bir açıklama yapan Aysel Özkan, ”Bilindiği gibi Şengal ile dayanışma inisiyatifi olarak 3 Ekim 2014 tarihinde bir yardım konseri düzenledik.Bu Konser aracılığıyla 10.400 € bağış elde edilmiştir. Ve Bu bağış konserde de bildirdiğimiz gibi “Zentralrat der Yeziden in Deutschland” yani „Almanya Yezidiler Konseyine“ e teslim edilecektir.
Çok kisa zamanda başarılı bir sonuç elde ettik. Bu yardımın ezidi kardeşlerimizin yarasını saramayacığının bilincindeyiz. Ama oradaki magdurlara her bir yardımın çok önemli olduğunun bilinci bizim mahzun ve mahcup olmamızı biraz dindiriyor.” dedi.

Mustafa Akpolat

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.