Cumartesi , 28 Ocak 2023

Çavuşoğlu Hamburg’da protesto edildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 7 Mart  Salı günü   Hamburg  Veddel semtinde bulunan  bir düğün salonunda iptal edilen toplantısı, Norderstedt’te bir başka düğün salonunda  yapılacaktı. Aynı gün içerisinde iki salon toplantısının da iptal edilmesiyle, başka bir yer arayışıda sonuçsuz kalınca, Hamburg Başkonsolosluğu Rezidans bahçesinde  yaklaşık 200 davetlinin katıldığı bir  toplantı gerçekleştirildi
Hamburg’da bulunan demokratik kitle örgütleri Bakan’ın 7 Mart Salı günü Hamburg’a geleceği haberi üzerine protesto edileceğine yönelik çağrılarda bulundular.
”Hamburg HAYIR Oluşumu” olarak yapılan çağrıda; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’li vekilleri ve dışişleri bakan’ının Almanya’da ki demokrasiyi kötüye kulanarak, Türkiye’de ki faşist diktatörlüğün propagandasını yapmaktalar. Türkiye’de yok ettikleri ifade özgürlüğünü, Almanya’da kendileri için talep etmekteler. Türkiye’de binlerce Muhalif, Gazeteci, Avukat ve Akademiker tutuklanmış, kürtlerin yaşadığı şehirler ve köyler yerle bir edilmişken, Erdoğan’ın Almanya’yı Hitler Almanyasına benzetmesi kabul edilemez. Bütün bunlardan dolayı bugün AKP hükümetinin dişişleri bakanı Çavuşoğlu’nu protesto ederek, Türkiye’de ki demokrasi, barış ve ifade özgürlüğü mücadelesine destek vermek istiyoruz” görüşlerine yer verildi.
 
İptal edilen salon toplantılarından sonra belirsizleşen toplantı yeri, bugün sabah saatlerinde Hamburg Şehir merkezindeki Alster Gölü kenarında  bulunan Konsolsluk Rezidansı olarak kesinleşmesi ile değişik uluslardan kitle örgütleri Almanca ve Türkçe protesto çağrısında bulundu.
Yüzlerce kişinin katıldığı ve   Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto eyleminde,  Hamburg Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir ve kurumlar adına Türkçe, Almanca, Kürtçe konuşmalar yapıldı.  Gösteride”Diktatörlüğe hayır” ”Çavuşoğlu Defol” Yaşasın halkların dayanışması,’ ”Kahrolsun faşizim yaşasın mücadelemiz” Faşizme karşı Omuz Omuza”’Katil Erdoğan””Faşizme ve Diktatörlüğe HAYIR” sologanları yanı sıra aynı içerikli Pankartlar ve ”HAYIR’ afişleri taşındı. Tutuklanan  Gazeteci Deniz Yücel ve tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını talep eden göstericiler  ellerimnden Deniz Yücel’in fotografını taşıdılar.  Yaklaşık 2 saat süren protesto mitingi olaysız sona erdi.
”Bize insan hakları ve demokrasi gibi konularda ders vermeye kalkmayın”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Hamburg’da katılması planlanan salon toplantılarının iptal edilmesinden sonra, Konsolsluk Rezidansında AKP’li dar bir çevre ile bir araya geldi.
Saat 17’de Hamburg’a gelen Çavuşoğlu, saat 18’e doğru Hamburg Başkonsolosluğu Rezidansın geçerek AKP Hamburg Seçim Koordinasyon Merkezi üyeleri ve yöneticilerinin katıldığı dar bir toplantı gerçekleştirildi.
Konsolosluk Rezidansınin bahçesinde toplanan yaklaşık 200 kişiye kısa bir konuşma yapan Çavuşoğlu, konsolosluk binası olmasından dolayı referandum propagandası yapmayacağını  belirtse de, 16 Nisan’da Başkanlık sitemine geçileceğini belirterek sizler nasıl davranmasi gerektiğini biliyorsunuz” şeklinden görüşlerini ifade etti. “Bize insan hakları ve demokrasi gibi konularda ders vermeye kalkmayın” diyen Çavuşoğlu Alman Hükümetine  “Lütfen bu yanlış uygulamalarınızdan vazgeçin” çağrısında bulundu. ”Engellemeler  sizinle olan bağlarımızı koparamaz” diyen. Çavuşoğlu,  ”20 yıldır çalışan salonu şimdi kapattılar, bu sistematik bir engellemedir. Almanya her zaman dost gördüğümüz, dost görmek istemediğimiz bir ülkedir ama Almanya’nın sistematik Türkiye karşıtlığı. Vatandaşlarımıza yaptığı baskı, dostluğumuza yakışmaz.”şeklinde görüşlerini ifade etti.
 
Günler öncesinden değişik Otel ve toplantı salonlarından olumsuz cevap alan Hamburg AKP Seçim Koordinasyon Merkezi yöneticileri yaptıkları kısa açıklamada. ”Saygıdeğer Üyelerimiz ve Dava Kardeşlerimiz, malumunuz üzere Hamburg ve çevresinde kiraladığımız Salonlar bazı çevreler tarafından iptal edilmeye zorlanılmıştır. Bizler, Dışisleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile sınırlı bir çerçevede de olsa bir araya gelmeye kararlıyız.
Gerekli Bilgiler mevcut Üyelerimiz ve SKM Hamburg Görevlilerimize bildirilecektir. Teknik ekibimiz Facebook ve Sosyal Medya hesaplarımızdan canlı yayın yapacaktır. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Bilgilerinize – SKM Hamburg” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hamburg’a hareketinden önce  İstanbul’da açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu “Bu akşam Hamburg’da vatandaşlarımızla bir araya geleceğiz. Bizim vatandaşlarla bir araya gelmemizi hiç kimse engelleyemez, engellemeye de kalkmamalı” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, daha öncesinde salonun kapatılmasıyla ilgili olarak Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamada da “Tüm uygulamalar Nazi dönemindekilere benziyor. AK Parti’ye ‘hayır’ çıksın diye baskı yapıyorlar… Ben giderim. Kimse beni durduramaz. Toplantı yapacak yer buluruz. İşletme sahiplerini tehdit ediyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

Çavuşoğlu’nun referandum etkinliğinin ardından  8 Mart Çarşamba günü Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel ile görüşmesi planlanıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şubat ayında Köln kentinde düzenlenen “Milletini sevenler evet diyor’ toplantısına katılarak anayasa değişikliğini savunmuştu. Hemen öncesinde Başbakan Binali Yıldırım da Oberhausen kentinde “Memleket sevdalıları evet diyor” etkinliğine katılarak konuşma yapmıştı.

Geçen hafta Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Gaggenau kentinde katılacağı referandum etkinliğinin iptal edilmesinin ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de Köln’de katılması planlanan referandum etkinliği de iki kez iptal edilmişti. Zeybekçi daha sonra özel bir mülkiyet olan Köln kent merkezinde bir otelin toplantı salonunda referandum etkinliğini yapabilmişti.

Güncel / Hamburg

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.