Cumartesi , 28 Ocak 2023

Hamburg’da Polisin 7 kuruşunu ile öldürelen Omar için Adalet arayışı devam ediyor

Hamburg polisi tarafından  28 Mayıs 2021 tarihinde 7 kurşunla öldürülen Lübnan/Filistinli mülteci Omar davasının aydınlığa kavuşması için adalet arayışını  sürdüren Avukat Mülayim Hüseyin’in girişimleri devam ediyor.

Olayın yaşanmasından sonra Omar’ın kaldığı Mülteci yurduna giderek olaya tanıklık eden ve Omar’ı tanyanlarla görüşen  Av. Mülayim Hüseyin, Facebook hesabından şu görüşlere yer verdi.

”İsmi anonym saklı tutulan 7 kurșunla polis tarafından 28.05.2021 Cuma günü ikindin kurșuna dizilerek öldürülen mülteciye kimliğini dünkü olay yerine çiçek bırakma girișimimizle verebildik. Filistin, lübnanlı Omar! Resmi’de bu arada așağıda. Olay direk mülteci evlerinin önünde oluyor. Mültecilerden biri çekim yaptı. Video görüntüleri așağıda eklendi. Kurșunlama öncesi polisin steh auf’ bağırmaları duyuluyor (‘ayağa kalk’) . Görüștüğümüz bir mülteci olay yerinde vurulduktan sonra 300 civarında polisin bulunduğunu, Omar’la herhangi bedensel polisle temas yașanmadığını ‘Allahu ekber’ diye bağırmadığını, Almanca bimeyen Omarın yere yatmasını istediklerini, yatmadığı için tam yedi sefer kendine ateș açıldığını, elinde bıçakda olmadığını bildirdi. Video görüntülerinde 10 – 15 arası polisin Omar’ı inșaat barikatları arasına sıkıștırdığı ve orda kurșun yağmuruna aldığı görünüyor. Mülteci, olaydan 10 gün önce özel antiterör polis timlerinin mülteci kampını bastığınıda bildiriyor. Omar ot kullanıyormuș ve bir satıcının yolun karșı tarafından, çalılıkların olduğu bir yerden onu araması üzerine, yolun karșı tarafında trafik lambalarını kullanmadan, kestirmeden kendini arayan dealerden hint keneviri, yani ‘ot’ almaya gittiğinde, yoldan geçerken bir sürücü ona korna çalmıș olması üzerine sürücüye tepki olarak arabaya tekme atar hareketinde bulunduğunu ve tahminen șoförün polisi çağırdığını bildiriyor. Omar ne hasta, nede radikal dinci birisi olmayan, kendi halinde kampa iki üç ay önce yeni gelen Filistine geri dönmeyi hayal eden biriside olduğunu bildiriyor.” ( 5 Haziran)

Hamburg’da 28 Mayıs 2021 tarihinde polisin 7 kurşunuyla öldürülen Lübnan/ Filistin kökenli 36 yaşındaki mülteci Omar’in ölümüyle ilgili resmi makamlardan  inandırıcı bir açıklama yapılmaması,  olay ile ilgili belirsizliğin devam etmesi  şüpheleride arttırtmaktadır.

Konuyla ilgili olarak Avukat Mülayim Hüseyin’in cabaları sonucu oluşturulan “Omar için adalet” inisiyatifi tarafından 11 Haziran 2021 tarihinde  yapılan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi.

Basın açıklaması:

”Omar!

Haftanın getirdiği yeni bilgiler:

– Omar yerden ayağa kalkıp direnișten sonra vuruldu

– Omar 7 kurșunla vurulduktan sonra bile yere yatırılıp kelepçelendi

– Savcılık sadece ölümle sonuçlanan adam yaralanma suçundan sorușturma açtı

– Omar Salı günü Datteln / Kuzey Ren Westfalya’da toprağa verildi

Edindiğimiz bilgilere göre Omar, Salı günü aile üyeleri, kız kardeși ve bir kuzeni tarafından Datteln/Kuzey Ren Westfalya’da toprağa verildi.

Polis basın açıklaması ile kamuoyunda olușturulan islamcı terör zanlısı imajinı girișimimiz Omar’ın ismini, resmini yayınlayarak kamuoyuna kișilik haklarını iade ettikten sonra Omar daha henüz toprağa verilmeden Alman medyasının yaygın kesimi (bașta Bild gazetesi) kötü imajı geçmișinde aradı ve cinsel tacizlik bir olayla kullanmaktan çekinmedi. İslamcı terör șüphelisi tutmayınca, cinsel taciz suçlusu ile benzer bir imaj yaratmaya çalıștı. Bunun gayesi Hamburg polisinini kamuoyunda savumak, Omar’a kamuoyunun acıma duygusunu yoketmek olarak görüyoruz.

Hamburg polisinin, her ne sebeple olursa olsun, toplum içinde bariz şekilde davranan bir kişiyi öldürmekten daha hafif yöntemlerle ele geçirme ehliyetinden yoksunluğu medya tarafından konu edilmedi. İslamofobik damgalama sürdürüldü.

MOPO (Hamburger Morgenpost) gazetesinin yayınladığı video görüntüleri, Omar’ın barikatlarla kapalı yol girișinin ortasında önce yerde bulunup, polisin kendisine “kalk” diye bağırdıktan sonra gerçekten ayağa kalkmayı bașardığını gösteriyor. Dönme, kol sallama hareketiyle Omar’ın nasıl hareket ettiğini görebiliriz. Sonra bir polis memuru kolunu tutar ve düșme eğiliminde bulunur. Polisin elinden kaçmaya mı çalıșıyor yoksa elinde bir cisim mi tutuyor belli değil; kolunu sallayan, ucu kırık bir bıçak sapından bahsediliyor. Bıçak olsaydı en azından memurun kıyafetlerine zarar vermesi gerekirdi. Polis, bir memurun yaralanmasından bir yana, böyle bir kıyafet hasarından bile söz etmedi bugüne kadar. Yedi atıș, kesintisiz bir vole olarak takip eder. Sessizlik var, çalılar ve ağaçlar nedeniyle Omar artık kayıtlarda görünmez. Filmi çeken kadının ağlama sesleri duyulur. Bir polis memurunun ‘bıçağı bırak’ bağıran sesi duyulur.

NDR (Kuzey Almanya Radyo ve Televizyon Kurumu) kayıtlarının ambulansın geldiği ve Omarı canlandırma çabalarını gösteren görüntülerde kanın yerde olduğu yaya yolunda kelepçeler görülür. Omar burada can vermiș. Sırtına kollarını bağlayan kelepçeler öldükten sonra yeniden canladırma çabaları için açılır.

DIE LINKE meclis grubu milletvekili ve iç politika sözcüsü Deniz Çelik’in 31 Mayıs 2021’de yönelttiği küçük soru yönergesine 09.06.2021 Senato’nun yanıtıyla iki daha da ürkütücü bilgi gün ıșığına çıktı.

Yedi el ateșin ardından Omar kelepçelenerek polis șiddetine maruz kaldı. Birkaç memurun onu yakaladığı, yere karın üstü yatırdığı, orada kelepçelediği anlașıldı.

Yedi kurșunla vurulan Omara derhal hayat kurtarıcı önlemler bașlatmak yerine, onu kelepçelerle bağlamayı akıl eden polis memurlarının nasıl bir zihniyete sahip oldukları gün ıșığına çıktı. Bu șiddetin eklenmesi Omar’ın ölümüne hangi dercede pay ettiği merak konusudur.

Bu geçen bir hafta içinde edilinen bilgilerlede Omar’ýn öldürülmesini meþru sayacak hiç bir gerekçe yoktur.

Durumu yatıştırmak için gerilimi azaltıcı önlemler almak yerine gerilimin tırmandırıldığı ve Omar’ın aktif bir savunma duruşuna yol açıldığını burada belirtmek gerekir. Görüntüler açıkçası, polis tarafından gerilim seviyesinden geri çekilip, durumu yumuğatmayı düğünmediğini ortaya koyar. Oysa polis, ölümcül atışlar yapmadan tutuklamak veya durdurmak istediği bir kişinin aktif aggresiv direniş hareketlerini geri çekilip denetim altında tutarak kişinin decharge olması için yeterince eğitilmiş olması gerekirdi. Bu, insan haklarının en yüce değeri olan, yaşam hakkının gereksinimidir. Sıkılan ateşin zamanlama sıralaması, ateş açma müdahalesinin dikkatli bir şekilde uyugulanmadığını, panik içerisinde sonucu hiçe sayarak gerçekleştiği anlaşılmaktadır. Böyle bir yaylımla, atıcının öznel bilinci hakkında çıkarımlarada izin verir. Omar’ın bu kurşunlamayla ölebileceği açık bilinmesi gerekirdi. Hal böyle iken buna rağmen kurşunlamanın yapılmış olması, kurşunlayanın en azından şartlı öldürme niyeti sahip olunduğu ortadadır. Hamburg Senatosu, DIE LINKE fraksyonu küçük soru önergesini yanıtlarken, savcılığın yalnızca ölümle sonuçlanan adam yaralama suçundan soruşturmayı açmış olması garip olmaktan başka şekilde nitelendirilemez.

Omara İçin Adalet Girişimi olarak ailenin yaninda olduğumuzu bir daha duyuruyoruz.

OMAR İÇİN ADALET!

POLİS ÖZEL HAREKET KOMANDOLARI FESH EDİLSİN (SEK)!

İLGİLİ TÜM POLİSLER GÖREVDEN ALINSIN!

OLAY IRKÇILIK ODAKLI SORUŞTURULSUN!

Omar’a Adalet Girişimi!

Initiative Gerechtigkeit für Omar!

Mülayim Hüseyin, Rechtsanwalt

huseyin@kanzlei-huseyin.de

Tel. 040/28499190

0163 9528110

 

 

 

 

 

 

 

Omar İçin Adalet  girişimi 12.06.2021 cumartesi günü Omar’ın öldürüldüğü yere çiçek bıraktıktan sonra Hamburg Polsi Merkezi önüne siyah çelenk koyarak olayın aydınlatılması, sorumluların cezalandırılması ve özel polsi biriminin kapaltılması  taleplerini yenilediler.

 

Omar’ın öldürüldüğü an

 

About Admin

Check Also

İğneyi kendimize… – Selahattin Demirtaş*

Selahattin Demirtaş, T24’e yazdığı “İğneyi kendimize” başlıklı yazısında “HDP’nin yaşadığı mağduriyetler, siyasi kararlar alırken duygusal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.